Data publikacji:

Nowoczesne drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego: inspiracje

Każdy dom musi być wyposażony w drzwi, a drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego są jednocześnie jego bezpośrednią wizytówką. Wybór drzwi zewnętrznych wbrew pozorom nie jest łatwy, ponieważ w sklepach można znaleźć nowoczesne drzwi wejściowe do domu w różnych wersjach.
nowoczesne drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego

Na jakie drzwi warto zwrócić uwagę?

Dostępne na rynku drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego występują w różnych wersjach kolorystycznych, różnych rozmiarach oraz rodzajach. Co więcej, nowoczesne drzwi wejściowe do domu mogą być zrobione z różnych materiałów. Zatem jakie są rodzaje drzwi wejściowych i czym się różnią? Oraz jakie funkcje mają drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego?
Odpowiedzi na te pytania wraz z poradnikiem, czym się kierować, wybierając nowoczesne drzwi wejściowe do domu, znaleźć można w poniższym artykule, dlatego warto zapoznać się z jego treścią.

Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego – jaką mają funkcję?

Chociaż funkcja drzwi jest oczywista i nie wymaga dodatkowego wyjaśnienia, to w przypadku drzwi wejściowych do domu tych zastosowań jest nieco więcej. Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego stanowią barierę oddzielającą wnętrze domu, dlatego muszą być szczelne oraz bezpieczne. Dodatkowo takie drzwi powinny być estetyczne, zadbane oraz, co najważniejsze, powinny pasować wizualnie do wyglądu całego budynku.
Dobierając drzwi pod względem estetyki, warto wziąć pod uwagę kolor elewacji, kształt budynku, jego wielkość, sposób wykończenia oraz liczbę dodatkowych elementów ozdobnych. Jeśli budynek wykończony jest w charakterystyczny sposób, elewacja ma oryginalny kolor lub posiada widoczne elementy ozdobne, warto postawić na drzwi neutralne, które nie będą odwracać uwagi od wyglądu całego budynku.
Inną sytuacją jest ta, kiedy drzwi stanowią istotny element ozdobny. Wówczas warto dopasować je do innych elementów, aby razem tworzyły spójną całość. Dopasowanie drzwi do wyglądu budynku można dokonać, dobierając ich kolor, wykończenie oraz materiał, z którego zostały zrobione.
W przypadku nowoczesnych budynków warto postawić na nowoczesne drzwi wejściowe do domu z elementami przeszklonymi, które wzmacniają modernistyczny i oryginalny wygląd budynku. W przypadku domu w kolorach tradycyjnych, w którym można znaleźć elementy drewniane, dopasować można drzwi zewnętrzne do domu w kolorze zbliżonym do koloru wykorzystanego drewna.
Oprócz funkcji estetycznej, drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego mają także za zadanie ochraniać wnętrze pod względem termicznym oraz akustycznym. Taki element jest szczególnie ważny jesienią i zimą, kiedy temperatura na zewnątrz staje się bardzo niska. Bariera akustyczna to ważny element w miejscach, gdzie hałas pochodzący z zewnątrz staje się bardzo uciążliwy, na przykład wtedy, gdy budynek znajduje się przy ruchliwej ulicy lub w centrum dużego miasta.

Drzwi zewnętrzne – na co zwrócić uwagę, wybierając nowoczesne drzwi wejściowe do domu?

Wybierając drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego, warto zwrócić uwagę na kluczowe aspekty, które można znaleźć na poniższej liście:
 • rozmiar – według panujących przepisów drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego powinny mieć nie mniej niż 90 centymetrów szerokości oraz minimum 200 centymetrów wysokości. Takie wymiary są w stanie zagwarantować swobodne i komfortowe korzystanie z drzwi zarówno podczas normalnego wchodzenia, jak i wtedy, gdy przez drzwi wejściowe przenoszone są większe przedmioty, takie jak meble czy większy sprzęt AGD;
 • izolacja dźwiękowa – współczynnik izolacji akustycznej określa się jako RA, przy czym drzwi z najlepszą izolacją akustyczną mają od 27 decybeli do 43 decybeli. Im wyższa wartość, tym lepszą izolację dźwiękową zapewniają wybrane drzwi. To, jaką izolację akustyczną wybrać, należy dopasować do miejsca, w jakim znajduje się dom. Im głośniejsze otoczenie, tym lepszą izolację akustyczną powinny zapewniać drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego;
 • izolacja termiczna – tę funkcję określa się dzięki współczynnikowi przenikania ciepła. Ten parametr określa, na jaką skalę ciepło ze środka domu będzie wydostawało się na zewnątrz budynku. Obecne normy wskazują, że ta wartość nie powinna być wyższa niż 1,5 W/m2;
 • system antywłamaniowy – oczywiste jest, że drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego powinny pełnić także funkcje ochronne, dlatego wybierając nowe drzwi do swojego domu, warto zwrócić uwagę na to, jakie systemy bezpieczeństwa oferuje dany model. Mogą to być zamki antywłamaniowe, mocniejsze zawiasy lub wzmocnione ościeżnice. Poziom bezpieczeństwa określa się z pomocą klas odpowiadających każdemu problemowi. Na przykład klasa RC1N to określenie podstawowego bezpieczeństwa antywłamaniowego, RC2N oraz RC2 odnoszą się do ochrony w przypadku prostych narzędzi, RC1 to ochrona w przypadku użycia siły fizycznej itd.
 • Nowoczesne drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego – z jakiego mogą być tworzywa?

  Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego mogą być zrobione z różnego rodzaju tworzywa. Jakie materiały są najpopularniejsze?
 • Drewno – drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego wykonane z drewna to jeden z najpopularniejszych modeli, po który sięga wiele osób. Drewniane drzwi wejściowe są bardzo wytrzymałe oraz dobrze izolują wnętrze zarówno pod względem akustycznym, jak i termicznym.
 • Aluminium – drzwi z aluminium to jedne z najbardziej wytrzymałych drzwi, które mogą zapewnić także dobre parametry antywłamaniowe oraz zapewniają dobrą izolację termiczną.
 • PCV – drzwi z PCV cechują się dobrą ochroną akustyczną, a także niską wagą i łatwością w montażu. Drzwi wykonane z PCV są także łatwe w utrzymaniu w czystości oraz mają stosunkowo niską cenę.
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Redakcja Ceneo