Data modyfikacji:

Odbiór mieszkania od dewelopera - 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Odbierasz mieszkanie od dewelopera? Przekonaj się, na co powinieneś zwrócić uwagę. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kilka akcesoriów, dzięki którym skontrolujesz jakość wykonanych prac. W rezultacie twoje wymarzone gniazdko naprawdę spełni twoje oczekiwania.

Odbiór mieszkania od dewelopera to wielka chwila. I nie chodzi tu tylko o emocje związane z odbiorem kluczy do własnego lokum, ale też o weryfikację pracy wykonawców. Bo nawet najlepszym ekipom wykończeniowym zdarzają się wpadki. Jeśli więc po urządzeniu mieszkania nie chcesz borykać się z niesprawną instalacją elektryczną lub złorzeczyć na nierówno położone gładzie na ścianach, przekonaj się, na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania.

Odbiór mieszkania od dewelopera – co zabrać ze sobą?

Zacznijmy od tego, co musisz mieć ze sobą, gdy będziesz odbierać mieszkanie. Po pierwsze musi to być projekt mieszkania – tylko na jego podstawie będziesz mógł w pełni zreifikować np. metraż mieszkania, a przecież doskonale wiesz, jak cenny jest każdy metr kwadratowy powierzchni. Kolejnym elementem twojego wyposażenia będzie miarka – najlepiej jest się zaopatrzyć w model laserowy, który pozwala na znacznie dokładniejsze pomiary, niż klasyczna miarka taśmowa. Z pewnością wykorzystasz ją również podczas wykańczania i urządzania mieszkania. Do tego dodaj jeszcze kątownik, poziomicę, latarkę, ładowarkę do telefonu oraz zapalniczkę.

Warto wiedzieć, że na odbiór techniczny mieszkania od dewelopera najlepiej jest się umawiać w ciągu dnia. Zwróć na to uwagę zwłaszcza, jeśli termin oddania twojego wymarzonego gniazdka przypada na okres jesienno-zimowy. W naturalnym świetle będziesz mógł zobaczyć znacznie więcej, dlatego nie umkną ci niektóre detale, które mogłyby być niewidoczne przy sztucznym oświetleniu.

Okna i drzwi

Teraz przejdźmy do sprawdzania kolejnych elementów mieszkania. Skontroluj okna oraz drzwi – zweryfikuj, czy deweloper zamontował zawarte w umowie modele stolarki okiennej i drzwiowej. Jeśli ustalaliście, że mają to być okna i drzwi atestowane, w tym momencie należy sprawdzić czy faktycznie takie są. Następnie przekonaj się czy można je swobodnie otwierać i zamykać oraz czy nie wydają w trakcie tych czynności niepokojących dźwięków. Przyjrzyj się też bliżej uszczelkom – powinny być elastyczne i pozbawione spękań, a także parapetom – czy zastosowano do ich wykonania materiał zgodny z ustaleniami oraz czy są stabilnie i szczelnie osadzone.

Ściany i podłogi

Kolejnym etapem odbioru mieszkania jest sprawdzenie stanu ścian i podłóg. Jeśli wcześniej zastanawiałeś się, po co ci latarka zwłaszcza, że wspomniałam, iż najlepszą porą na odbiór techniczny jest dzień, to teraz wszystko się wyjaśni. Otóż za pomocą latarki łatwo sprawdzisz, czy ściany są równe i gładkie. Wystarczy przyłożyć włączoną latarkę do ściany, a snop bocznego światła wydobędzie każdą nierówność. W ten sposób zweryfikujesz np. czy warstwa tynku jest równa oraz czy np. nie była ponownie uzupełniana, co mogło wiązać się np. z naprawami instalacji.

Następnie sięgnij po kątownik i poziomicę. Za ich pomocą sprawdź, czy ściany mają kąty proste oraz są równe. Niedopatrzenie w tej kwestii może przysporzyć ci sporo kłopotu podczas wykańczania mieszkania – na nierówno poprowadzonych ścianach trudniej będzie wykonać zabudowę kuchenną, a źle wylana posadzka może być problematyczna przy kładzeniu paneli lub płytek podłogowych.

Instalacja elektryczna

Teraz czas na instalację elektryczną. Po pierwsze sprawdź, czy układ wszystkich gniazd, włączników oraz punktów świetlnych pokrywa się z tym, co ustalaliście z deweloperem przed rozpoczęciem prac wykończeniowych w mieszkaniu. Następnie sprawdź czy wszystkie włączniki światła działają – deweloper powinien podłączyć do nich oprawkę oraz świetlówkę, aby możliwa była weryfikacja działania punktów świetlnych. Kolejna rzecz to gniazdka elektryczne. W tym właśnie momencie czas sięgnąć po wspomnianą wcześniej ładowarkę do telefonu. Za jej pomocą oraz smartfona, który z pewnością towarzyszy ci w każdej sytuacji, możesz łatwo przekonać się, czy wszystkie gniazda są sprawne.

Wentylacja

Następnie przejdźmy do wentylacji. Jej poprawne działanie jest szalenie ważne – nie tylko odprowadza zużyte powietrze, ale też wilgoć. Dzięki temu unikniesz pojawiania się grzybów i pleśni w wilgotnych pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia. Aby przekonać się, czy wentylacja działa poprawie wystarczy użyć zapalniczki. Zapal ją tuż przy kratce wentylacyjnej – jeśli płomień skieruje się w jej stronę, oznacza to, że powietrze jest dobrze zasysane do kanału wentylacyjnego.

Balkon i taras

Jeśli w skład twojego mieszkania wchodzi balkon lub taras, im również należy się bliżej przyjrzeć. Na tym etapie również będzie potrzebna ci poziomica. Za jej pomocą bowiem będziesz mógł określić, czy na powierzchni balkonu lub tarasu jest utrzymany należyty spadek. Dla przypomnienia tarasy i balkony powinny być nieznacznie nachylone na zewnątrz, dzięki czemu woda deszczowa nie będzie spływać w kierunku mieszkania, co przy solidnych opadach mogłoby grozić nawet zalaniem wnętrza. Dodatkowo skontroluj też stan barierek – musza być solidnie osadzone, a na elementach łączących nie powinna pojawiać się rdza.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny