Data modyfikacji:

Posadzka betonowa. Wady i zalety

Chcesz urządzić wnętrze w loftowym stylu? Zacznij od podstaw, czyli od podłogi. Posadzka betonowa to rozwiązanie, które świetnie wpisze się w klimat stylu przemysłowego. Czy warto jednak postawić na podłogę betonową? Jakie są jej mocne i słabe strony? Przekonajmy się.
Na posadzkę z betonu dekoracyjnego składa się licząca minimum 10 mm warstwa wylewki. Można ją wykonać na już istniejącej posadzce ze zwykłego betonu budowlanego. W efekcie uzyskasz równomierną powierzchnię o ciekawej strukturze.

Do jakich wnętrz pasuje podłoga betonowa?

Na pewno do wspomnianego wcześniej stylu industrialnego – beton, cegła, metal i szkło to znaki rozpoznawcze industrialu, wiec jeśli marzy ci się wnętrze w stylu loftu, posadzka betonowa będzie świetnym posunięciem. Równie dobrze taki aranżacyjny krok sprawdzi się w stylizacji wnętrz urządzonych na modłę skandynawską – co prawda w scandi dominują naturalne materiały, ale styl ten jest na tyle uniwersalny, że dobrze komponuje się z najróżniejszymi elementami wystroju. Z kolei w minimalistycznych wnętrzach podłoga betonowa z wyraźnie zarysowaną strukturą materiału może być jedną z najefektowniejszych dekoracji wnętrza.

Wady i zalety posadzki betonowej

Jak każdy materiał wykończeniowy, tak również wylewka betonowa ma swoje mocne i słabe strony. Jakie są wady i zalety posadzki betonowej? Najpierw skupmy się ma nocnych stronach. Po pierwsze podłoga tego typu jest bardzo wytrzymała – rysy i uszkodzenia powstają na podłodze z tego materiału znacznie trudniej, niż np. na deskach czy panelach. A jeśli dodatkowo postawisz na podłogę betonową w matowym wydaniu, ewentualne uszkodzenia mogą dodać jej charakteru – w tym przypadku podłoga nabierze jeszcze więcej industrialnego wyglądu. Ponadto powierzchnia ta jest odporna na działanie wilgoci, więc z powodzeniem możesz postawić na beton również w łazience czy kuchni (w tym przypadku ważna jest jednak właściwa impregnacja).
Kolejny plus, jaki zaliczymy na konto posadzki betonowej to bezspoinowy montaż – podłoga betonowa w całym domu może tworzyć jednolitą płaszczyznę. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli urządzasz strefę dzienną, gdzie kuchnia, jadalnia i salon tworzą wspólne, otwarte wnętrze.

Jeśli zastanawiasz się, jakie są wady i zalety posadzki betonowej, to na jej korzyść na pewno przemawiają jeszcze walory dekoracyjne. Podłoga betonowa może być wykończona na różne sposoby – z powłoką matową, satynową lub błyszczącą. Dodatkowo możesz postawić na wyrazistą strukturę wylewki o bardzo dekoracyjnym charakterze lub wręcz przeciwnie – niemal idealnie gładką. Na koniec tej wyliczanki plusów posadzki betonowej warto wspomnieć, że materiał jest niekłopotliwy w utrzymaniu w czystości – z jego gładkiej i bezspoinowo wykonanej powierzchni łatwo usunąć zabrudzenia.

Jakie są wady takiego rozwiązania aranżacyjnego? Przede wszystkim przygotowanie posadzki betonowej to nie lada wyzwanie, które najlepiej jest powierzyć wyspecjalizowanej ekipie – jeśli twoja podłoga ma prezentować się naprawdę dobrze, to trudne zadanie powinni wykonać doświadczeni fachowcy. Niestety, praca ekipy wykończeniowej, która specjalizuje się w tego typu działaniach jest dość kosztowna, co podniesie wydatki związane w wykonaniem podłogi. Co jeszcze przemawia na niekorzyść podłóg tego typu? Betonowa wylewka jest chłodna, dlatego najlepiej, aby przed jej położeniem, we wnętrzach zostało zamontowane ogrzewanie podłogowe. Taki system ogrzewania również jest dość kosztowny.

Polecamy: