Data modyfikacji:

Jak wybrać odkurzacz do basenu?

Nawet niewielki basen ogrodowy może dać latem przyjemne orzeźwienie. Sama obsługa basenu nie jest trudna, ale wymaga użycia kilku przydatnych narzędzi. Jednym z nich jest odkurzacz basenowy, który jest twoim sprzymierzeńcem w walce o czyste dno. Sprawdź, jaki odkurzacz do basenu wybrać i dlaczego warto go kupić.

odkurzacz do basenu

Dlaczego warto kupić odkurzacz do basenu?

Bez względu na to, jaki basen do ogrodu wybierzesz, koniecznie jest właściwe dbanie o jego czystość. Każdy posiadacz basenu wie, że pozostawienie wody samej sobie to najgorsze, co można zrobić. Już po kilku dniach pokryje się zielonym, nieestetycznym nalotem, który skutecznie zniechęci do wodnego wypoczynku. O ile usuwanie glonów i zapobieganie ich powstawaniu jest stosunkowo łatwe, więcej problemu sprawia oczyszczanie basenu z naniesionych zabrudzeń.

Warto od razu zaznaczyć, że piach w basenie pojawi się wcześniej czy później. Nawet jeśli obmywasz stopy przed wejściem do basenu, z czasem i tak na dnie pojawią się zabrudzenia. Są wnoszone na ciele i zawiewane przez wiatr. Pozbycie się ich jest trudne i najłatwiej to zrobić spuszczając wodę. Po co jednak tracić setki, a nawet tysiące litrów wody, skoro można to usunąć znacznie mądrzej

Jednym z ważniejszych elementów domowego basenu jest pompa wody z filtrem. Pompa filtrująca do basenu na bieżąco wychwytuje unoszące się w wodzie zanieczyszczenia i pozwala zachować w niecce czystość. Niestety nie zawsze jest w stanie usunąć piach oraz grubsze zanieczyszczenia zalegające na dnie. W tym celu należy użyć odkurzacza basenowego.

Jak działa odkurzacz do basenu?

Podstawowe odkurzacze basenowe to nic innego jak wysięgnik z wężem. Wystarczy podłączyć go do instalacji pompy filtrującej, by z jego pomocą zebrać punktowo zanieczyszczenia.

Głowice ręcznych odkurzaczy wyposażone są często w szczotki, które pomagają wzruszyć brud oraz zmyć nalot. Tego rodzaju zestawy sprawdzą się w niewielkich basenach ogrodowych, a o ich skuteczności decyduje w dużej mierze moc pompy basenowej.

Standardowe modele ręcznych odkurzaczy basenowych wyposażone są w osobną pompę oraz filtry, które zwiększają skuteczność czyszczenia. Współpracują z dłuższymi przewodami i nadają się do większych basenów nawierzchniowych, np. stelażowych lub rozporowych.

Ręczne odkurzacze do basenu mogą być zasilane bateriami, akumulatorem, z sieci lub podciśnieniem z węża ogrodowego. Choć ich skuteczność jest duża, odkurzanie nimi dużej niecki basenowej jest zajęciem czasochłonnym i męczącym. W takim przypadku warto skorzystać z robota do czyszczenia basenu.

Automatyczny odkurzacz do basenu

Działanie robota do czyszczenia basenu przypomina nieco pracę automatycznego odkurzacza domowego lub robota koszącego. To samojezdne urządzenie, które odkurzy i umyje nieckę basenu bez naszej ingerencji.

Automatyczny odkurzacz do basenu samodzielnie dobierze odpowiednią trasę przejazdu, dzięki czemu nie pominie żadnego fragmentu. Co więcej, droższe modele są w stanie usunąć zanieczyszczenia nie tylko z dna, ale i ze ścianek basenu.

Dzięki regularnemu czyszczeniu basenu nie dopuścisz do wytworzenia się warstwy mułu, która sprzyja rozwojowi szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

Co warto dokupić?

Nawet najprostsze odkurzacze poradzą sobie z piachem, drobnymi kamykami, ziemią czy liśćmi. Warto jednak pamiętać, że nie są stworzone do usuwania grubej warstwy zanieczyszczeń ani większych obiektów. Jeśli twój basen nie jest wyposażony w skimmer, regularnie używaj siatki do zebrania większych zabrudzeń unoszących się na wodzie, m.in. owadów czy liści.

Konieczne jest też zastosowanie środków chemicznych, które pozwolą cieszyć się przejrzystą wodą przez długi czas. Podstawą dezynfekcji wody są tabletki chlorowe zapobiegające rozwojowi glonów. Najlepiej umieścić je w specjalnym pływaku, dzięki czemu nie odbarwią dna basenu i rozpuszczą się równomiernie.

Innym ważnym preparatem jest środek do koagulacji. Pomaga zbić zanieczyszczenia w większe grudki, co zapobiega mętnieniu wody.

Zdjęcie: Envato Elements

Autor: Szymon Sonik