Data modyfikacji:

Odpływ pralki bez syfonu: jak podłączyć? Czy syfon jest niezbędny?

W tym artykule zajmiemy się tematem, jakim jest odpływ pralki bez syfonu. Jak podłączyć? Czy syfon jest niezbędny? Czy można sobie poradzić z tym w jakiś inny sensowny sposób (odpływ pralki w ścianie, odpływ pralki do WC – czy to dobre rozwiązania)?
Washing mashine is leaked. Working man plumber repairs a washing machine

W jaki sposób pozbyć się z pralki wody po praniu?

Najlepszy jest taki układ, gdy planujesz umiejscowienie pralki w domu (łazienka, WC, kuchnia, garaż, pralnia) już na etapie projektu architektonicznego. Wtedy wszelkie zalecenia, które wyda architekt, a które tyczą się odprowadzania wody z pralki do kanalizacji czy szamba, powinny być uwzględnione, a następnie wykonane przez ekipę budowlaną.
Odprowadzenie brudnej wody z pralki można poprowadzić na wierzchu ściany, osłaniając rurę ekranem z płyty g-k. Jest to jednak rozwiązanie mało estetyczne, choć obecnie taką rurę można zgrabnie przykryć meblami w zabudowie (które w razie awarii rury demontujesz szybko i bezproblemowo, i – co najważniejsze – nie musisz kuć ściany!). Przy prowadzeniu rur po wierzchu ściany należy je umocować obejmami i przykryć ekranem z płyt g-k.
Rurę na brudną wodę, którymi będą płynąć ścieki z pralki, najlepiej jest jednak ukryć w bruździe wykutej w ścianie (co właśnie najłatwiej zrobić na etapie budowy mieszkania lub domu). Jeżeli rury będą układane w bruździe, to wystarczy je zatynkować. Odpływ pralki w ścianie to najlepsze rozwiązanie.

Co jeśli odpływ pralki w ścianie nie wchodzi w grę? 

Masz do dyspozycji inne rozwiązanie. Możesz na przykład w miejscu podłączenia syfonu do rury odpływowej zamiast kolanka wstawić trójnik 90°, a następnie dołączyć rurę o wymaganej długości. Jeśli pytasz o odpływ z pralki – średnica – jaka powinna być? Odpowiadamy, że wszystkie elementy mogą mieć średnicę 32 mm albo 40 mm. Jeśli jednak już istniejące w instalacji rury mają inny wymiar, koniecznie zastosuj odpowiednią redukcję. Bez niej system nie będzie działał prawidłowo.
  • Rurę odpływową z pralki prowadź ze spadkiem co najmniej 2%.
  • Na zakończeniu tejże rury osadź kolanko 90° oraz specjalny syfon z zamknięciem kulowym (syfon do pralki z kulką), którego użyjesz do podłączenia węża do pralki.
  • Jak wysoko zrobić podłączenie odpływy do pralki? Co najmniej 50 cm od podłogi. W innym przypadku woda nie będzie w stanie samoczynnie spłynąć z pralki do odpływu.
  • Odpływ pralki bez syfonu: jak podłączyć? Czy syfon jest niezbędny?

    Już pędzimy z odpowiedzią. Jeśli pralka ma być podłączona w jakimś miejscu na stałe, to syfon nie jest potrzebny (syfon do pralki czy potrzebny? Nie zawsze). Rolę syfonu ogrywa woda w wężu. To ona zatrzymuje nieprzyjemne zapachy, które mogłyby wydobywać się z kanalizacji. Musisz tylko spełnić jeden warunek, aby to rozwiązanie działało. Obowiązkowe jest bowiem szczelne wykonane połączenie węża z kanalizacją. W tym celu użyj gumowych przejściówek dostępnych w każdym sklepie z asortymentem hydraulicznym. 

    Odpływ pralki w ścianie do umywalki lub zlewozmywaka

    Podłączenie pralki do odpływu umywalki należy zrobić tak, by podejście było możliwie najkrótsze i proste. Wniosek z tego płynie jeden. Odprowadzenie zużytej wody z pralki automatycznej powinno odbywać się przez prosty przewód, bez załamań. A wszystko po to, żeby system, który zainstalujesz, pracował bez zarzutów. Pranie wiąże się zawsze z zanieczyszczeniem wody przez włosy, kłaczki ubrań, piasek. I to właśnie dlatego nie powinno się w żaden sposób komplikować odpływu z pralki. Dlatego jeśli decydujesz się na instalację pralki w kuchni, najlepiej gdy wybierzesz miejsce najbliżej zlewozmywaka.

    Jak podłączyć odpływ pralki do WC? 

    Jeśli w twojej łazience nie ma wykonanej instalacji odpływowej do pralki, to musisz wiedzieć, że kiedyś często stosowana była metoda na wkładanie rury odpływowej od pralki do WC. Nie polecamy tego rozwiązania. Głównie ze względu na to, że wąż może „wyskoczyć” z muszli klozetowej, a wtedy woda zaleje posadzkę łazienki. Przy niefarcie dostanie się nieszczelnościami do łazienki sąsiada z dołu i niesnaski gwarantowane. Jakie rozwiązania wchodzą w grę bez kucia ścian i generalnego remontu? Możesz podłączyć wąż od pralki do rury, która doprowadza wodę do WC (przy ubikacjach starego typu). Jeżeli jednak nie masz osobnego odpływu dla brudnej wody ściekowej z pralki automatycznej, to wpuszczaj ją bezpośrednio do toalety, wanny lub umywalki. Tylko (żeby uniknąć zalania) przy stosowaniu tego rozwiązania dokup specjalne uchwyty do węża. Te zaś mają zadanie, by utrzymać go na miejscu i uniemożliwią przemieszczanie się. Bez tego zalana podłoga to chleb powszedni.

    Odpływ pralki w podłodze – czy to dobre rozwiązanie? 

    Producenci zalecają, by odpływ pralki znajdował się minimum pół metra nad posadzką, więc z tego bezpośrednio wynika, że odpływ pralki w podłodze nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego podczas instalowania węża spustowego warto wziąć pod uwagę wysokość, na której się on znajduje? Ponieważ w ten sposób uchronisz się przez wydostawaniem się z rur przykrych zapachów z kanalizacji lub szamba, które w innym wypadku (w wężu z pralki jest zawsze pewna ilość wody, która zapobiega przedostawaniu się nieprzyjemnych dla nosa woni) niechybnie opanowałyby twoją łazienkę, WC, kuchnię, a nawet cały dom lub mieszkanie! 
    Samodzielne podłączenie pralki nie jest trudne. Uważnie czytaj instrukcję obsługi urządzenia, którą producent załączył w zestawie. Możesz podłączyć pralkę do pobliskiego wylotu rury kanalizacyjnej, do muszli klozetowej WC albo do umywalki. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo