Data publikacji:

Ogród w stylu angielskim – jak urządzić ogród w stylu angielskim?

Ogrody angielskie zachwycają różnorodnością, dzikością i swobodą. Są idealne dla ludzi, którzy kochają naturę w jej nieskrępowanej formie. Próżno w nich szukać równych rabat kwiatowych, symetrii, perfekcyjnie przyciętych żywopłotów czy prostych alejek. Projektuje się je po to, by cieszyły oczy swoim naturalnym pięknem, ale także, by stały się miejscem idealnym do wypoczynku. Jak urządzić zachwycający ogród w stylu angielskim?
Ogród w stylu angielskim

Ogród angielski – cechy

Ogród w stylu angielskim ma długą tradycję, sięgającą XVIII wieku, kiedy to powstał w opozycji do uporządkowanych ogrodów francuskich. Jego zadaniem jest naśladowanie piękna natury i dlatego powinien wyglądać tak, jakby człowiek w niego nie ingerował. Nie oznacza to bynajmniej, że nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, przeciwnie, potrzeba pracy, by prezentował się naprawdę zachwycająco.

Jakie są najważniejsze cechy ogrodu w stylu angielskim?

 • Wszelkie rośliny powinny wyglądać możliwie najbardziej naturalnie, zupełnie jakby rosły na swoim miejscu od zawsze.
 • Rabata w stylu angielskim powinna być nieregularna i przypominać naturalne zgrupowanie roślin, najlepiej jeśli będą one kwitły o różnych porach roku.
 • Do ogrodu angielskiego powinno się wybierać rośliny charakterystyczne dla danego środowiska, unikając gatunków egzotycznych i mocno odznaczających się wśród lokalnych odmian.
 • Alejki powinny mieć nieregularne kształty i liczne zakręty. Buduje się je z materiałów naturalnych, takich jak kamień, żwir, drewno lub uklepana ziemia.
 • Wzdłuż ścieżek warto ustawić murki porośnięte roślinami.
 • Teren, na którym planujemy ogród, powinien być pofałdowany, a jego nierówności warto dodatkowo podkreślić.
 • Dodatkowego uroku mogą dodać zbiorniki wodne, jeśli nie naturalne, to ukształtowane na wzór naturalnych.
 • Duże znaczenie w ogrodzie w stylu angielskim mają płotki i altanki porośnięte pnączami. Dodatkowego romantycznego uroku dodają również umieszczone tu i ówdzie zdobione ławeczki.
 • Najlepszą ozdobą ogrodu angielskiego są oczywiście rośliny. Poza nimi warto sięgnąć po kamienie, które mają wyglądać jakby znalazły się tam naturalnie. Zamiast pięknych fontann, w ogrodzie mogą się znaleźć strumyki i kaskady, a także poidełka dla ptaków w stylu romantycznym.

Ogród w stylu angielskim – najważniejsze zasady projektowania

Własne aranżacje ogrodu angielskiego warto opierać na najlepszych klasycznych przykładach, których nie brakuje w Anglii oraz innych europejskich krajach. Oczywiście angielskie ogrody przydomowe urządza się na zupełnie inną skalę, ale zasady pozostają te same.

Projektowanie warto zacząć od rozrysowania na kartce planu uwzględniającego warunki w różnych miejscach ogrodu. Niektóre rośliny cenią sobie pełne słońce, inne dobrze rozwijają się w cieniu. Konieczne jest także upewnienie się, czy pH gleby jest odpowiednie. Zapewniając roślinom najlepsze warunki, umożliwimy im rozkwitanie i piękne wybarwienie liści. Planując rabatę w stylu angielskim, trzeba uwzględnić, w jakim okresie kwitną rośliny, by o każdej porze roku wyglądała ona ciekawie. Do skupiska roślin kwitnących warto dołączyć również te, które interesująco prezentują się także zimą. Całą grupę roślinności układa się piętrowo, tak jak to ma miejsce w naturze.

W ogrodzie angielskim odpowiednia aranżacji jest bardzo istotna, ale całość musi sprawiać wrażenie nieco zaniedbanej, zupełnie jakby rośliny wyrosły same w dowolnych miejscach. Kiedy już zostaną wytyczone miejsca na ścieżki i rośliny, trzeba wybrać odpowiednie byliny, które zapełnią przestrzenie między większymi krzakami. Im więcej kwitnących kwiatów, tym lepszy efekt. Jeśli chodzi natomiast o trawniki, muszą idealnie uzupełniać resztę roślinności, by całość tworzyła atmosferę gąszczu pełnego różnorodności.

Ogród angielski – rośliny pnące

Różnego typu rośliny pnące są niezwykle istotną częścią ogrodów w stylu angielskim. Dodają im tak pożądanego, romantycznego uroku. Sadzi się je przy płotkach, altanach i pergolach, które po pewnym czasie nimi obrastają. To jeden z powodów, dla których ogród angielski potrzebuje czasu, by zyskać pełnię swego czaru.

Najpopularniejsze rośliny pnące, które znajdą dla siebie miejsce w każdym ogrodzie urządzonym z tylu angielskim, to:

 • bluszcz pospolity,
 • wielobluszcz pięciolistkowy, czyli dzikie wino,
 • hortensja pnąca,
 • wielobluszcz trójklapowy,
 • powojnik,
 • wiciokrzew Browna.

Róża – królowa angielskich ogrodów przydomowych

Różne gatunki róż to podstawa pięknych ogrodów w stylu angielskim. Cenione są zarówno bujne liście, jak i okazałe, miękko wyglądające kwiaty o pastelowych kolorach. Warto wybierać odmiany kwitnące zarówno wiosną, jak i jesienią, dzięki czemu ogród będzie wyjątkowo atrakcyjny przez dużą część roku. Róże nie tylko pięknie się prezentują, ale obdarzają nas też intensywnym, jedynym w swoim rodzaju zapachem. Które odmiany warto posadzić w ogrodzie? Ceniona jest między innymi róża francuska, damasceńska czy stulistna, ale każdy z gatunków tych pięknych kwiatów będzie wspaniałą ozdobą ogrodu.

Jakie jeszcze krzewy w angielskim ogrodzie?

Oprócz róż, w ogrodzie angielskim warto również posadzić jaśminowca, którego kwiaty wyglądają zachwycająco i upojnie pachną, jest przy tym mało wymagający w uprawie. Pięknie wyglądają również budleja Dawida, której efektowne kwiaty o różnej barwie wzbogacą każdy ogród, sprawdzą się też liliowce, piwonia, berberys, dereń oraz cis.

Mała architektura

W ogrodzie w stylu angielskim liczą się przede wszystkim naturalne ozdoby, jednak znajdzie się w nim również miejsce na małą architekturę. Nie może ona jednak być przypadkowa, powinna sprawiać wrażenie, jakby stała tam od zawsze. Ławki powinny być postarzane, najlepiej żeliwne i zdobione. Można je ustawić niedbale w różnych miejscach, by podkreślić romantyczny i tajemniczy klimat.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym