Data publikacji:

Olej lniany do impregnacji drewna. Jak używać?

Olejowanie drewna to powszechnie stosowana metoda konserwacji. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu, za pomocą których można zabezpieczyć drewno i podkreślić jego naturalny rysunek. Co ciekawe, olej do drewna możesz znaleźć także w swojej spiżarni – okazuje się bowiem, że olej lniany świetnie sprawdza się jako środek zabezpieczający drewniane powierzchnie.


olej lniany do drewna
Olej lniany używany jest od lat i niezmiennie cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników. Produkt uzyskiwany w efekcie tłoczenia ziaren lnu znajduje zastosowanie nie tylko w gotowaniu czy kosmetyce. Okazuje się, że olej lniany może być także znakomitym impregnatem do drewna. Jeśli podczas wykańczania drewnianych powierzchni chcesz sięgnąć po ekologiczne rozwiązania, zobacz, dlaczego warto postawić właśnie na olej lniany.

Olej lniany do impregnacji drewna – dlaczego warto?

Lakiery i oleje to najpopularniejsze produkty stosowane w celu zabezpieczenia drewnianych powierzchni. Lakier tworzy grubą powłokę zabezpieczającą, która chroni materiał przed działaniem wilgoci. Oleje z kolei wnikają głęboko w strukturę drewna i impregnują je w ten sposób. Co więcej, olejowanie efektownie podkreśla strukturę desek, klepek czy pieńków, i w rezultacie materiał prezentuje się naturalnie.
Olej lniany do drewna to przede wszystkim produkt ekologiczny, a mając w trosce dobro środowiska, warto sięgać właśnie po takie rozwiązania. Co więcej, oleje tego typu są łatwo dostępne i możesz je nabyć nawet w sklepach spożywczych. To szczególnie istotne, jeśli chcesz przeprowadzić prace konserwacyjne szybko i sprawnie. Oleje lniane do drewna znajdziesz też w marketach budowlanych. W sklepach branżowych dostępne są większe opakowania, dlatego jest to dobra opcja, jeśli planujesz szerzej zakrojone działania.

Jaki typ oleju lnianego do impregnacji drewna wybrać? Najlepiej sprawdzi się produkt czysty, bez domieszek i dodatków innych składników. Olej lniany w takim wydaniu będzie najlepiej wnikać w drewno i w rezultacie solidnie je zakonserwuje.

Jak impregnować drewno olejem lnianym?

Oleju lnianego do impregnacji drewna używa się w zasadzie dokładnie w takim sam sposób, jak inne specyfiki tego typu. Zanim zabierzesz się za malowanie, dokładnie przygotuj podłoże. Należy je zeszlifować, odpylić i odtłuścić, dzięki czemu olej bez przeszkód wniknie głęboko w strukturę drewna. Preparat możesz nałożyć na drewnianą powierzchnię za pomocą ściereczki czy pędzla. Specyfik należy rozprowadzać zgodnie z kierunkiem słojów, co przełoży się na efekt wizualny olejowania.
Preparat nakładaj w niewielkiej ilości w kilku warstwach. Między kolejnym malowaniem trzeba zachować odstęp przynajmniej kilku godzin, aby drewno dobrze wchłonęło olej. To przełoży się na jeszcze lepszą konserwację materiału.

Podczas olejowania drewna przy użyciu oleju lnianego trzeba kontrolować ilość zużywanego preparatu. Olej jest dość rzadki, dlatego łatwo o przesadę przy jego rozprowadzaniu. W efekcie na krawędziach mebla czy odnawianych elementów mogą pojawić się zacieki. Aby tego uniknąć i zyskać pewność, że efekty pracy będą zadowalające, pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw oleju warto przetrzeć obrabiany element przy użyciu ściereczki. Dzięki temu przyśpieszysz proces wysychania i poprawisz ewentualne niedociągnięcia malarskie.

Na koniec warto wspomnieć, że olej lniany do impregnacji drewna w pewnym stopniu zmieni naturalny kolor obrabianych elementów. Drewno w takim przypadku najczęściej ciemnieje i zyskuje intensywniejszą barwę, jednak jest to odcień zbliżony do naturalnego. Przed rozpoczęciem prac wykonaj próbę, aby przekonać się, jak wybarwia się olejowany element.