Data publikacji:

Najpiękniejsze ozdoby świąteczne z szyszek

Girlandy, ozdoby choinkowe czy dodatki do stylizacji stołu – dekoracje tego typu możesz przygotować własnoręcznie przy użyciu szyszek. Jeśli chcesz stworzyć świąteczne ozdoby utrzymane w naturalnej estetyce, zobacz garść inspiracji na temat ozdób świątecznych ręcznie robionych z szyszek właśnie.

najpiękniejsze ozdoby świąteczne
Szyszki są nieodłącznym elementem bożonarodzeniowych dekoracji. Obok iglastych gałązek, pierniczków czy bombek, to najbardziej charakterystyczne ozdoby, jakimi dekorujemy swoje domy i mieszkania w tym wyjątkowym czasie. Przy pomocy szyszek możesz wykonać wiele projektów typu DIY. Poniżej znajdziesz krótką listę ciekawych ozdób świątecznych z szyszek właśnie.

Choinka z szyszek


Do wykonania ozdoby świątecznej tego typu potrzebować będziesz kawałka dość sztywnego papieru lub elastycznej tektury oraz kleju na gorąco i pistoletu do jego aplikacji, a także sporej góry szyszek. Papier lub tekturę należy zwinąć i skleić na kształt stożka, wyrównując dolne krawędzie, aby ozdoba mogła stabilnie stać na płaskiej powierzchni.
Następny krok to przygotowanie szyszek. Trzeba pozbyć się ich koniuszków, co sprawi, że łatwiej przytwierdzisz je do ozdoby. Dalej w ruch pójdzie klej na gorąco. Niewielką ilość preparatu nanieś na stożek i kolejno, okręgami, przyklejaj kolejne szyszki. Przyklejanie zacznij od dołu, w najszerszej części, kierując się ku górze stożka. Tak wykonaną choinkę z szyszek można pozostawić w naturalnym wydaniu – na pewno będzie prezentować się efektownie. Ale jeśli chcesz dalej puścić wodze dekoracyjnej fantazji, do ozdoby możesz dodać także inne dekoracyjne akcenty – sztuczny śnieg, łańcuchy czy bombki.

Stroik z szyszek i gałązek


Świąteczne wieńce to kolejny symbol Bożego Narodzenia. Są bardzo efektowne, a ich wykonanie nie jest trudne. Podstawę stroika z szyszek oraz gałązek stanowić będzie słomiany wianek lub obręcz ze sklejki czy metalu – wykorzystuje się je np. do wykonywania łapaczy snów. Następnie, za pomocą drutu wiązankowego, do podstawy przywiązuje się gałązki w taki sposób, aby miejsca łączeń zostały ukryte przez kolejne warstwy gałązek. Do wykonania wianka tego typu możesz użyć naturalnych gałązek, ale pamiętaj, że po pewnym czasie igły zaczną się osypywać. Alternatywą są sztuczne gałązki lub girlandy.

Do tak przygotowanego stroika za pomocą kleju na gorąco przymocuj szyszki. Poza nimi dobrym uzupełnieniem będą suszone plastry pomarańczy czy lukrowe laski oraz pierniczki. W efekcie uzyskasz piękny stroik z szyszek i gałązek utrzymany w naturalnej estetyce.

Świąteczny lampion z szyszkami


Jeśli szukasz sposobu na ozdoby świąteczne z szyszek, które wykonasz przy niewielkim nakładzie pracy i bez angażowania narzędzi czy akcesoriów warsztatowych, to może być dobry trop. Do wykonania lampionu tego typu potrzebujesz przede wszystkim szklanego naczynia. To może być mini szklarnia, ozdobna szklana szkatułka czy nawet zwykły słoik. Do kompletu dodaj jeszcze lampki LED na druciku.


Całość wystarczy ułożyć w szklanym pojemniku w ciekawą kompozycję, mieszając ze sobą szyszki i przeplatając je drucikiem z lampkami. W efekcie, po włączeniu światełek, szyszki będą pięknie podświetlone. Dodatkowo do wnętrza pojemnika możesz dodać iglaste gałązki i inne ozdoby tego typu.

Gwiazda z patyków ozdobiona szyszkami

To kolejny prosty sposób na ozdoby z szyszkami w roli głównej. Tym razem do kompletu musisz dobrać jeszcze 5 prostych patyków o podobnej długości, sznurek jutowy, klej na gorąco i ewentualnie niewielkie lampki LED. Patyki wystarczy ułożyć w kształcie gwiazdy i związać ich końce, aby dekoracja była trwała i solidna. Następnie, za pomocą kleju na gorąco, do patyków przyklej szyszki, pokrywając je szczelnie. Całość można dodatkowo opleść lampkami.
Ozdoby bożonarodzeniowe z szyszek tego typu można ustawić na meblach czy wykorzystać w roli wieńca świątecznego i zawiesić na drzwiach czy powiesić na ścianie. Patyki i szyszki świetnie wpisują się w naturalną estetykę stylu skandynawskiego. Więc jeśli szukasz przepisu na ozdoby świąteczne w klimacie scandi, to będzie dobre rozwiązanie.

Bombki z szyszek

W tym przypadku masz naprawdę duże pole do popisu. Ozdoby bożonarodzeniowe z szyszek w formie zawieszek na choinkę mogą mieć najróżniejszą formę, od zupełnie prostych i minimalistycznych, aż po naprawdę efektowne i skomplikowane. Aby zawiesić szyszki na choince, wystarczy przykleić do nich dekoracyjną wstążkę zwiniętą w pętelkę.

Możesz postawić na pojedyncze szyszki wieszane za pomocą sznurka jutowego, co da naturalny i minimalistyczny efekt. Innym ciekawym pomysłem jest spryskanie szyszek srebrnym lub złotym sprayem czy sztucznym śniegiem, i wykonanie w ten sposób bardziej dekoracyjnych ozdób. Szyszki można też łączyć w większe kompozycje za pomocą kleju.
Ciekawym pomysłem może być też wykorzystanie szyszek do dekoracji szklanych kul, które cieszą się popularnością w sezonowych stylizacjach. Kule tego typu przypominają bombki, wykonane są z transparentnego szkła i mają otwór, przez który do wnętrza można włożyć świeczkę tealight lub inne dekoracje. Jeśli chcesz ozdobić szklaną kulę naprawdę ciekawie, możesz ją wypełnić mchem, szyszkami i niewielkimi kawałkami gałązek. Tak przygotowana ozdoba może zawisnąć nad stołem czy nawet na choince.

Girlanda z szyszek

Kolejny sposób na ozdoby z szyszek to wykonanie za ich pomocą dekoracyjnej girlandy. Szyszki wystarczy nawlec w równych odstępach na sznurek jutowy. Dekoracja może mieć minimalistyczny charakter i składać się z samych szyszek i sznurka, ale jeśli chcesz nieco bardziej puścić wodze dekoracyjnej fantazji, do tego dekoracyjnego zestawu dodaj jeszcze gwiazdki anyżku, suszone plastry pomarańczy czy gałązki iglaste. W efekcie twoja ozdoba bożonarodzeniowa z szyszek nie tylko będzie świetnie wyglądać, ale też będzie unosił się z niej przyjemny zapach – to będzie kolejny dodatek, który pomoże wykreować w domu przyjemną, bożonarodzeniową atmosferę.

Szyszki jako ozdoba świątecznego stołu

To bardzo prosty sposób na osoby z szyszek, który w zasadzie nie wymaga zbyt wiele zachodu. Szyszki możesz ułożyć na stole między półmiskami i talerzami, czy na serwetce każdego z wigilijnych gości.

Jakie szyszki na ozdoby świąteczne?


Do przygotowania świątecznych ozdób świetnie sprawdzą się szyszki modrzewiowe lub sosnowe. Te pierwsze są niewielkie, ale można je znaleźć osadzone na zasuszonych gałązkach, co dodatkowo podniesie walory dekoracyjne całej stylizacji. Szyszki sosny pospolitej są nieco większe i równie dobrze sprawdzą się w świątecznej dekoracji domu. W sprzedaży znajdziesz też naprawdę duże szyszki pochodzące np. z sosny czarnej. Ich wielkość to około 10 cm.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że szyszki mogą być świetnym dodatkiem do dekoracji prezentów świątecznych. Jeśli pakunki utrzymane będą w naturalnej estetyce, czyli postawisz na szary papier i jutowy sznurek, do kompozycji warto dodać zasuszoną modrzewiową gałązkę z szyszkami. Pięknie zapakowany prezent zrobi z pewnością jeszcze większe wrażenie na obdarowanej osobie.