Data publikacji:

Choinka - jaką wybrać i jaki stojak do niej dobrać?

To wokół niej wszystko kręci się w święta i to właśnie ona jest najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia. Choinka to punkt obowiązkowy, ale zanim stanie w twoim salonie czy jadalni i pięknie ją ozdobisz, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań: sztuczna czy naturalna? A jeśli naturalna, to jaki stojak do niej dobrać? Poniżej znajdziesz garść wskazówek, które pomogą ci rozstrzygnąć wszystkie choinkowe zagwozdki.

Choinka naturalna – dlaczego warto na nią postawić?

Dla wielu to jedyne słuszne rozwiązanie. Naturalna choinka świąteczna prezentuje się świetnie i przy wyborze odpowiedniego gatunku, możemy liczyć, że w domu będzie unosić się wspaniały zapach.

Musisz wiedzieć, że spośród drzewek, które najczęściej pełnią rolę choinek świątecznych, to właśnie jodła pospolita i świerk pospolity pachną najintensywniej. Niestety gatunki te charakteryzują się mniej regularnym pokrojem, niż inne jakie występują w roli choinek i dość szybko gubią igły.

Nie wszystko jednak stracone. Jeśli chcesz, aby twoja choinka świąteczna zdobiła dom jeszcze na długo po świętach i sylwestrze, postaw na jodłę kaukaską. To drzewko niemal bliskie ideałowi, ponieważ ma regularny kształt, więc będzie do złudzenia przypominać te wyidealizowane choinki, jakie widzimy na świątecznych obrazkach.

Ponadto jodła kaukaska nie gubi igieł – pod wpływem działania temperatury pokojowej igły się kurczą, więc tańcowanie wokół choinki z odkurzaczem odpada. Ostatnią choinkową opcją jaka nam została, są świerki. One również wyglądają pięknie, ale uważaj na odmianę kłującą – drzewko nazywa się tak nie bez przyczyny, więc ozdobienie go dekoracjami może okazać się naprawdę bolesne.

Choinka sztuczna – wygodna i praktyczna

Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie corocznej bieganiny na targ i taszczenia do domu ciężkiego i nieporęcznego drzewka, choinka sztuczna jest najlepszym rozwiązaniem. Nie dość, że to wielorazowa dekoracja, która tak naprawdę będzie ci służyć przez kolejne święta Bożego Narodzenia, to jeszcze jest ona znacznie łatwiejsza w obsłudze, niż jej naturalna odpowiedniczka. O co chodzi? O całą tą bieganinę z miotłą i szufelką w celu posprzątania sypiących się igieł.

Dodatkowo choinka sztuczna może też po prostu wyglądać świetnie. W sprzedaży znajdziesz wiele modeli, które do złudzenia przypominają naturalne drzewka – jodły kaukaskie czy świerki. Choinki sztuczne mają regularne pokroje, więc jeśli marzy ci się świąteczne drzewko w iście amerykańskim stylu, czyli bogato ozdobione kaskadą bombek, łańcuchów i innych dekoracji, to może być strzał w dziesiątkę.

Co więcej, istnieją nawet choinki, które od razu są wyposażone w światełka, wiec taka opcja zaoszczędzi ci skakania wokół drzewka i oplatania go sznurem lampek.

Sceptycy tego rozwiązania pewnie już tylko czekają, aby gromko zakrzyknąć – a co z zapachem? Tego faktu nie da się ukryć, ale powiedzmy sobie szczerze – to niewielki szczegół. Brak zapachu? Nic straconego – postaw na świece zapachowe i odświeżacze powietrza o leśnym i bożonarodzeniowym aromacie.

Upieczesz w ten sposób dwie pieczenie na jednym ogniu – zyskasz praktyczną dekorację na święta, a w domu będzie panować wyjątkowa atmosfera.

Stojak na choinkę – jaki wybrać?

Jeśli po przeczytaniu powyższych słów już wiesz, jaka choinka stanie w twoim domu w najbliższe święta Bożego Narodzenia, możemy wrócić do podstaw, czyli do stojaka na choinkę. W przypadku choinki sztucznej sprawa jest prostsza – stojak jest integralną częścią drzewka.

Niestety zazwyczaj daleko im do estetyki i jeśli gałązki choinki nie zasłaniają stojaka, warto samemu się o to pokusić. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest ułożenie pod drzewkiem stosu prezentów dekoracyjnych, które zasłonią jej podstawę.

Jeśli decydujesz się na choinkę naturalną, masz nieco więcej na głowie, jeśli chodzi o stojak. W przypadku choinek z korzeniami, doniczkę rozsadową pewnie dostaniesz w komplecie, ale nie wygląda ona dobrze. Najlepiej umieścić ją w ceramicznej osłonce.

Ciekawym patentem jest natomiast wykorzystanie doniczki plecionej lub kosza. To modne rozwiązanie, które nie dość, że wpisze się w aktualne wnętrzarskie trendy, to jeszcze będzie się znakomicie komponować z choinką. Innym rozwiązaniem jest np. pokrycie osłonki ceramicznej papierem do pakowania prezentów i przewiązanie jej wstążką czy jutowym sznurkiem.

Czytaj również: Jak zrobić wieniec świąteczny na drzwi?

Jeśli postawisz na choinkę ciętą, musisz do niej dobrać stojak zaciskowy. Przed zakupem pamiętaj, aby sprawdzić, do jakiej wysokości drzewka dany produkt jest przeznaczony. Podstawa choinki świątecznej musi być naprawdę solidna.

Choinka świąteczna – jak ją zabezpieczyć?

Każdy opiekun kotów wie doskonale, jak kuszącym obiektem dla futrzaków może być choinka. Jeśli nie chcesz, aby drzewko zemdlało pod ciężarem wspinającego się na nie zwierzaka, warto je dodatkowo zabezpieczyć. Po pierwsze, jeśli twój ulubieniec faktycznie wykazuje duże zainteresowanie drzewkiem, pomyśl o dodatkowym obciążeniu choinki. Jeśli wybierzesz stojak na choinkę w formie doniczki, możesz go dodatkowo wypełnić ziemią, co ustabilizuje całą konstrukcję.

Dobrym patentem jest też ustawienie choinki w takim miejscu, aby możliwe było jej subtelne przymocowanie np. do ściany. Niewidoczny sznurek ukryty między gałązkami i łączący choinkę ze stabilnym meblem czy chociażby kaloryferem może skutecznie uchronić choinkę przed upadkiem.

Polecamy:

Autor: Kamila Zalińska-Woźny
Autor: Kamila Zalińska-Woźny