Data modyfikacji:

Dekoracja choinki. Inspiracje, ozdoby, aranżacje

To jeden z najważniejszych symboli świąt i bez niej trudno wyobrazić sobie prawdziwe Boże Narodzenie w domu. Jak ubrać choinkę, aby prezentowała się pięknie? Jeśli szukasz sposobu na ozdoby choinkowe oraz stylizację drzewka, zobacz kilka ciekawych pomysłów na dekorację choinki inspirowanych różnymi stylami.
dekoracje choinki

Choinka inspirowana scandi

Styl skandynawski to w dużym uproszczeniu jasne barwy i naturalne dodatki. I takie właśnie ozdoby świetnie sprawdzają się w dekoracji choinki. Co to oznacza w praktyce? Choinka inspirowana stylem skandynawskim może mieć różne oblicza. Dobrym pomysłem będą białe dekoracje.

Bombki i łańcuchy choinkowe w odcieniach bieli będą się pięknie prezentować na tle głębokiej zieleni drzewka świątecznego. To sprawdzony trop, jeśli nie chcesz, aby zbyt dekoracyjna choinka wprowadziła poczucie chaosu do stylizacji twojego domu. Białe ozdoby będą dobrze pasować do innych elementów wystroju i w efekcie świąteczne drzewko spójnie wkomponuje się do aranżacji.
 
Inną opcją na choinkę inspirowaną scandi są ozdoby wykonane z drewna lub papieru czy ceramiki. Naturalne materiały to punkt obowiązkowy w stylizacji mieszkania zgodnie ze stylem skandynawskim. Najczęściej dekoracje choinkowe tego typu utrzymane są w jasnej tonacji, więc również będą prezentować się dobrze na tle zieleni drzewka.

Jeśli choinkowa aranżacja ma być wierna idei stylu skandynawskiego, nie przesadzaj z liczbą ozdób. Scandi w dużej mierze idzie w parze z minimalizmem i zbytni przepych dekoracji może sprawić, że naturalny charakter stylizacji zostanie utracony.

W tym przypadku mniej naprawdę znaczy więcej, ponieważ białe czy jasne ozdoby będą świetnie widoczne na tle choinki.

Rustykalna dekoracja choinki

Wystrój rustykalny to sprawdzony przepis na przytulne i klimatyczne wnętrze. W stylu tym dominuje drewno o wyraźnie zarysowanym rysunku, a także nie brakuje dodatków z duszą, czyli tych utrzymanych w estetyce retro. Jak wyglądać będzie choinka aranżowana w rustykalnym stylu?
Zacznijmy od podstaw, czyli stojaka lub osłonki na doniczkę. W tym pierwszym przypadku dobrym rozwiązaniem będą stojaki żeliwne lub metalowe o bogatym wzornictwie. W drugim możesz postawić na druciane lub wiklinowe kosze, które osłonią doniczkę rozsadową, w jakiej znajdować się będzie świąteczne drzewko.
Kolejnym krokiem do zaaranżowania choinki inspirowanej stylem rustykalnym są dekoracje. Warto wybrać te stylizowane na stare lub utrzymane w klimacie vintage. W tej roli dobrze sprawdzają się bombki czy drewniane dekoracje w kształcie dziadków do orzechów, jelonków oraz bałwanków.

Mają one z reguły tradycyjne wzornictwo, które kojarzyć się ma z wiejskimi chatkami. Do tego dochodzą jeszcze łańcuchy i wstęgi czy kokardy – szczególnie dobrze w tej roli sprawdzą się modele w czerwono-białą kratkę. Wzornictwo tego typu świetnie wpisuje się w klimat retro.

Choinkowe ozdoby w wydaniu minimalistycznym

A jeśli zastanawiasz się, jak ubrać choinkę , aby nadmiar ozdób nie przyćmił świątecznego drzewka, z pomocą przyjdzie ci minimalizm. Ciekawym pomysłem na choinkowe inspiracje mogą być ozdoby ograniczone jedynie go sznura światełek.

Naturalną choinkę opleć lampkami, które podkreślą strukturę iglastych gałązek,  pięknie je podświetlając. Choinka w takim wydaniu będzie minimalistycznym dodatkiem do wystroju wnętrza.

Choinka – inspiracje jak z filmu 

Choinki, jakie znamy z amerykańskich filmów,  to najczęściej drzewka wręcz uginające się pod ciężarem ozdób. Świąteczne drzewko w takim wydaniu będzie się mienić mnóstwem lampek, bogato zdobionymi bombkami, brokatem i innymi świecidełkami. Jeśli lubisz naprawdę efektowne stylizacje, to może być strzał w dziesiątkę.

Jak wystylizować choinkę aranżowaną na amerykańską modłę? Przede wszystkim najczęściej są to sztuczne drzewka, które mają idealny kształt, gałązki rozkładają się równomiernie i są gęsto pokryte igłami. Sztuczne drzewka są też stabilne, wiec mogą utrzymać ciężar dekoracji bożonarodzeniowych.

Kolejna kwestia to ozdoby. Powinno być ich naprawdę sporo, aby gęsto pokryły choinkę. Pamiętaj jednak, że w tym dekoracyjnym szaleństwie również jest metoda.

Postaw na kilka pasujących do siebie kolorów,  np. zieleń, czerwień i złoto, czy srebro oraz błękit. Kompozycja kolorystyczna powinna dobrze do siebie pasować. Dobrym rozwiązaniem jest także różnicowanie kształtu i rozmiaru bombek oraz innych ozdób choinkowych – dzięki temu drzewko będzie wyglądać jeszcze efektowniej.

Jak ubrać choinkę? Naturalnie 

Ozdoby choinkowe tego typu mogą być podstawową dekoracją choinki, ale sprawdzą się też jako uzupełnienie minimalistycznej czy rustykalnej stylizacji. Suszone pomarańcze, zawieszki wykonane z pierniczków, łańcuchy z anyżu gwiaździstego czy szyszki – to wszystko może ci posłużyć do wykonania naturalnych ozdób choinkowych. 

Naturalne dekoracje będą prezentować się świetnie i co więcej,  możesz całość wykonać samodzielnie. To dobry pomysł na jedno z zadań do kalendarza adwentowego dla dzieciaków – wspólne przygotowanie dekoracji na choinkę na pewno będzie wielką frajdą dla najmłodszych domowników.

Dekoracja choinki – jednokolorowe stylizacje

To modne i efektowne rozwiązanie – wszystkie dekoracje choinkowe utrzymane w jednym kolorze będą prezentować się elegancko.

To też dobry sposób, jeśli chcesz łatwo dopasować choinkę i aranżację wnętrza – jeśli w pomieszczeniu występują dekoracje i dodatki w danej barwie, choinka,  przyozdobiona właśnie w takiej tonacji, będzie się dobrze komponować z całością wnętrza.

W dekoracji choinki szczególnie dobrze sprawdzają się kolory czerwony, złoty czy srebrny.