Data publikacji:

Pachyphytum - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Pachyphytum to wyjątkowa roślina, obok której nie można przejść obojętnie. Wygląda niezwykle atrakcyjnie i może być oryginalnym dekorem na parapecie, na rasie czy w przydomowym ogródku .Nazywana jest kamieniem księżycowym ze względu na srebrzystobiały nalot, który pokrywa jej liście. Nie jest trudna w uprawie, bo przede wszystkim trzeba jej tylko zapewnić mocno słoneczne miejsce i dobrze przepuszczalne podłoże.

Pachyphytum oviferum - co to za roślina?

Jeśli szukasz wyjątkowej, nietuzinkowej rośliny doniczkowej, pachyphytum z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Skąd taka nazwa rośliny i co oznacza? Słowo to pochodzi od greckiego "pachys" co oznacza - gruby, tłuszcz. Natomiast drugi człon nazwy to Phyton - czyli roślina, drzewo. Dlatego roślinę określa się mianem gruboszowatych - nazwa gatunkowa oviferun, czyli z łac. "ovus" - jaj i "ferre" poniesie. Innymi słowy pęd niosący jajo.  Nazywana jest kamieniem księżycowym, ponieważ jej liście pokrywają się srebrnym pyłem. Pochodzi z północnego Meksyku, liczy ok. 16 gatunków, a środowiskiem jej występowania są zbocza skalne na wysokości od 600 do 1200 m.  Jest to roślina polikarpiczna, co oznacza, że macierz po zakwitnięciu nie zamiera, tak jak to się dzieje np. w przypadku agawy.
Pachyphytum wygląda bardzo atrakcyjnie. Odwrotnie jajowate liście układają się w gęstą kulistą rozetę i osiągają wysokość do ok. 5 cm. Są mięsiste i spłaszczone. Natomiast długi czerwony pęd kwiatostanowy ma zazwyczaj 15 kwiatów i bardzo wolno się rozwija, bo ok. 2 miesiące. Pojawiają się jesienią, ale w pełni rozkwita dopiero zimą. Cała roślina osiąga wysokość do ok. 30 cm. w zależności od ilości operującego na nią światła. Kwiaty po zewnętrznej stronie mają kolor kremowy lub upodobniony do odcienia liści, natomiast w środku  są czerwono-ceglaste z  żółtymi pręcikami. Generalnie roślina wygląda bardzo ciekawie i na pewno będzie atrakcyjnym dekorem w Twoim domu lub na tarasie. 
O czym jeszcze warto pamiętać? Roślina nie musi tworzyć łodygi. Uważaj na jej delikatne liście, które pokryte są woskiem. Jeśli nieopatrznie zetrzesz go, to wtedy liści będą mniej odporne na działanie promieni słonecznych.

Stanowisko i kwitnienie - to musisz wiedzieć!

Niezwykle ważne są informacje na temat tego, jak wzrasta pachyphytum. Kwitnienie tej rośliny  zależy w dużej mierze od ilości dziennego światła. Roślinę ustaw najlepiej na wschodnim lub południowym parapecie. Na pewno nie będzie przeszkadzało jej mocne słońce, ale nie można też przesadzać. Jeśli słońce zbyt mocno operuje, wtedy zasłoń doniczkę firaną lub włóż kartkę papieru  między szyby. Pamiętaj o tym, że długość pędu z kwiatostanem, wysokość rośliny, zwartość i jej wybarwienie zależą od tego, w jakim miejscu stoi doniczka. Jeśli odpowiednio zabezpieczysz kwiat przed silnym słońcem, listki nie ulegną poparzeniu. Wystarczy ww. sposób i zapewnienie roślinie ruchu powietrza. 
Po przyniesieniu pochyphytuma do domu koniecznie sprawdź jego korzenie. Ogrodnicy nie przesadzają kwiatów przed sprzedażą, dlatego jest to niezwykle istotne. Doniczka powinna być szersza i płaska, ponieważ roślina ma skąpy system korzeniowy, natomiast rozeta rozrasta się obficie na boki. Potrzebna Ci będzie dobrej jakości lekka ziemia, którą zmieszasz z drobnym żwirkiem. Próchnica zawarta w podłożu będzie bardzo dobrze wiązać wodę, a żwirek odprowadzi jej nadmiar, jeśli stanie się to konieczne. Na spodzie doniczki koniecznie połóż keramzyt, który posłuży jako drenaż. Roślina kwitnie od lipca do września, natomiast zimą przechodzi w stan uśpienia. Jej wzrost wtedy zostaje zatrzymany. Kiedy brakuje światłą dziennego, wtedy warto doświetlać roślinę lampami fito lub fluorescencyjnymi. Pochyphytum musi mieć wtedy także zapewnione suche i chłodne powietrze.

Pielęgnacja - jak podlewać i przesadzać pochyphytum?

Latem obserwuj wierzchnią warstwę ziemi, w której znajduje się pochyphytum. Pielęgnacja rośliny wymaga przede wszystkim odpowiedniego podlewania. Jeśli delikatnie przeschnie, wtedy możesz ją nawodnić. Najbielej nawozić ją biohumusem, lub specjalnym preparatem do kaktusów i sukulentów, co 2 tygodnie, natomiast zimą musisz zapewnić roślinie chłodniejszą temperaturę. Wtedy możesz podlewać ją znacznie rzadziej. Może to być nawet raz na 40 dni. Z kolei hodowla w warunkach domowych wymaga już częstszego nawilżania ziemi. Zimą nawożenie można ograniczyć do 1 razu 1/4 dawki. Pochyphytum nie wymaga częstego przesadzania. Wystarczy zrobić to raz na kilka lat, ponieważ ukorzenia się bardzo powoli.
Jeśli będziesz pielęgnować pochyphytuma na pewno zauważysz, że zacznie po kilku latach gubić liście. Im roślina starsza, tym więcej liści będzie opadać. Wtedy możesz uciąć pęd ok. 305 cm nad ziemią w celu ponownego ulistnienia. Natomiast ucięty kawałek pędu po umieszczeniu w ziemi ukorzeni się i rozeta będzie wzrastać. Z kolei otarte z nalotu liście wato użyć do sadzonek liściowych. Bardzo rzadko rozmnaża się roślinę poprzez sianie nasionek. Jest to proces znacznie dłuższy i przeznaczony raczej dla doświadczanych ogrodników, którzy zajmują się hodowlą na szeroką skalę.
Nieodpowiednio pielęgnowane rośliny będą wyglądały źle. Co powinno wzbudzić Twoje zainteresowanie?  Zdeformowane i pomarszczone liście to wynik braku wilgoci w glebie, jak i w powietrzu. Takie oznaki najczęściej zauważa się podczas dużych upałów. Brązowe plamy na liściach spowodowane są próchnicą korzeni w wyniku gnicia korzeni z nadmiaru wody. Natomiast ciągniecie pędów to skutek braku oświetlenia.

Popularne gatunki pochyphytuma

Pachyphytum compactum

Jest to odmiana osiągająca wysokość ok. 8 cm. Charakteryzuje się podłużnymi, geometrycznymi liśćmi koloru zielonego  z białawymi liniami. Wyjątkowo łatwo się ją uprawia i można tworzyć na jej bazie kompozycje z innymi roślinami. Rozety maja zwarty, kompaktowy pokrój. Pięknie zakwita wiosna na pomarańczowo-różowy kolor. Jest niezwykle łatwa w uprawie. Wymaga sporadycznego podlewania i przepuszczalnego podłoża. Nawozi się ją w okresie wegetacji.

Pachyphytum bracteosum

Odmiana ta jest bardzo popularna wśród hodowców kwiatów. Roślina charakteryzuje się wysokim wzrostem, bo jej pędy osiągają do 30 cm przy szerokości 2 cm. Liście  są spłaszczone i występują w górnej części pędu. Rosną na wysokość ok. 10 cm i mają ok. 5 cm. szerokości. Mają srebrzystobiały nalot z delikatnym odcieniem różu. Kwiatostan jest czerwony - zakwita w sierpniu -listopadzie.

Pachyphytum glutinicalule.

Ta odmiana ma bardzo ciekawy wygląd. Jej podłużne liście wybarwione są na zielono-różowy kolor. Wzrasta na ok. 10 cm.
To tylko trzy z wielu innych odmian tej wyjątkowej rośliny. Jeśli zdecydujesz się na zakup i nie wiesz, którą roślinę wybrać, poczytaj fora ogrodnicze lub artykuły branżowe. Możesz też poszukać ciekawych odmian w sieci, wpisując w wyszukiwarkę hasło "pachyphytum rodzaje", aby mieć możliwość wyboru z wielu dostępnych na rynku.
Autor: Anna Nowakowska