Data publikacji:

Panele na sufit - jakie wybrać?

Sufit pomalowany na biało to wnętrzarski klasyk, ale jeśli szukasz niesztampowych rozwiązań, masz do dyspozycji kilka ciekawych opcji. Panele na sufit to bogactwo wzorów i materiałów wykończeniowych. Dzięki nim nie tylko urozmaicisz stylizację wnętrza, ale dodatkowo możesz też poprawić akustykę pomieszczenia. Zobacz, dlaczego warto postawić na panele sufitowe oraz jak je wykorzystać w stylizacji mieszkania.

panele na sufit

Dlaczego warto zamontować panele sufitowe?

Na sufitach z reguły niewiele się dzieje. Inwestorzy najczęściej malują powierzchnię na biało lub stawiają na konstrukcję podwieszaną. Okazuje się jednak, że do dyspozycji mamy wiele ciekawych rozwiązań, które pozwalają wykończyć sufit w nietypowy sposób. Do takich pomysłów należy montaż paneli sufitowych. Dlaczego warto na nie postawić?

  • Możliwość zamaskowania niedoskonałości podłoża – montaż paneli na sufit to dobry sposób na ukrycie mankamentów w wykończeniu sufitu. Pod panelami można ukryć stare otwory po podwieszaniu lamp czy widoczne ślady przewodów instalacji elektrycznej lub pęknięcia tynku, jakie z czasem pojawiają się w efekcie osiadania budynku. Za sprawą paneli łatwo unikniesz kłopotliwego tynkowania i gładziowania, a dobry efekt wykończeniowy utrzyma się przez długi czas.
  • Dodatkowa izolacja – panele sufitowe mogą poprawić akustykę wnętrza. Dzięki odpowiednio dobranym modelom, możesz ograniczyć słyszalność dźwięków dochodzących z mieszkania powyżej, a także wyeliminować nieprzyjemny pogłos unoszący się w pomieszczeniu. W rezultacie zapewnisz sobie większy komfort i poczucie prywatności we własnych progach.
  • Ciekawy efekt dekoracyjny – na konto paneli na sufit należy również zaliczyć fakt, że dzięki nim płaszczyzna prezentuje się znacznie ciekawiej. W sprzedaży znajdziesz wiele różnych modeli paneli sufitowych, które pozwalają na uzyskanie niesztampowych efektów dekoracyjnych. Sufit wykończony przy użyciu paneli może zostać wykończony przy użyciu drewna, klasycznej sztukaterii czy nowoczesnych paneli z efektem trójwymiarowości. W szerokiej ofercie z pewnością znajdziesz rozwiązania, które idealnie wpiszą się w wiodącą estetykę wykończenia twojego mieszkania.

Sprawdź również, najlepsze pomysły na ścianę w salonie.

Sufit podwieszany i panele 3D – nowoczesne połączenie

Na rynku dostępne są różne warianty paneli 3D. Możesz postawić na modele gipsowe, wykonane z PCV czy polistyrenu. Ich powierzchnia jest formowana w taki sposób, aby dawała efekt trójwymiarowości. W rezultacie kasetony tego typu imitują np. skalną fakturę, ceglaną powierzchnię, drewno czy geometryczne wzory.

Zróżnicowana jest także kolorystyka dostępnych w sprzedaży produktów. Od klasycznych białych rozwiązań, przez widowiskowe ciemne warianty, aż po wielobarwne i bogato zdobione modele, które gwarantują naprawdę spektakularny efekt wykończeniowy.

Jeśli zależy ci na naprawdę ciekawym zaaranżowaniu sufitu, panele 3D warto zestawić z konstrukcją podwieszaną. Sufit podwieszany, np. w formie opaski okalającej część płaszczyzny wykończonej panelami, da efektowną oprawę i podkreśli całość.

Co więcej, aby dodatkowo zaakcentować efekt trójwymiarowości, w opasce sufitu podwieszanego można zamontować oświetlenie. Światło podkreśli strukturę paneli i w rezultacie efekt wykończeniowy będzie jeszcze bardziej wyrazisty.

Panele drewniane na sufit

To ciekawe rozwiązanie, które wpisuje się w bieżące wnętrzarskie trendy i stylizacyjny zwrot ku naturze. Panele na sufit wykonane z drewna będą pasować do wnętrz nowoczesnych czy skandynawskich. Drewno daje wrażenie przytulności, dlatego jeśli chcesz, aby w pomieszczeniu panowała przyjazna atmosfera, to może być dobry trop.

W sprzedaży dostępne są różne warianty paneli tego typu. Popularnym rozwiązaniem są modele przypominające klepki parkietu. Niewielkie listewki wykonane ze szlachetnych gatunków drewna układa się w ciekawe wzory, co sprawia, że sufit nabiera nietuzinkowej faktury.

Innym rozwiązaniem, dzięki któremu sufit będzie prezentował się naprawdę widowiskowo, są panele drewniane przypominające swoją budową żaluzje. Modele tego typu są osadzone na drewnianej ramie, a lamele wchodzące w ich skład są rozstawione w pewnej odległości do siebie i skierowane są do sufitu wąską krawędzią. Sufit w takim wydaniu prezentuje się bardzo nowocześnie i niesztampowo.

Panele akustyczne, czyli sposób na wyciszenie wnętrza

To dobra propozycja dla osób, które cenią sobie dobrą jakość dźwięku, aranżują domowe kino lub borykają się z kłopotliwymi sąsiadami zamieszkującymi wyższą kondygnację budynku. Panele akustyczne mogą zlikwidować nieprzyjemny pogłos unoszący się we wnętrzu lub zminimalizować dźwięki dochodzące z piętra wyżej. W rezultacie ich zastosowania zyskasz większe poczucie komfortu we własnych czterech ścianach.

Panele sufitowe – na co zwrócić uwagę?

Panele na sufit muszą być odpowiednio dobrane do charakteru pomieszczenia. Przykładowo modele wykonane na bazie gipsu lub niektóre drewniane warianty nie sprawdzą się w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności powietrza czyli w łazience lub toalecie. Zanim postawisz na konkretne rozwiązanie, sprawdź zalecenia producenta w tej sprawie.  – niektóre panele sufitowe z PCV świetnie sprawdzają się w łazienkach.

Panele sufitowe można ciekawie zestawić z modelami, które zamontujesz na ścianie. W ten sposób można stworzyć kompozycję, która podkreśli konkretną strefę w pomieszczeniu. To szczególnie dobra opcja, jeśli urządzasz mieszkanie, w którym kuchnia, salon i jadalnia tworzą wspólna strefę dzienną – w takim przypadku optyczny podział na strefy jest bardzo ważny.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny