Data modyfikacji:

Panele winylowe na ścianę: montaż. Zalety, wady i inspiracje

Winyl to niezwykle popularny materiał wykończeniowy, który w ostatnich latach wraca na salony. Znajduje on jednak zastosowanie nie tylko na podłogach. Panele winylowe na ścianę są coraz częstszym widokiem w mieszkaniach Polaków. Odpowiedzmy sobie zatem o ich największych zaletach i wadach.
vinylowa podłoga
Podłogi winylowe, które wykonane są na przykład z wykładzin lub płytek, to częsty widok w wielu obiektach użyteczności publicznej, a także w zwykłych mieszkaniach. Przez długi czas materiał ten był pogardzany, kojarzył się bowiem z plastikową tandetą lat 90. oraz czasami PRL-u, w którym stosowano go nad wyraz często. W ostatnich latach, dzięki nowym i ulepszonym technologiom produkcji, winyl wraca na salony ze wzmożoną siłą. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że w sklepach znajdziemy również coraz szerszy wybór paneli winylowych na ścianę. Przedstawiamy zalety oraz wady wykończenia pomieszczenia przy ich pomocy.

Czym są panele winylowe?

Winyl to inaczej polichlorek winylu, który opisywany jest również świetnie znanym literowym skrótem PVC. Jest to syntetyczny polimer produkowany poprzez łączenie w długie łańcuchy cząsteczek chlorku winylu. Materiał odznacza się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, jest też niezwykle plastyczny po wystawieniu na wysokie temperatury, a także względnie obojętny chemicznie. Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań PVC, produkuje się bowiem z niego okna, rury, listwy wykończeniowe, osłonki kabli i przewodów, a także wiele innych przedmiotów codziennego użytku, takich jak płyty gramofonowe.

Płytki i panele winylowe określa się również skrótem literowym LVT (ang. Luxury Vinyl Tiles), który oznacza panele winylowe wysokiej jakości. Większość dostępnych w sklepach modeli możemy z powodzeniem stosować zarówno na ścianach, jak i podłogach. Dzięki wielowarstwowej technologii produkcji, występują one w rozmaitych wzorach i kolorach, których druk zabezpieczony jest przed uszkodzeniami i przetarciami, a także szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Producenci oferują panele, które do złudzenia imitują wygląd oraz fakturę naturalnego drewna lub kamienia.

Rodzaje paneli winylowych na ścianę

 Możemy rozróżnić w sumie trzy rodzaj paneli winylowych, które różnią się między sobą grubością, wytrzymałością oraz sposobem montażu. Każdy z nich możemy stosować zarówno na podłodze, jak i ścianach.
  • Panele na płycie HDF – panele, których podstawą jest wytrzymała płyta pilśniowa, na którą nałożone są kolejne warstwy winylu. Osiągają one zazwyczaj grubość około 1 centymetra. Z zewnątrz przypominają klasyczne panele laminowane.
  • Panele na płycie SPC – podstawą paneli jest specjalny laminat SPC, który jest wyjątkowo odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Producent nakłada na niego nadruk, a potem warstwy winylu odporne na ścieranie oraz światło UV. Charakterystyczną cechą paneli jest ich szybki i łatwy system łączenia oparty na wyprofilowanych brzegach, które szczelnie zachodzą na siebie, wydając charakterystyczny klik.
  • Panele lite – superelastyczne i zarazem najcieńsze modele, które osiągają grubość około 5 milimetrów. Występują również w formie łatwych w aplikacji samoprzylepnych paneli.

Zalety paneli winylowych na ścianę

Podstawową zaletą paneli winylowych na ścianę jest ich wysoka trwałość. Nie ulegają one przetarciom oraz zarysowaniom, nawet przy użyciu dużej siły. Ich wzór jest również chroniony przed płowieniem pod wpływem światła słonecznego. Materiał, z którego są wykonane, jest również całkowicie wodoodporny, przez co świetnie sprawdzi się np. w kuchni lub łazience, poza tym ma też właściwości izolujące dźwięki.

Dzięki temu, że panele tworzą zwartą i bardzo szczelną powierzchnię, nie musimy przejmować się tym, że wilgoć dostanie się do ścian. Cecha ta sprawia również, że świetnie poradzą sobie nawet z ciężkimi zabrudzeniami. Nie może również zapomnieć o tym, jak łatwy i szybki jest montaż paneli winylowych. Co więcej, kupimy je w wielu formach i rozmiarach, począwszy od płytek, a skończywszy na samoprzylepnych pasach. W ofercie producentów jest również ogromny wybór kolorów i wzorów, które naśladują wygląd i fakturę naturalnych materiałów.

Wady paneli winylowych na ścianę

Kluczową wadą paneli winylowych na ściany i podłogi jest niewątpliwie ich cena. Będzie ona o co najmniej kilkadziesiąt procent wyższa od ceny klasycznych paneli laminowanych. Panele winylowe są również potencjalnym zagrożeniem pożarowym. Podpalone stają w szybko rozprzestrzeniającym się ogniu. Największą ogniotrwałością cieszą się modele na płytach SPC, ale nawet one mogą stanowić zagrożenie, gdy nadejdzie niespodziewana katastrofa.

Gdzie i jak kładziemy panele winylowe na ścianę?

Na ścianach panele winylowe stanowią alternatywę dla boazerii, tapet, płytek ceramicznych oraz farb i tynków strukturalnych. Dekoratorzy wnętrz zalecają punktowe układanie tych samych paneli na podłodze oraz ścianach, co pozwala na wizualny podział pomieszczenia, np. wyznaczenie przedsionka, strefy jadalnianej itd. Bardzo często stosuje się również do ozdoby i wyeksponowania pojedynczej ściany w pokoju. Najczęściej chodzi o przestrzeń za telewizorem lub zagłówek łóżka w sypialni.

Jak już wspomnieliśmy, w sklepach znajdziemy bogaty wybór wzorów, tak więc panele mogą udawać kamień w nowoczesnym wnętrzu, jak i klasyczną boazerię w bardziej rustykalnych mieszkaniach i domach. Łazienka wyłożona panelami może być również bardzo atrakcyjną propozycją. Warto jednak pamiętać, że w miejscach najbardziej narażonych na wodę, np. w okolicach wanny i prysznica, szczeliny pomiędzy winylowymi płytkami lud deskami powinny być dodatkowo uszczelnione.
Autor: Michał Kułakowski