Pędraki w trawie uszkadzają korzenie roślin i sprawiają, że trawnik żółknie, usycha i nie wygląda zbyt dobrze. Larwy chrząszczy żerują w ziemi i skutecznie ją zubażają. Co należy zrobić, by się ich pozbyć i zadbać o to, by w przyszłości problem ze szkodnikami nie powracał? Podpowiadamy, jak zwalczyć pędraki.
Szkodniki, takie jak pędraki, krety czy ślimaki w ogrodzie są niejednokrotnie utrapieniem dla właścicieli ogródków. Całe szczęście istnieją skuteczne metody na to, aby pozbyć się pędraków w trawie.
Pędraki to larwy chrząszczy, które żerują w ziemi i skutecznie uszkadzają korzenie roślin. Początkowo wyjadają rozkładającą się roślinność, a później zaczynają uszkadzać system korzeni. Rozwój szkodników może trwać aż trzy lata, zanim larwy przemienią się w dorosłe chrząszcze. W trzecim roku rozwoju chowają się w ziemi, by w maju kolejnego roku pojawić się już w pełnej, dojrzałej formie i złożyć jaja kolejnych larw.
Pędraki w trawniku trudno pominąć. Mają długość 3-4 cm, swoim kształtem przypominają wygiętą podkowę, mają brązowe główki i czarne końcówki. Jeśli nasza trawa żółknie, zaczyna usychać i obumierać, to warto rozgarnąć dłonią ziemię i się jej przyjrzeć. Jeśli znajdziemy białe, pełzające larwy, to prawdopodobnie mamy do czynienia właśnie z pędrakami.
Zanim zdecydujemy się na skorzystanie ze środków chemicznych, warto najpierw sięgnąć po metody naturalne. Zwalczanie pędraków jest trudne i pracochłonne, więc musimy się nastawić na długi proces.
Podstawowym domowym sposobem na pędraki jest regularne koszenie trawnika oraz wyczesywanie trawy, która jest już obumarła. Ogromnie ważna jest również wertykulacja trawnika, czyli nacięcia i nakłuwanie gleby. Dzięki temu procesowi wiele larw jest wyrzucanych na powierzchnię ziemi i obumiera.
Pomocne są również inne zwierzęta, w tym ptaki, które żywią się owadami. By je przyciągnąć, możemy w swoim ogrodzie porozwieszać budki lęgowe, szczególnie dla szpaków. Ich obecność będzie naturalnym wsparciem w walce ze szkodnikami.
Najlepszym momentem na zwalczanie pędraków w trawniku jest lato. W tym okresie larwy powinny żerować mniej więcej na głębokości 10-15 cm. By je zmylić, możemy rozłożyć czarną folię na powierzchni całego trawnika. Najlepiej zrobić to, gdy zbliża się noc i zostawić ją tak aż do rana. Zdezorientowane szkodniki powinny wyjść ze swoich kryjówek, a stąd już prosta droga do tego, jak pozbyć się pędraków.
Następnego dnia możemy zwinąć folię. Jeśli na naszym ogrodzie grasują pędraki, powinny teraz pełzać po powierzchni ziemi. Możemy zebrać ja szpatułką i wrzucić do budki dla szpaków lub po prostu wyrzucić.
Wiesz, czego nie lubią pędraki? Wrotycz to roślina, którą możemy spotkać na polach i łąkach Europy. Możemy przygotować gnojówkę z wrotyczu i rozcieńczyć ją z wodą w proporcjach 1:10. Następnie należy obficie oblać nią przekopaną i nakłutą wcześniej glebę.
Pędraki nie znoszą tej rośliny, więc będą próbować uciekać. I w tym wypadku inne gatunki nam pomogą, wyjadając pełzające po powierzchni szkodniki. To sprawdzona i skuteczna metoda, która również pozwala zadbać o nienaganny wygląd naszego trawnika.
Jak jeszcze zwalczyć pędraki? Możesz skorzystać z gotowych produktów, dzięki którym szybko uporasz się z niechcianymi gośćmi. Preparaty na pędraki są bezpieczne dla roślin, nie musisz się więc martwić, że twoje rośliny ucierpią w jakikolwiek sposób.
Pędraki w trawniku to często pojawiające się szkodniki, z którymi walka jest długa i trudna, ale możliwa. Trzeba pamiętać, że zwalczając szkodniki musimy atakować zarówno larwy, jak i dorosłe chrząszcze. Warto wybrać naturalne sposoby, bo dzięki nim nie tylko pozbędziemy się problemu, ale dodatkowo zadbamy o estetyczny wygląd naszego trawnika oraz zatroszczymy się o jego kondycję w przyszłości.
Jeśli jednego roku pojawiły się w ogrodzie pędraki, to warto przez kilka kolejnych korzystać z gnojówki z wrotyczu i zapobiegawczo podlewać nią rozkopaną ziemię. Tym samym zadbamy o to, by nawet niewielkie ilości nowych larw nie mogły się zagnieździć i uciekały, by później się nie rozmnożyć.