Data publikacji:

Pokój w stylu rustykalnym – jak urządzić pokój w stylu rustykalnym?

Rustykalne mieszkania przeznaczone są dla osób ceniących kontakt z przyrodą oraz tęskniących za wakacjami na wsi lub marzących o tradycyjnej drewnianej chacie znajdującej się z dala od miejskiego zgiełku. Urządzając pokój w stylu rustykalnym, otrzymamy jasne i przytulne wnętrze wypełnione naturalnymi materiałami i dodatkami.
pokój rustykalny
Trendy wyraźnie wskazują na to, że jeżeli chodzi o aranżację wnętrz, to w domach preferujemy przeważnie różne wariacje stylu skandynawskiego albo ultranowoczesny minimalizm. Wiele osób odrzuca jednak tego typu estetykę, uznając ją za zbyt sterylną i bezosobową, a także niezwykle mało komfortową. Często są to osoby, które najlepiej czują się w otoczeniu przyrody i klasycznych wnętrz z przysłowiową duszą. Dla nich właśnie idealnym rozwiązaniem jest wiejska estetyka. W artykule przedstawiliśmy informacje, które pomogą urządzić pokój w stylu rustykalnym.

Charakterystyka stylu rustykalnego

Pojęcie rustykalny wywodzi się od angielskiego słowa „rustic”, przymiotnika, który na polski przetłumaczymy jako „wiejski”. Zręby stylu rustykalnego narodziły się na początku XX wieku, kiedy wielu majętnych mieszkańców zatłoczonych miast zaczęło w coraz większym stopniu doceniać walory życia na wsi, marząc o powrocie na łono natury.

Związane było to też z nową falą zainteresowania dorobkiem kultury ludowej. Architekci zaczęli wówczas projektować na zamówienie domy, które swoim charakterami i wystrojem miały przypominać wiejskiej chaty. Duże, otwarte i zachęcające przestrzenie w rustykalnych mieszkaniach lub domach nie mają oczywiście wiele wspólnego z prawdziwymi chłopskim domostwami sprzed wieków, co nie odbiera im jednak ich urokliwego oraz autentycznego charakteru.

Najważniejszym elementem we wnętrzach rustykalnych są naturalne materiały, wśród których przoduje przede wszystkim drewno, a także kamień, wiklina oraz tkaniny wykonane z lnu lub bawełny. W żadnym prawdziwym wnętrzu tego typu nie znajdziemy np. plastikowych ozdób lub bardzo nowoczesnych akcesoriów. Unika się też błyszczących powierzchni i intensywnych kolorów. Projektanci w szczególnym stopniu eksponują drewniane elementy konstrukcyjne, takie jak belki sufitowe lub kolumny. Pokoje i domy rustykalne wypełnione są naturalnym światłem, a także różnego typu ozdobami i bibelotami, które dodają im charakteru oraz przytulności.

Pokój w stylu rustykalnym – co należy wiedzieć?

Pokój w stylu rustykalnym urządzimy nie tylko w domku jednorodzinnym, ale także w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty lub na nowych osiedlach deweloperskich. W przypadku małych pomieszczeń rezygnujemy jednak z niektórych elementów stylu, które sprawdzają się wyłącznie w większych i wyższych przestrzeniach.

Mowa tu o kominkach, grubych deskach podłogowych oraz ciężkich drewnianych stropach, które wizualnie zmniejszają każdy pokój. Przytulna atmosfera, jaką dostarcza estetyka rustykalna, sprawia, że nierzadko rodzice decydują się urządzić pokój dziecięcy w tym stylu. Kolory w pokoju w stylu rustykalnym
We wnętrzach rustykalnych dominują wyłącznie naturalne kolory. Na ścianach korzystamy więc z bieli, jasnych popieli, beżów i brązów. Jedyny mocny akcent kolorystyczny stanowią rośliny i kwiaty, a także ewentualnie niektóre tkaniny lub dodatki. Gdy używamy kamienia, są to najczęściej różnego typu piaskowce. Drewno często maluje i zabezpiecza się z kolei białą farbą lub matowym lakierem.

Podłogi i ściany w stylu rustykalnym

Jak już wspomnieliśmy, podłoga w pokoju rustykalnym powinna być wykonana z naturalnych desek, faktura materiału wraz z jego wszelkimi niedoskonałościami, a więc słojami i sękami, będzie dodatkowym atrakcyjnym akcentem. Na podłogę trafić mogą też kamienne płytki, najczęściej pojawią się one np. wokół kominka lub stołu jadalnego.

W przypadku ścian stawiamy najczęściej na proste i pozbawione ozdób matowe powierzchnie. Alternatywą jest instalacja boazerii w postaci desek, które dla zachowania naturalnego wyglądu nie muszą być idealnie przycięte i równe. Meble w stylu rustykalnym
Wybieramy komfortowe oraz tradycyjne meble, które są proste w swojej formie i pozbawione zbędnych dekoracji (np. wszelkiego rodzaju rzeźbień). Często sięga się po stare babcine szafy, kredensy i szafki lub dla efektu postarza nowe meble.

Oświetlenie w stylu rustykalnym

Oświetlenie w pokoju rustykalnym to zazwyczaj duże wiszące lampy. W zależności od potrzeb i aranżacji pasować będą tu zarówno neutralne i nowoczesne wzory, jak i minimalistyczne żyrandole retro. Dodatkowo na półkach lub szafkach ustawiamy niewielkie lampki nocne. Źródło światła w pokoju stanowi również oczywiście kominek.

Dodatki w stylu rustykalnym

Dodatki to przede wszystkim różnego typu naturalne tkaniny, z których wykonane są obrusy, narzuty, poszewki i zasłony. W pokoju nie może zabraknąć wiklinowych koszy i pojemników, a także tradycyjnego rękodzieła wykonanego z drewna lub metalu. W termicznych wazonach oko cieszą z kolei bukiety polnych kwiatów.
Zdjęcie: Mint_Images/Envato Elements