Pomidory są szalenie ważnym składnikiem diety – dobrze wpływają na pracę serca oraz trawienie, a także są bogatym źródłem witamin. Jeśli warzywa dostępne na sklepowych półkach nie spełniają twoich oczekiwań, możesz samodzielnie uprawiać pomidory w doniczce. Zobacz, jak się zabrać do tego zajęcia i jak pielęgnować pomidory na balkonie czy tarasie.
Domowa uprawa pomidorów nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga odpowiedniego przygotowania i przestrzegania kilku ważnych zasad. Wystarczy dobrze dobrane podłoże, stanowisko oraz systematyczna pielęgnacja, aby sadzonki pokryły się pysznymi i zdrowymi warzywami.
Wybór naczynia – w domowej uprawie pomidorów najlepiej sprawdzają się pojemniki wykonane z naturalnych materiałów, czyli drewna bądź ceramiki. W takim przypadku możliwe jest odparowywanie wilgoci, a system korzeniowy nie nagrzeje się zbytnio w słońcu, jeśli wystawisz sadzonki na balkon. Popularnym rozwiązaniem są również donice z tworzyw sztucznych, jednak przy ich stosowaniu trzeba systematycznie kontrolować poziom wilgotności podłoża. Niezależnie od tego, na jaki materiał postawisz, doniczka musi mieć otwór odpływowy. Do kompletu dodaj także podstawkę, ponieważ pomidory trzeba obficie podlewać i woda będzie zapewne wylewać się z doniczki.
Podłoże – ziemia w doniczkach z pomidorami powinna być żyzna i przepuszczalna. W sprzedaży znajdziesz gotowe mieszanki do uprawy warzyw, ale możesz też postawić na ziemię kwiatową. Ważne, aby przed przesypaniem podłoża do doniczek wymieszać je z odrobiną piasku, co dodatkowo poprawi przepuszczalność ziemi. Obowiązkowo przed sadzeniem na dno doniczek powinna trafić warstwa keramzytu, która zapewni drenaż i zmniejszy ryzyko gnicia korzeni w razie przelania sadzonek.
Kiedy sadzić pomidory w doniczce? Sadzonki pomidorów pojawiają się w sklepach ogrodniczych i marketach już w maju. Jeśli chcesz samodzielnie przygotować rozsady, trzeba o nich pomyśleć z dużym wyprzedzeniem, bo już w lutym.
Jakie stanowisko wybrać? Jak najbardziej nasłonecznione. Pomidory to warzywa światłolubne. Aby były czerwone i intensywne w smaku, potrzebują dużo światła i ciepła. Dlatego na stanowisko do uprawy pomidorów w doniczce wybierz dobrze nasłoneczniony parapet.
Jak często podlewać pomidory? Nawadnianie to bardzo ważny element pielęgnacji sadzonek. Podłoże powinno być stale wilgotne, dlatego nie można zapominać o systematycznym podlewaniu.
Zasilanie podłoża to kolejny niezbędny etap pielęgnacji pomidorów w doniczkach, jeśli chcesz cieszyć się naprawdę obfitymi zbiorami. W tym celu zastosuj preparat przeznaczony właśnie do pomidorów lub sięgnij po uniwersalną mieszankę, którą można nawozić wszystkie warzywa. W sprzedaży znajdziesz preparaty o przedłużonym działaniu, co jest szczególnie korzystne w przypadku zapominalskich.
Podwiązywanie – sadzonki pomidorów, w zależności od wybranej odmiany, mogą dorastać nawet do dwóch metrów wysokości. Niestety pędy są dość wiotkie i bez wsparcia nie mogłyby utrzymać ciężaru dojrzewających warzyw. Dlatego niezbędne jest zamontowanie palika czy sznurka, do którego pędy zostaną podwiązane. Co ciekawe, dzięki temu pomidory będą znacznie szybciej dojrzewać.
Kiedy wystawić sadzonki na zewnątrz? Szacuje się, że po 15 maja z powodzeniem można wystawić doniczki z pomidorami na balkon lub taras. Po tej dacie maleje ryzyko wystąpienia przymrozków, które mogłyby zniszczyć twoją doniczkową uprawę.