Data modyfikacji:

Pomysły na wykorzystanie parapetu i przestrzeni wokół niego

Parapet jest powszechnie stosowanym elementem, spotykanym w domach. Wystający parapet wykrada część cennej przestrzeni mieszkania. Możesz ją w prosty sposób odzyskać. Przedstawiamy pomysły na wykorzystanie parapetu i przestrzeni wokół niego.

Parapet bywa utrapieniem właścicieli mieszkań i domów. Zabiera miejsce, powoduje, że pomieszczenie nie jest wystarczająco ustawne. Wiele osób wykorzystuje parapety, żeby ukryć grzejniki czy brudne ściany, ale to wciąż za mało. Zachęcamy Was do innego spojrzenia. Dostrzeżcie jego potencjał. Przedstawiamy pomysły na wykorzystanie parapetu i przestrzeni wokół niego. Nawet nie wiecie, ile macie możliwości.

Źródło: ionwkathy.tumblr.com; relaxpics.com

Potraktuj parapet jak dodatkową półkę. Jej przestrzeń pozwoli Ci ustawić więcej przedmiotów (zob. grafikę nagłówkową, gdzie parapet służy jako półka na książki). Wąskie parapety niekoniecznie pomieszczą wiele rzeczy, ale dobrze sprawdzą się w roli małych galerii dla stylowych, klimatycznych dekoracji. Większość kwiatów lubi słońce, więc to dobre miejsce na zorganizowanie kwietników i wazonów.

Źródło: marthastewart.com; https://www.flickr.com/photos/larkingabout/

Idąc tym tropem, znajdujemy kolejne zastosowanie dla parapetu, które spodoba się miłośnikom aromatycznej kuchni i osobom nieposiadającym własnych ogródków. W jasnych kuchniach z oknem parapet to doskonałe miejsce na ogródek ziołowy.

Źródło: bloodandchampagne.com; alittlebitofsillinessreally.tumblr.com

Kuchnia to pomieszczenie, w którym liczy się każdy wolny kąt. Spójrz na swój niezagospodarowany parapet jak na nieodkryty dotąd ląd. Będzie przedłużeniem blatów kuchennych i szafek. Pod oknem możesz ustawić naczynia (jeżeli zrobisz to w ciekawy sposób, to zyskasz też klimatyczną dekorację) lub zamontować na całej długości suszarkę do naczyń.

Źródło: modernhepburn.tumblr.com; gallery.apartmenttherapy.com

Przedłużając parapet, stwarzasz również świetną przestrzeń do pracy i spożywania posiłków. Zamontuj na nim dłuższy blat, który zastąpi biurko. W mniejszych mieszkaniach warto pomyśleć o wersjach składanych.

Źródło: blackeiffel.blogspot.com; blog.vkvvisuals.com

Czasami układ, wysokość, głębokość itp. parapetu uniemożliwiają jego wykorzystanie. Wówczas skieruj swoją uwagę na przestrzeń wokół niego. Najczęściej pomijamy obszar znajdujący się pod oknem. Możemy w tym miejscu ustawić szafki lub skrzynie, które będą sięgać maksymalnie do niższej krawędzi parapetu. Możesz postawić też na rozwiązania dedykowane, jak chociażby kącik czytelniczy w dość niestandardowej wnęce. Pod oknem zbudowano skrzynię z miejscem na książki, wykończoną miękkimi poduszkami.

Autor: Cieplik