Data modyfikacji:

Regulacja okien plastikowych: jak ją wykonać samodzielnie?

Czy regulujesz okna dwa razy w roku? Jeśli nie, być może nie wykorzystujesz pełni ich potencjału. Regulacja okien plastikowych pozwala dobrać odpowiedni docisk skrzydła do ramy okiennej. Dlaczego warto wyregulować okna? Gdzie znaleźć regulację okien? Sprawdź, jak zrobić to poprawnie.
plastikowe okna

Kiedy warto wyregulować okna plastikowe?

 Nie musisz godzić się na chłód wiejący spod okien. To najczęstszy problem z oknami plastikowymi. Niewiele osób jednak wie, że to wcale nie wina zepsutych lub niskiej jakości okien. Najczęściej możesz mieć do czynienia z nieodpowiednio wyregulowanymi skrzydłami okiennymi. Tworzywo, z którego wykonane są okna, kurczy się i rozszerza pod wpływem temperatury, dlatego dobranie odpowiedniego docisku w lecie nie sprawdzi się zimą. Wyregulowanie okien plastikowych to kilka minut pracy.
 Uszczelnienie okien plastikowych to oczywiście najpopularniejsza przyczyna interwencji. Docisk warto zwiększyć zwłaszcza zimą, gdy chłodny wiatr wpadający do wnętrz mocno odbija się na komforcie termicznym i podwyższa rachunki za ogrzewanie. To jednak nie wszystko. Uszczelnienie okien wpłynie pozytywnie również na akustykę pomieszczenia. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej drodze, kilka obrotów śrubokrętem sprawi, że w twoim domu nastanie cisza.
Kiedy więc warto zmniejszyć docisk? Regulacja okien zima-lato wyraźnie wskazuje na moment drugiej regulacji. Część osób decyduje się na poluzowanie skrzydeł latem, by zapewnić dodatkowy przewiew we wnętrzu nawet przy zamkniętych oknach. Rozszczelnienie nie może być oczywiście zbyt duże, bo w trakcie burz doprowadziłoby do zalania pokoju. Niewielka szczelina pomoże jednak zmniejszyć wilgotność we wnętrzu, co może przydać się zwłaszcza jesienią i wiosną.

 Regulacja okien plastikowych zima-lato – jak ustawić pokrętła regulacyjne?

 Za regulację zima-lato okien plastikowych dbają specjalne rolki ryglujące. Mają one mimośrodową konstrukcję, co zauważysz już na pierwszy rzut oka. Rozpoznasz to po pierścieniu, który z jednej strony jest grubszy, a z drugiej cieńszy. W zależności od zastosowanego rozwiązania, ustawienie rolek można korygować śrubokrętem płaskim, imbusem, specjalnym kluczykiem lub ręcznie. Na rolkach znajdziesz najczęściej znacznik, który wskazuje najgrubszą część pierścienia. 
Aby ustawić zimową lub letnią pozycję okien, należy zwrócić znacznik w odpowiednią stronę. W pozycji zimowej najgrubsza część pierścienia skierowana jest w stronę pomieszczenia. Oznacza to, że skrzydło okienne jest najmocniej dociskane do ramy. Jeśli jednak pozostawisz to ustawienie na lato, może się okazać, że okno domyka się z oporem. Wówczas należy ustawić pozycję letnią, czyli skierować najgrubszą część w stronę zewnętrzną. Do przylgi, czyli do wewnątrz pomieszczenia, skierowana będzie cienka ścianka rolki. Nie zawsze jednak trzeba tak mocno wychylać rolkę regulacyjną. Jeśli po zamknięciu okna wyczujesz luz, zwiększ docisk i skieruj znacznik do dołu. Okna plastikowe mają wielostopniową regulację.

 Uwaga! Każde okno ma kilka grzybków regulujących docisk. Aby regulacja była skuteczna, ustaw taką samą wartość na każdym z nich.

Jak wyregulować położenie skrzydła?

 Regulacja okien plastikowych na zawiasach pomoże w przypadku, gdy okno nie domyka się w prawidłowy sposób. Może wówczas ocierać o ramę okienną lub zamykać się z oporem. Innym objawem złego wypoziomowania skrzydła jest samoczynne otwieranie lub domykanie się okna, niezależnie od podmuchów wiatru.
 Regulację położenia skrzydła okiennego znajdziesz tuż przy dolnym zawiasie. Służą do tego dwie śrubki ukryte pod zaślepkami. Jedna z nich, położona u góry, odpowiada za uniesienie całego skrzydła. Dokręcając tę śrubę, podniesiesz okno, a kręcąc w stronę przeciwną do wskazówek zegara – opuścisz. Zakres regulacji to około 3 mm.
Druga śrubka regulacyjna pozwala wypoziomować okno. Jeśli więc skrzydło samoczynnie się otwiera lub ociera tylko jednym rogiem o ramę, najpewniej wymaga regulacji. Śruba regulująca pion dostępna jest po otwarciu okna, od wewnątrz. Najczęściej obsługuje się ją kluczem imbusowym w rozmiarze 4. Dokręcając śrubkę, przesuniesz zawias do wewnątrz i zmienisz pozycję skrzydła. W podobny sposób wyregulujesz górny zawias.

 Regulacja docisku okna plastikowego przy zawiasach

 Dotychczas wspominaliśmy o regulacji docisku skrzydeł za pomocą grzybków regulacyjnych. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to tylko rygli. Gdy wiatr przedostaje się pod uszczelką przy zawiasach, konieczne jest wyregulowanie zawiasów. Śruba regulacyjna dostępna jest od wewnątrz, więc ustawisz ją dopiero po otwarciu okna. Zwiększaj docisk do momentu, w którym wyczujesz opory podczas zamykania skrzydła. Następnie poluzuj ustawienie, by okno zamykało się delikatnie i bez uczucia sprężynowania. 

Nie wystarczy jedna regulacja

 Okna plastikowe pracują pod wpływem temperatur i z czasem mogą się delikatnie obluzować lub wypaczyć. Nie oznacza to jednak, że fachowiec montujący je zepsuł swoją pracę. To po prostu urok okien plastikowych, które wymagają regularnych interwencji. Jeśli więc zauważysz, że okno stało się nieszczelne lub ociera o ramę, skoryguj ustawienia. Może się okazać, że już po jednym obrocie śrubki wszystko wróci do normy. Jeśli nie masz pewności, która część okna ociera o ościeżnicę, zaznacz ołówkiem cały obwód skrzydła. Ślady grafitu na ramie wyraźnie wskażą ci konieczną interwencję. 
Autor: Szymon Sonik