Data publikacji:

Rodzaje karniszy. Jaki karnisz do domu wybrać?

Eleganckie, dopasowane do wnętrza karnisze stanowią część pięknej oprawy okna, umożliwiają też zawieszenie zapewniających prywatność firan oraz zasłon. Mogłoby się wydawać, że ich zakup to nic trudnego, ale wybór odpowiedniego produktu naprawdę warto dobrze rozważyć. Przeczytaj, jakie rodzaje karniszy są dostępne na rynku i czym charakteryzują się poszczególne z nich.

karnisz

Rodzaje karniszy – ogólny podział

Karnisz to dodatek, który zazwyczaj służy przez wiele lat – warto zatem poświęcić jego zakupowi chwilę uwagi. Na początek przeczytaj, jakie rodzaje karniszy w ogóle masz do wyboru.

Karnisze drążkowe – pojedyncze lub podwójne

Najbardziej popularne rodzaje karniszy to te drążkowe, które mogą być montowane do sufitu bądź do ściany za pomocą dwóch lub trzech (w przypadku bardzo długich karniszy) wsporników. Możesz kupić zarówno karnisz pojedynczy, jak i podwójny.

Na tym pierwszym można zawiesić tylko firany lub tylko zasłony, na drugim powiesisz i to, i to. W tym celu możesz posłużyć się dowolnym systemem, czyli powiesić materiały za pomocą klamer lub zapinek albo wsunąć karnisz do specjalnego tunelu przyszytego wcześniej do zasłony.

Wybierając taki karnisz – podwójny lub pojedynczy – musisz zwrócić uwagę na średnicę drążka. Co masz do wyboru?

Drążki 16 mm

Stosowane są zazwyczaj przy krótkich karniszach, mocowanych np. przy małych oknach w kuchni czy w łazience. Raczej nie poleca się ich do zawieszania długich, ciężkich tkanin.

Drążki 19 mm

To najbardziej uniwersalne drążki, umożliwiają zawieszenie długich i dość ciężkich zasłon. Świetnie sprawdzą się w salonie czy sypialni, zazwyczaj mają długość do 220 cm.

Drążki 25 mm

To najmocniejsze drążki. Stosowane są w karniszach przekraczających 220 cm długości. Zaleca się je do zawieszenia bardzo ciężkich zasłon i firan. Tego typu karnisze mogą być wykonane z różnych materiałów.

Karnisz metalowy jest nie tylko najbardziej trwały, ale też, zdaniem wielu osób, najbardziej elegancki. Pasuje zarówno do wnętrz minimalistycznych, jak i np. rustykalnych, o ile właściwie dobierzesz końcówkę. Dla przykładu, karnisz metalowy z zakończeniem w kształcie kostki czy kuli idealnie wpasuje się we wnętrze urządzone nowocześnie.

Oczywiście musisz pamiętać, że taki karnisz może mieć różne kolory – jeśli lubisz prostotę, wybierz ten czarny lub biały. Jeśli natomiast cenisz sobie bardziej bogate dodatki, możesz zdecydować się na karnisz metalowy w kolorze złota.

W ciągu ostatnich lat karnisze drewniane bardzo straciły na popularności – zostały wyparte przez produkty wykonane z plastiku oraz metalu. Oczywiście wciąż można je kupić i będą świetnie prezentować się we wnętrzu rustykalnym albo klasycznym. Występują w różnych kolorach, np. w mahoniowym, wenge, szarym czy białym.

Uwaga! Kupując karnisze drewniane, zwróć uwagę na to, z jakiego rodzaju drewna zostały wyprodukowane. Większość to lekkie drewno z drzew iglastych. Jeśli zależy ci na najwyższej jakości i trwałości, to poszukaj produktów wykonanych z drewna bukowego albo dębowego.

W końcu mamy i karnisz plastikowy, wykonany z PVC. Jest zdecydowanie najtańszy spośród wszystkich wymienionych, ale nie jest tak bez powodu – dość szybko się niszczy i nie wygląda szczególnie atrakcyjnie. Zazwyczaj tego typu karnisze wybierane są w przypadku, gdy i tak mają zostać zakryte listwą maskującą.

Karnisze szynowe

Kolejny rodzaj to karnisz szynowy, który świetnie sprawdza się, jeśli w mieszkaniu czy domu są niskie nadproża albo łuki – które uniemożliwiają zamontowanie klasycznego karnisza. Szyny są produkowane z tworzyw sztucznych lub z aluminium. Sercem konstrukcji jest prowadnica, w której umieszczone są przesuwane rolki, na których z kolei umieszczone są żabki utrzymujące tkaninę.

Karnisze szynowe mogą być zarówno jedno- jak i kilkutorowe, dzięki czemu można zawiesić na nich i firany, i zasłony. Niezbędnym uzupełnieniem tego rodzaju aranżacji okna jest listwa maskująca, która zakrywa nieestetyczną szynę. Obecnie zazwyczaj produkuje się maskownice ze styropianu pokrytego specjalną powłoką, dzięki której można je wielokrotnie malować. Dzięki temu listwa idealnie „wtapia się” w aranżację.

Uwaga! Warto pamiętać, że przy karniszach szynowych pod listwą maskującą można zamontować listwy LED. Dzięki temu oprawa okna staje się jeszcze bardziej dekoracyjna. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach.

Karnisze linkowe

Karnisz linkowy to produkt, który spodoba się przede wszystkim osobom ceniącym we wnętrzach minimalizm. Składa się on z mocnej, metalowej linki, wsporników oraz żabek. Podobnie jak poprzednie karnisze, tak i ten umożliwia zawieszenie zarówno firanek, jak i zasłon – wystarczy tylko wybrać model z odpowiednią liczbą linek.

Warto wiedzieć, że karnisz linkowy jest mniej wytrzymały niż np. model z metalu. Dlatego nadaje się głównie do wieszania lekkich tkanin. Jeśli zależy ci, aby powiesić na nim dość ciężkie zasłony oraz firany, to możesz to zrobić, ale po uprzednim zamontowaniu specjalnych napinaczy.

Karnisze elektryczne

Najnowocześniejszym produktem jest karnisz elektryczny. Najczęściej jest on montowany przy dużych oknach, zajmujących całą ścianę. Składa się on z silnika, szyny napędowej oraz systemu mocowania tkanin. System sterowany jest za pomocą pilota – nie wymaga wstawania z kanapy czy fotela, więc jest bardzo wygodny.

Karnisz elektryczny pracuje cicho i dyskretnie. Jego jedyną wadą jest wysoka, w porównaniu do tradycyjnych mechanizmów, cena.

Zdjęcie: Envato Elements