Data publikacji:

Rolety dzień noc. Jak mierzyć, jak wyregulować, jak wyczyścić?

To świetna alternatywa dla klasycznych rolet wewnętrznych i funkcjonalny system zasłaniania okien. Rolety dzień noc zasłużenie cieszą się dużą popularnością, ale musisz wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie idealne. Zobacz, jak mierzyć rolety dzień noc, poznaj ich mocne i słabsze strony oraz przekonaj się, dlaczego warto postawić właśnie na nie.

rolety dzień noc
Rolety dzień noc składają się z naprzemiennie ułożonych pasów zaciemniającego materiału oraz tkaniny przepuszczającej światło. To pozwala na jeszcze lepsze sterowanie światłem dziennym wpadającym do wnętrza oraz dostosowanie oświetlenia do swoich potrzeb. Położenie rolet tego typu najczęściej zmienia się za pomocą łańcuszka, co zapewnia prostą obsługę. Najczęściej rolety w takim wydaniu są jednobarwne i mają dość minimalistyczną estetykę, dlatego dobrze pasują do nowoczesnych wnętrz.

Rolety dzień noc – dlaczego warto na nie postawić?

Przede wszystkim są znacznie bardziej funkcjonalne, niż ich klasyczne odpowiedniki. Zmieniając położenie pasów zaciemniającego i transparentnego materiału, możesz całkowicie odciąć dopływ światła lub częściowo je zmiękczyć. Co więcej, rolety tego typu zapewniają poczucie prywatności w pomieszczeniu. Kolejną ich zaletą jest atrakcyjny wygląd – rolety dzień noc prezentują się minimalistycznie i nowocześnie.

Co możemy zaliczyć na niekorzyść rolet w takim wydaniu? Minusem może być dość kłopotliwe czyszczenie.

Rolety dzień noc: jak mierzyć?

Rolety dzień noc nie zasłaniają całej wnęki okiennej, a jedynie szybę. Dlatego zastanawiając się, jak mierzyć rolety dzień noc, przede wszystkim skup się na szybie. Do jej szerokości należy dodać około 5 centymetrów, dzięki czemu roleta będzie wystawała poza krawędź szyby o mniej więcej 2,5 cm z każdej strony. Dzięki temu lepiej wyciemni wnętrze. Trzeba jednak uważać, aby materiał nie był za szeroki, ponieważ w takim przypadku może zawadzać o klamkę okienną.

Jak zamontować roletę dzień noc?

Montaż rolet tego typu jest szalenie prosty i można przeprowadzić go w bezinwazyjny sposób. W efekcie solidnie osadzisz roletę bez ryzyka uszkodzenia ramy okiennej. Jak wykonać to zadanie? Po złożeniu rolety, jej kasetkę lub prowadnice wystarczy przykleić w górnej części ramy okiennej za pomocą dwustronnej taśmy montażowej. Spoiwo tego typu zapewnia solidne połączenie, a sama roleta jest skonstruowana z lekkiego tworzywa, dlatego całość będzie się stabilnie trzymać w docelowym miejscu.

Jak wyczyścić rolety dzień noc?

Jeśli chcesz, aby rolety dzień noc prezentowały się świetnie przez długi czas, trzeba zadbać o ich regularną pielęgnację. Przede wszystkim pamiętaj o systematycznym odkurzaniu. W tym celu wystarczy zastosować odkurzacz z końcówką do tekstyliów. Ustaw urządzenie na najmniejszą moc i dokładnie odkurz całą roletę.

Jeśli z czasem na tkaninie pojawiły się plamy, wystarczy zmyć je za pomocą miękkiej ściereczki, np. wykonanej z mikrofibry, oraz delikatnego środka czyszczącego, np. płynu do mycia naczyń. W przypadku bardziej kłopotliwych zabrudzeń, np. tłustych plam, które mogą pojawić się na roletach zamontowanych w kuchni, najlepiej zdemontować roletę i wyczyścić materiał gąbką oraz wodą i płynem do prania tkanin.

Jak widzisz, rolety dzień noc to naprawdę praktyczne rozwiązanie, które może być świetnym wnętrzarskim kompromisem między roletami a zasłonami. Łatwy montaż, wygodne użytkowanie i estetyczny wygląd to plusy, które zdecydowanie przemawiają na korzyść właśnie takiego rozwiązania.