Data publikacji:

Co zamiast firanek? Modne aranżacje okien

 Myślisz, że firanki są jedynym właściwym sposobem na aranżację okien? Nic bardziej mylnego! Współcześnie masz do wyboru wiele innych rozwiązań, które łączą w sobie funkcję dekoracyjną z praktyczną – zaciemniają pomieszczenie i zapewniają ci prywatność, chroniąc domowników przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Co wybrać zamiast firanek? Sprawdź nasze pomysły!
co zamiast firan

Co zamiast firanek? Postaw na rolety!

 Jeśli nie masz pomysłu na to, co wybrać zamiast firanek, to najłatwiejszym i najpopularniejszym pomysłem są rolety wewnętrzne. Możesz zdecydować się na model plisowy, rzymski, dzień i noc, bambusowy czy z falą.

Dlaczego to właśnie rolety są najlepszą alternatywą dla firanek? Przede wszystkim nie wymagają instalacji szyny sufitowej czy karnisza, dzięki czemu ich montaż nie sprawi ci najmniejszego problemu. Dodatkowo materiał, z którego zostały wykonane, znakomicie zaciemnia pomieszczenie lub wpuszcza do niego maksimum promieni słonecznych.

Nie bez znaczenia jest również wygoda codziennego użytkowania rolet i dostępność rozmaitych wersji kolorystycznych. Dzięki temu z łatwością dopasujesz je do swojego gustu i stylu aranżacji domowej przestrzeni. Pamiętaj, że rolety sprawdzą się w każdym pomieszczeniu – sypialni, salonie, kuchni, a nawet łazience.
Szukając idealnych rolet, masz do wyboru modele z materiałem półprzepuszczalnym (bambusowe i materiałowe), mieszanym (dzień i noc) oraz nieprzepuszczalne (rolety blackout). Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie kilka najważniejszych informacji na temat najpopularniejszych rodzajów rolet.
  • Rolety dzień i noc zdobyły w ostatnich latach dużą popularność. Produkty z tej kategorii są wykonane z dwóch rodzajów materiału – pasów transparentnych i przyciemniających. Przy użyciu sznurka możesz dowolnie dopasowywać ich pozycję do swoich potrzeb.
  • Rolety plisy, nazywane także żaluzjami plisowanymi, są najłatwiejsze w montażu. Takie modele mają specjalną konstrukcję i są wyposażone w składany materiał, dzięki któremu możesz odsłaniać okno zarówno od góry, jak i od dołu.
  • Rolety rzymskie to klasyczne i praktyczne rozwiązanie, które na pierwszy rzut oka może przypominać zasłony. Jednak w tym przypadku montaż odbywa się z boku. Rzymskie modele są łatwe w użytkowaniu i praniu, jednak najczęściej trzeba wykonywać je na zamówienie.

Zastąp firanki zasłonami

Uważasz, że rolety nie sprawdzą się w twoim wnętrzu? Nie ma problemu! Z powodzeniem możesz zastąpić firany zasłonami w swoim ulubionym kolorze lub pokrytymi ciekawym wzorem. Do wyboru masz setki różnorodnych modeli, które sprawdzą się fantastycznie w pokoju dziennym i dziecięcym czy sypialni. Zasłony nie są jednak dobrym wyborem do łazienki i kuchni.

Zasłony to jeden z najlepszych sposobów na zaciemnienie pomieszczenia. Materiał, z którego są wykonywane, bez problemu radzi sobie z zasłonięciem promieni słonecznych, chroniąc cię przed upałem w ciągu dnia.

Zasłony mają wiele innych zalet: są bezproblemowe w montażu, można łatwo utrzymać je w czystości, a do tego sprawdzają się bez względu na porę roku. Co więcej, są dobrym wyborem do domów alergików.
Na co zwrócić uwagę w trakcie najlepszych zasłon do twojego domu? Przede wszystkim na materiał, z którego są wykonane. Do wyboru masz bawełnę, len czy poliester. Rzadziej znajdziesz modele z organzy, satyny, żakardu czy woalu. Równie ważny jest stopień zaciemnienia. Producenci oferują propozycje przezroczyste i półprzezroczyste, które przepuszczają dużo światła, oraz te półzaciemniające i zaciemniające, które są znakomitym wyborem dla osób chcących odciąć się od świata zewnętrznego.

Żaluzje – stylowa alternatywa dla firanek

 Co jeszcze możesz wybrać zamiast firanek? Dobrze znane i lubiane żaluzje! Na rynku znajdziesz modele poziome i pionowe oraz te stworzone specjalnie z myślą o instalacji na oknach dachowych. Skupmy się jednak na dwóch podstawowych rodzajach.
  • Żaluzje poziome to klasyk w świecie aranżacji wnętrz i zawsze modna alternatywa dla firanek. Z ich pomocą możesz płynnie regulować ilość światła przedostającego się do wnętrza. Sama obsługa jest całkowicie bezproblemowa, podobnie jak i utrzymanie żaluzji w czystości.
  • Innym rozwiązaniem są żaluzje pionowe, które do tej pory kojarzyły się z biurami. Czy to oznacza, że nie można wykorzystać ich w domu lub mieszkaniu? Oczywiście, że nie! Wystarczy, że umieścisz je na dużych oknach i w przestronnych pomieszczeniach, aby stworzyły we wnętrzu klimatyczną atmosferę.
Żaluzje są również niedrogie i łatwe w montażu. Do wyboru masz modele aluminiowe, drewniane i bambusowe, które są praktyczne i świetnie sprawdzają się w różnych pomieszczeniach – od salonu, przez sypialnię, aż po kuchnię.

A może jednak firany?

Wbrew pozorom, firany nie są takie złe, jak niektórzy uważają. To prawda, że materiał, z którego są wykonane, bardzo łatwo zbiera kurz i brud, przez co wymagają regularnego prania. Dodatkowo tkanina łapie wszystkie nieprzyjemne zapachy z powietrza i nie jest w stanie całkowicie zaciemnić pomieszczenia.

Jednak firanki mają także zalety. Jedną z nich jest brak wspomnianej wyżej możliwości zaciemnienia pomieszczenia. Czy wada może być korzyścią? Tak! Z pomocą prześwitującej tkaniny możesz wpuścić słońce do wnętrz, w których jest go zdecydowanie za mało, jednocześnie ukrywając się przed przechodniami i sąsiadami.

Co więcej, firanki są estetycznym sposobem na ukrycie elementów wnętrza, których nie możesz usunąć. Są to na przykład długie rury od grzejnika, które można często spotkać w starym budownictwie. Nie bez znaczenia jest również łatwość pielęgnacji – wystarczy wrzucić firany do pralki, a następnie powiesić. Jeśli nie chcesz ich prasować, to zrób to, jak są jeszcze mokre.
Autorka: Katarzyna Wendzonka