Data publikacji:

Roślina żółw - pielęgnacja, dobór ziemi, kwitnienie, rodzaje

W ostatnich latach wzmogła sie moda na egzotyczne i ciekawie wyglądające rośliny. Jednym z bardziej intrygujących okazów, które można hodować w domu jest roślina żółw, której pień do złudzenia przypomina żółwią skorupkę. Roślina nie należy do wymagających, a dorosły okaz na pewno wprawi w zdumienie odwiedzających dom gości. Przeczytaj jak prawidłowo pielęgnować tę niezwykłą roślinę.

Roślina żółw: rodzaje

Pochrzyn słoniowy ze względu na swój specyficzny wygląd nazywany jest rośliną żółwiem. Jej pień przypomina skorupę tego pięknego zwierzęcia. Roślina żółw rośnie w klimacie tropikalnym dlatego zazwyczaj spotyka się ja w Afryce oraz Azji, gdzie bulwy niektórych rodzajów bywają spożywane, jak na przykład te należące do pochrzynu chińskiego. 
W rodzinie Discortea jest ponad 600 gatunków, a każdy z nich wyróżnia się spękaniami na skórce pnia. Pochrzyn słoniowy wymaga dość specyficznych warunków, przez co w klimacie Polskim może być hodowany tylko w doniczce. W warunkach domowych osiąga około 40 centymetrów w obwodzie, a w naturze może osiągnąć nawet 3 metry.

Roślina żółw: jaka ziemia 

Roślina żółw nie lubi wilgoci, dlatego jej podłoże powinno być mocno przepuszczalne. Jaka ziemia do rośliny żółw? Najlepiej jest wykorzystać mieszankę kilku rodzajów. Doskonale sprawdza się mieszanina substratu torfowego, perlitu, kory i piasku. Wszystko mieszamy w równych proporcjach i wsypujemy ziemię wprost do donicy. Jeżeli nie chcemy przygotowywać mieszanki można też użyć ziemi do sukulentów. 
W hodowli najważniejszą jest jednak donica. Nie może to być standardowa, głęboka donica. Roślina żółw potrzebuje sporo miejsca w obwodzie, a jej doniczka powinna odzwierciedlać te potrzeby. Najlepiej wybrać szeroką i płaską, tak aby żółw miał naprawdę dużo miejsca po bokach. Sprawi to, że będzie on mógł swobodnie rozwijać się na boki i nie będzie wymagał częstego przesadzania. Taki zabieg należy wykonać za każdym razem kiedy roślina rozrośnie się do etapu kiedy po bokach donicy jest mniej niż 2-3 centymetry miejsca. Najlepiej jest to robić wiosną lub wczesnym latem. 
Przesadzając roślinę trzeba pamiętać, że powinno się niezwykle bardzo uważać na system korzeniowy. Po przesadzeniu młodym pędom zdecydowanie najlepiej jest zagwarantować jakąś podporę, po której będą mogły się wić. Jeżeli zapewnimy odpowiednie warunki żółw może urosnąć nawet na 2 metry w górę!

Roślina żółw: uprawa

Rośliny żółw nie można uprawiać przez sadzonkowanie pędów. W takim przypadku źle znosi ona warunki otoczenia i ma duże problemy z ukorzenieniem się. Jak w takim razie uprawiać roślinę żółw? Jedynym sposobem jest zakupienie nasion i wyhodowanie rośliny właśnie z nich. Nie jest to trudne, a powodzenie przedsięwzięcia zależy od odpowiedniego zadbania o roślinkę po etapie kiełkowania.
Nasiona rośliny żółw przed posadzeniem należy co najmniej kilka godzin namoczyć w ciepłej wodze. Można do niej też dodać aktywator kiełkowania. Tak przygotowane nasionka umieszczamy w żwirze i przykrywamy wilgotną szmatką lub wacikami. Zostawiamy je w ciepłym miejscu z dostępem do światła słonecznego. Kiedy nasionka wykiełkują (zwykle po 3-6 tygodniach), należy przenieść je do doniczki z odpowiednią ziemią. Wodę jest najlepiej dostarczać wprost na podstawkę, którą po upływie kilkunastu minut usuwamy, żeby kwiat nie miał zbyt dużo wilgoci. 
Jeżeli chcemy dodatkowo naświetlać roślinę powinniśmy ustawić lampę dość nisko. Złe ułożenie źródła światła może sprawić, że pęd będzie rosnąć zbyt wysoko w górę co nie pozwoli mu się prawidłowo ukorzenić. 

Roślina żółw: kwitnienie

W warunkach domowych żółw kwitnie bardzo rzadko. Normalnie roślina posiada sporo zielonych listków, które jednak gubi w okresie wegetacji, najczęściej zimą. Nie należy się też przejmować jeżeli gubi je w innych porach. Jest to gatunek dość kapryśny i listki mogą odpadać bez wyraźnego powodu. Należy wtedy zaprzestać podlewania i zweryfikować czy roślina stoi w odpowiednim miejscu. Kiedy następuje kwitnienie rośliny żółw? Kwiaty wyrastają najczęściej latem na samej górze rośliny, jednak mogą pojawić się w każdym momencie roku. Są dość duże i mają żółtą barwę. 

Roślina żółw: pielęgnacja

Roślina żółw nie wymaga zbyt dużej uwagi ze strony hodowcy. Jak pielęgnować tę roślinkę? Kluczowe dla niej jest zagwarantowanie jej odpowiednio wysokiej temperatury. Jej stanowisko powinno być możliwie jak najbardziej słoneczne i ciepłe. Temperatura nie powinna być niższa niż 16 stopni. Roślina nie boi się nawet bardzo ostrego słońca, jednak nie można przesadzać z jej podlewaniem. 
Częstość nawadniania rośliny żółw zależy od pory roku. Kiedy na stanowisku panuje temperatura od 16 do 30 stopni wystarczy podlać ją raz na dwa miesiące lub nawet rzadziej. Latem kiedy temperatury na naszych parapetach rosną, żółwia można podlewać raz miesiącu. Najprościej jest obserwować ziemię. Przed ponownym podlaniem powinna całkowicie wyschnąć i spękać. 
Podlewając roślinę żółw powinno się też pamiętać, aby nie robić tego od góry. Roślina bardzo tego nie lubi i może zmarnieć. Wodę o umiarkowanej temperaturze najkorzystniej umieścić na podstawce i poczekać aż roślina ją wchłonie. Kiedy ziemia zrobi się lekko wilgotna musimy zabrać podstawkę, inaczej korzenie będą miały zbyt wilgotno. 
Nawożenie żółwia nie jest potrzebne, a jeżeli już chcemy to robić zastosujmy nawóz przeznaczony do roślin tropikalnych i nie podawajmy go częściej niż raz w roku. Częstsze nawożenie może spowodować, że w glebie będzie zbyt dużo soli, której roślina nie lubi.  
Autor: Noemi Wejer