Data modyfikacji:

Jak urządzić salon w stylu amerykańskim?

Przestronny, komfortowy i bogato zdobiony – w tych trzech określeniach można w telegraficznym skrócie opisać typowy salon w stylu amerykańskim. Jednak aby uzyskać efekt typowy dla salonów wywodzących się ze Stanów Zjednoczonych, trzeba nieco głębiej wgryźć się w amerykańską estetykę. Jeśli chcesz wystylizować salon utrzymany w stylu posiadłości zza oceanu, poniżej znajdziesz kilka wskazówek i inspiracji, które naprowadzą cię na właściwy stylizacyjny trop.
salon

Salon w stylu amerykańskim – kolory

Aranżacje utrzymane w stylu amerykańskim opierają się na jasnej palecie kolorystycznej. W stylizacjach tego typu dominuje biel, jasne odcienie beżu i szarość. Dopełnieniem są kolory ziemi, a intensywniejsze barwy, jak czerń, grafit czy granat, zarezerwowane są dla mniejszych akcentów i dodatków.

Jakie meble do wnętrz w stylu amerykańskim?

 W salonie w stylu amerykańskim wszystko kręci się wokół strefy wypoczynkowej. Zaaranżowanie komfortowego miejsca do wypoczynku, będącego zarazem wizytówką domu, jest najważniejszym punktem w stylizacji pomieszczeń tego typu. Dlatego pierwsze skrzypce grają tu sofa fotele i stolik kawowy. 
• Komplet wypoczynkowy – meble salonowe najczęściej ustawione są na środku pomieszczenia, rzadziej sofę ustawia się przy ścianie. Służy to nie tylko optycznemu wydzieleniu strefy wypoczynkowej na tle całego pomieszczenia, ale też pozwala ustawić meble w optymalny sposób, sprzyjający wygodzie.
Meble wypoczynkowe z reguły znajdują się w pobliżu kominka lub skupia się je wokół telewizora. Częstym pomysłem jest ustawianie dwóch sof obok lub naprzeciw siebie. To dobry trik, który sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu i rozmowom.
Jak powinna wyglądać sofa w stylu amerykańskim? Meble tego typu to z reguły okazałe i duże wypoczynki, na których wygodnie rozsiąść się może nawet kilka osób. Ich estetyka jest raczej minimalistyczna, ale dobrym rozwiązaniem będą także modele zdobione np. modnymi pikowaniami. Tapicerka powinna być jasna lub utrzymana w naturalnej tonacji ziemi.
 • Stolik kawowy i stoliki pomocnicze – w salonie w stylu amerykańskim ława salonowa jest uzupełniana o dodatkowe, mniejsze stoliki pomocnicze, które są ustawiane przy fotelach lub z boku sofy. Dzięki temu można dodatkowo wyeksponować dekoracje, znaleźć miejsce na lampę stołową czy wreszcie zapewnić sobie większą wygodę podczas relaksu z kawą lub herbatą.
Ciekawym pomysłem są stoliki ze szklanymi blatami. Mają nowoczesną estetykę i prezentują się efektownie. To dobra opcja, jeśli urządzasz niewielki salon i szukasz mebli, które nie przytłoczą wnętrza.
Innym sposobem na stolik kawowy lub pomocniczy pasujący do salonu w stylu amerykańskim może być model osadzony na metalowej podstawie i zwieńczony marmurowym lub konglomeratowym blatem w jasnej tonacji. Drewniane modele także będą sprawdzonym wyborem.
• Półki i regały – salon to nie tylko miejsce wypoczynku, ale też reprezentacyjna część mieszkania. Tu podejmujemy gości i organizujemy spotkania rodzinne, dlatego dla wielu inwestorów jest to idealne miejsce do wyeksponowania zgromadzonego księgozbioru czy ciekawych dekoracji. W salonach utrzymanych w stylu amerykańskim często stosuje się efektowne regały przygotowane na wymiar pomieszczenia lub półki osadzone w konstrukcji wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych. Zabudowy tego typu prezentują się okazale i nawiązują do klasycznych wnętrzarskich rozwiązań.

Pokój w stylu amerykańskim – oświetlenie

Dobrze dobrane oświetlenie to bardzo ważny składnik wnętrzarskiej układanki. Lampy w stylu amerykańskim to najczęściej bogato zdobione modele, często dekorowane kryształkami.
• Lampa sufitowa – to kropka nad „i” w aranżacji salonu w stylu amerykańskim. Dobrym rozwiązaniem są ozdobne żyrandole kryształowe. Światło odbijające się od dekorujących je paciorków dodatkowo podnosi walory dekoracyjne całości. Innym dobrym rozwiązaniem mogą być kilkuramienne żyrandole wyposażone w niewielkie abażury.
• Oświetlenie boczne – lampy podłogowe czy stołowe zapewniają dodatkowe źródło światła. W tej roli w pokoju w stylu amerykańskim świetnie sprawdzą się modele z dekoracyjnymi abażurami, np. na metalowych błyszczących podstawach.

Dodatki do aranżacji

Wnętrzarski diabeł tkwi w szczegółach, dlatego jeśli chcesz urządzić pokój w stylu amerykańskim, który będzie naprawdę wierny estetyce wywodzącej się zza oceanu, postaw na poniższe dodatki.
• Tekstylia – to punkt obowiązkowy. Salony w stylu amerykańskim pełne są dekoracyjnych tekstyliów. Poduszki ozdobne, koce i pledy, dywany, zasłony i firany to najważniejsze składniki aranżacji. Tekstylia pomagają kreować przytulną atmosferę, a odpowiednio dobrane, mogą podkreślić luksusowy charakter stylizacji. Ciekawą opcją będą zatem tekstylia z satynowymi zdobieniami.
• Boazeria i sztukateria – ozdoby ścienne tego typu to kolejny element wystroju, za sprawą którego można dodać do stylizacji szczypty luksusu. Współczesna sztukateria wzorowana jest na dekorach ściennych stosowanych w wystroju wnętrz od wieków. Elementy ozdobne tego typu charakterystyczne były przede wszystkim dla wnętrz barokowych. Obecnie listwy i stiuki wykonuje się z gipsu czy żywicy poliestrowej, i dzięki nim można nadać wnętrzom efektowny i klasyczny charakter.
• Świeże kwiaty i rośliny – jeśli nie masz przysłowiowej ręki do roślin, nie musisz się obawiać. Wnętrzom w stylu amerykańskim zdecydowanie bardzo daleko do modnych pomieszczeń inspirowanych trendem urban jungle. W amerykańskich stylizacjach prym wiodą bukiety świeżych kwiatów wyeksponowane w okazałych i dekoracyjnych wazonach. Uzupełnieniem mogą być barwne storczyki, których pielęgnacja nie jest skomplikowanym zadaniem.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny