Data publikacji:

Salon z kuchnią – aranżacje

Nie od dziś wiadomo, że zarówno salon, jak i kuchnia stoją na szycie listy określającej miejsca w domu, w których domownicy spędzają najwięcej czasu. Niektóre mieszkania z założenia są przystosowane do aranżacji salonu z otwartą kuchnią. W innych domach celowo rezygnuje się ze ściany oddzielającej te dwa kluczowe pomieszczenia, dzięki czemu tworzy się przyjemny open space. Połączenie salonu z aneksem kuchennym stało się w ostatnich latach bardzo popularnym rozwiązaniem i dominuje w nowym budownictwie, zarówno w projektach blokowych mieszkań, jak i domów wolnostojących. Wygląd i funkcjonalność salonu z aneksem kuchennym zależy głównie od planu pomieszczeń, ich aranżacji oraz wykończenia.

salon z aneksem kuchennym

Salon połączony z aneksem kuchennym – funkcjonalne rozwiązanie czy konieczność?

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym to jeden z lepszych sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni, dlatego takie rozwiązanie świetnie się sprawdzi w mieszkaniach o niewielkim metrażu lub kawalerkach. W małych mieszkaniach, gdzie według planu jest tylko jeden oddzielny pokój, warto wykorzystać go jako sypialnię, a salon połączyć z kuchnią, stwarzając funkcjonalny aneks kuchenny. Aneks kuchenny to także świetny sposób na optyczne powiększenie przestrzeni, ponieważ takie rozwiązanie redukuje ilość ścian w mieszkaniu lub w domu. Ściana oddzielająca kuchnię od salonu zabiera dużo miejsca, które jest bardzo cenne, szczególnie w domach o ograniczonym metrażu. Dodatkowym plusem aneksu kuchennego w salonie jest nieprzerwana łączność między osobami spędzającymi czas w salonie a tymi będącymi w kuchni. Otwarta przestrzeń sprzyja nawiązywaniu kontaktu, budowaniu więzi i pozwala utrzymać sprawną komunikację między domownikami. Otwarte na salon kuchnie to stały element widoczny w nowym budownictwie. Usunięcie zbędnych ścian oddzielających te dwa pomieszczenia pozwala optycznie powiększyć małą kuchnię oraz niweluje efekt ciasnego, przytłaczającego pomieszczenia. Kuchnie aranżowane w osobnym pomieszczeniu to cecha charakterystyczna widoczna w starym budownictwie. Ówczesne pomieszczenia były małe i klaustrofobiczne, dlatego nowoczesne rozwiązania szybko zyskały swoich miłośników.

Sposoby na oddzielenie kuchni od salonu

Salon i aneks kuchenny to dwie przestrzenie, które powinny stanowić dobrze rozplanowaną i dobraną całość. Nie oznacza to jednak, że muszą być urządzone w identycznym stylu i kolorach. W takich pomieszczeniach warto subtelnie, ale widocznie oddzielić obie przestrzenie tak, aby podzielić metraż na strefę salonu oraz strefę kuchni. Wydzielenie takich odrębnych części nie musi być trudne, szczególnie wtedy, gdy wykorzysta się jedną z polecanych możliwości.

  • Meble – odpowiednio dobrane pod kątem wielkości i designu meble kuchenne mogą skutecznie i efektywnie oznaczyć granicę aneksu kuchennego. Takim meblem może być wyspa, która oprócz efektów wizualnych, spełnia także rolę funkcjonalnego blatu roboczego. Coraz częściej w wyspach montowane są płyty grzewcze, dzięki czemu można uzyskać więcej miejsca na głównym blacie roboczym. Odpowiednio dobrana wyspa może także pełnić rolę stołu jadalnego – wystarczy dopasować do niej odpowiednie krzesła lub hokery. Takie rozwiązanie sprawia, że wstawienie dodatkowego, wolnostojącego stołu nie jest konieczne. Wyspa powinna być dopasowana do pozostałych mebli kuchennych, ale również musi dobrze współgrać z meblami umieszczonymi w salonie.
  • Różnorodna podłoga – alternatywą dla kuchennej wyspy jest wyodrębnienie aneksu kuchennego za pomocą innej niż w salonie podłogi. Obecnie na rynku znaleźć można wiele różnorodnych modeli podłóg do kuchni. Wśród nich wyróżnić można duże lub małe kafle, kafelki jednokolorowe lub takie w nowoczesne wzory, podłogę imitującą kamień, płytki imitujące drewniane panele oraz wiele innych. Różne podłogi w salonie i kuchni pozwolą w subtelny sposób zaznaczyć granice stref. Ważną cechą takiej podłogi jest to, że kafle lub płytki w kuchni są bardzo funkcjonalne ze względu na łatwość czyszczenia.
  • Regał lub niska półka – w wielu sklepach znaleźć można otwarte regały, które pozbawione są tylnej ściany, dzięki czemu ich konstrukcja jest lekka i nie przytłacza pomieszczeń, nawet tych o niewielkim metrażu. Taki mebel może pełnić zarówno funkcję dekoracyjną lub może być miejscem do przechowywania drobnych przedmiotów. Dobrym pomysłem jest dopasowanie kolorystycznie regału do pozostałych mebli w kuchni i w salonie. Nie oznacza to jednak, że regał musi mieć identyczną barwę. Wręcz przeciwnie, warto wybrać model szafki w kontrastowym kolorze – ważne, aby całość dobrze się komponowała i wyglądała estetycznie.
  • Oświetlenie – odpowiednio dobrane oświetlenie może pełnić funkcję subtelnych separatorów między kuchnią a strefą wypoczynkową. Różnica w barwie, natężeniu i ilości punktów świetlnych między kuchnią a salonem jest jak najbardziej uzasadniona. Projektując aneks kuchenny, warto zadbać o to, by do każdej jego części dochodziło jasne, najlepiej białe światło. Dobrze doświetlona kuchnia to gwarancja wygody podczas gotowania. Oświetlenie w salonie rządzi się innymi prawami – tu warto postawić na różne lampy: sufitowe, podłogowe lub takie stojące na regale. Różnica w jasności, kolorze i natężeniu światła z pewnością pozwoli oddzielić aneks kuchenny od reszty salonu.
Zdjęcie: bialasiewicz/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!