Data modyfikacji:

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Drzwi wewnętrzne w domu i mieszkaniu

Drzwi są ważnym elementem przestrzeni, który wpływa nie tylko na estetykę pomieszczeń, ale także spełnia kilka istotnych zadań. Sprawdź, jakie drzwi wewnętrzne będą najlepiej pasować do twoich wnętrz, aby były nie tylko piękne, ale i praktyczne.

Wybierając drzwi wewnętrzne - wybieraj materiał i jakość

Jeśli planujesz zakup drzwi pokojowych, kieruj się praktycznymi zasadami, które zapewnią ci satysfakcję na lata. Oferowane drzwi wewnętrzne – rodzaje, wymiary, materiały i ich estetyka, decydują o zadowoleniu z zakupu.

Przede wszystkim zastanów się, czy chcesz kupić gotowe modele, dostępne od ręki, czy zamawiać drzwi, które dopiero zostaną wykonane. Na rynku znajduje się bogata oferta gotowych modeli. Jest to świetna opcja dla osób, które nie chcą czekać kilku tygodni.

Jeśli zastanawiasz się, jakie drzwi wewnętrzne wybrać, to przede wszystkim zwróć uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Zazwyczaj oferowane są modele z drewna klejonego lub płyty MDF. Wypełnienie z tektury lub płyty wiórowej wpływa na dźwiękoszczelność drzwi. Najlepsze efekty izolacyjne mają drzwi, wewnątrz których znajdują się panele z płyt wiórowych albo warstwy klejonego drewna.

Dobierz szerokość drzwi

Zanim zdecydujesz, jakie drzwi wewnętrzne wybrać, sprawdź, jaka szerokość będzie odpowiednia. Jeśli nie czujesz się na siłach, zleć to zadanie specjaliście, który dokładnie zmierzy otwór drzwiowy, a później zamontuje zakup. Według prawa, drzwi wewnętrzne w mieszkaniu powinny być szerokie na minimum 90 cm. Na rynku znajdziesz również modele szerokie na 70 cm czy 60 cm. Drzwi oferowane są w standardowej wysokości 2 metrów.
W przypadku większych pomieszczeń możesz zastanowić się nad montażem drzwi dwuskrzydłowych. Te jednak dobrze prezentują się jedynie w przestronnych salonach, gdzie nie przytłaczają powierzchni.

W przypadku małych mieszkań możesz również zastanowić się nad drzwiami łamanymi, przesuwanymi lub składanymi w kształt harmonijki. Nie sprawdzają się one jednak tak dobrze, jak typowe modele, ponieważ np. nie tłumią dźwięków. Przy mniejszym metrażu rozważ, czy nie lepiej jest całkowicie zrezygnować z drzwi, np. w kuchni, jadalni czy salonie.

Jakie drzwi wewnętrzne do jakiego wnętrza?

Nie tylko praktyczna strona jest ważna. Jak wybrać drzwi wewnętrzne? Najlepiej kierować się swoim gustem! Kolorystyka drzwi powinna pasować do stolarki okiennej albo do ogólnej estetyki.

Planujesz urządzić mieszkanie w stylu retro? Aby nadać eleganckiego, wyjątkowego charakteru, wybierz modele klasyczne, o bogatych zdobieniach i tłoczonych wzorach.

Jeśli lubisz urok naturalnego drewna, postaw na modele pokryte fornirami drewnianymi. Klasyczną elegancję, bazującą na najlepszych tradycjach stolarskich, odnajdziesz np. w modelach PORTY z serii Londyn i Wiedeń.

Drzwi wewnętrzne w domu powinny być podobne. Dlatego wybieraj wieloelementowe kolekcje, dzięki którym dopasujesz zakup do każdego z pomieszczeń.

W wielu wnętrzach dobrze sprawdzają się modele z przeszkleniami. Połacie szkła sprawiają, że pomieszczenia są lepiej doświetlone. Ze względów bezpieczeństwa wybieraj modele uzupełnione o szkło hartowane.

Drzwi pełne wybieraj w pomieszczeniach, w których potrzebna jest intymność – np. w sypialni. W przypadku łazienek i toalet dobrze sprawdzają się jedynie niewielkie przeszklenia w górnej części drzwi. Przy tego typu pomieszczeniach wybieraj drzwi z podcięciem wentylacyjnym tuż nad podłogą.

Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać do nowoczesnego wystroju?

Dobierając drzwi do nowoczesnej aranżacji, postaw na prostotę. Dobrze sprawdzą się pełne, proste drzwi, bez zbędnych zdobień i bez żłobień. Kolorystykę dobierz do preferowanego stylu. Jeśli lubisz często zmieniać wystrój, wybierz najprostsze modele, które stanowić będą tło do odważnych aranżacji.

W wystroju inspirowanym stylem skandynawskim sprawdzają się proste, jasne modele w naturalnej kolorystyce. W mieszkaniach, które czerpią z natury, wspaniale komponują się skrzydła wykonane z naturalnego drewna sosnowego, które zdobi pomieszczenie powierzchnią z sękami i słojami.

Masz ochotę na odrobinę ekstrawagancji? Drzwi wykonane z surowego materiału możesz samodzielnie malować, lakierować i bejcować, dzięki czemu stworzysz zupełnie indywidualny projekt, który idealnie wyrazi ciebie, twój gust i zmysł estetyki.

Autorka: Joanna Szczygłowska