Data modyfikacji:

Ściana w dechę - nowoczesna boazeria i okładziny ścienne

Mówisz „boazeria”, myślisz „brzydkie rude dechy? Jeśli tak, to prawdopodobnie ominęła cię prawdziwa wnętrzarska rewolucja. Bo boazeria w nowoczesnym wydaniu wygląda zupełnie inaczej, niż okładziny ścienne, jakie kojarzymy z wystrojem mieszkań w stylu PRL-u.

Jeszcze do niedawna boazeria słusznie budziła nienajlepsze skojarzenia. Wąskie długie deski malowane na rudo, jakie pewnie większość z nas świetnie kojarzy z mieszkań urządzonych jeszcze za czasów PRL-u, to już na szczęście relikt przeszłości. Obecnie boazeria świeci triumfy w aranżacji wnętrz, ponieważ przeszła wielką metamorfozę. Jeśli szukasz ciekawego sposobu na wykończenie ścian w mieszkaniu lub alternatywy dla tapet, boazeria może być strzałem w dziesiątkę.

Boazeria od nowa – do czego to pasuje?

Tak naprawdę do wszystkiego. Drewno jest szalenie uniwersalnym materiałem wykończeniowym i łatwo poddawać je obróbce. Oznacza to, że możesz je łatwo wkomponować do stylizacji mieszkania i w razie potrzeby zmieniać jego oblicze. Drewniane deski na ścianę dodadzą pomieszczeniu przytulności oraz rustykalnego charakteru, ale równie dobrze będą się komponować z pomieszczeniami urządzonymi w nowoczesnym stylu. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak wykończysz swoją boazerię.

U mnie w domu jedną z pierwszych rzeczy, jakie wykonaliśmy była właśnie boazeria drewniana w jadalni. Dała świetny  efekt i pomieszczenie od razu stało się przytulniejsze, mimo że pokryliśmy drewniane deski białą farbą. Od siebie dodam jeszcze, że taka konstrukcja na ścianie daje szerokie możliwości dekoracyjne. O co chodzi? Otóż np. gdy robiłam dekorację na święta czy wieszałam kalendarz adwentowy, w szpary między dechami wystarczało lekko powtykać gwoździe, na których cała aranżacja się trzymała. Po ich usunięciu nie było śladu, więc teraz przy każdej możliwej okazji mogę kombinować z dekoracjami właśnie na tej ścianie.

Boazeria w nowoczesnym wydaniu wcale nie musi być jednak białą. Postaw na naturalny odcień drewna, który dodatkowo ociepli wnętrze. Z kolei szlachetny gatunek drewna, doda wnętrzu eleganckiego charakteru.

Deski na ścianę – jak to zrobić?

Wbrew pozorom boazeria drewniana tego typu jest bardzo łatwa w wykonaniu. Pracę można podzielić na kilka etapów:

 • Przygotowanie podłoża – do ściany należy przytwierdzić w pozycji pionowej kilka łat, czyli drewnianych listw o prostokątnym przekroju. To do nich ostatecznie będą przykręcane deski boazerii. My do ściany liczącej 2,3 m szerokości przytwierdziliśmy 4 łaty.
 • Deski warto pomalować przed przykręceniem, aby uniknąć kłopotliwych prac malarskich we wnętrzu. My wybraliśmy bejcę do drewna, ponieważ chcieliśmy zachować wyraźnie widoczny rysunek słojów, co dodatkowo dodało konstrukcji rustykalnego charakteru.
 • Drewno przycinamy na odpowiedni wymiar i przykręcamy do łat. My dokręcaliśmy deski naprawdę mocno, ponieważ chcieliśmy, aby pod wpływem tej siły dodatkowo popękały. Dzięki temu prezentują się jeszcze lepiej i wyglądają, jakby miały już trochę lat na karku.
 • Przygotowanie takiej konstrukcji zajęło nam jeden dzień wraz z malowaniem i sprzątaniem po całej tej imprezie. Efekt jest naprawdę znakomity i planuję wykonać taką drewnianą boazerię również na sąsiedniej ścianie oraz w innych pomieszczeniach.

  Ściana w wielkim stylu – boazeria angielska

  Pisząc wcześniej o wnętrzarskiej rewolucji, jaka zadziała się w kwestii boazerii, miałam na myśli nie tylko drewniane deski na ścianę. Jeśli marzy ci się naprawdę elegancki efekt, postaw na boazerię angielską. Podobnie, jak powyżej opisaną klasyczną boazerię, tą w angielskim wydaniu również można przygotować samodzielnie. Wystarczy, że do ściany przytwierdzisz wycięte na wymiar płyty MDF o centymetrowej grubości. Do nich przyklej wybrane listewki sztukaterii i pomaluj całość na wybrany kolor.

  Tak wykończona ściana będzie prezentować się elegancko i podobnie, jak w przypadku desek na ścianę, wnętrze stanie się przytulniejsze. Świetnym rozwiązaniem będzie montaż boazerii angielskiej w sypialni, salonie czy na klatce schodowej. W ciągach komunikacyjnych dodatkowo zyskasz w ten sposób zabezpieczenie ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi. Szczególnie ciekawy efekt dekoracyjny osiągniesz, jeśli boazeria angielska będzie sięgała jedynie np. do jednego metra wysokości ściany, a resztę płaszczyzny pokryjesz tapetą. W takim wydaniu twoje mieszkanie nabierze przytulności właściwej dla stylu angielskiego.

  Jak ci się podoba boazeria w nowoczesnym wydaniu? Musisz przyznać, że to zupełnie inna bajka, niż okładziny ścienne, jakie pewnie nie raz widziałeś w mieszkaniach urządzonych dawno temu. Nowoczesna boazeria będzie świetną alternatywą dla klasycznych elementów wystroju. Jeśli rozważasz montaż płytek cegłopodobnych lub ozdobnych paneli ściennych, drewniane deski na ścianie mogą być świetnym zamiennikiem. Dzięki nim twój dom na pewno stanie się przytulniejszy.

  Autor: Kamila Zalińska-Woźny