Data modyfikacji:

Jak pomalować ściany w stylu wabi-sabi?

Znudził ci się wnętrzarski perfekcjonizm i aranżacje dopięte na ostatni guzik? Zdaj się na wabi-sabi. Ta japońska filozofia stylizacji wnętrz serwuje nam masę ciekawych rozwiązań aranżacyjnych,  w tym efektowną technikę malowania ścian. Jak pomalować ścianę w stylu wabi sabi?
efekt wabi-sabi
Wabi-sabi to japońska odpowiedź na duńskie hygge i szwedzkie lagom. W aranżacji wnętrz to celebrowanie niedoskonałości, prostota i naturalne materiały.

W praktyce oznacza to, że  we wnętrzach urządzonych zgodnie z filozofią wabi-sabi nie brakuje elementów wystroju i sprzętów, na których czas odcisnął swój ślad, dzięki czemu mają jeszcze więcej charakteru. Naturalny proces starzenia się ceramiki, drewna, mebli czy ścian w mieszkaniu  wedle wabi-sabi sprawia, że kryje się w nich głębsza historia, a cały wystrój prezentuje się jeszcze ciekawiej.

Czytaj również: Jak pomalować ściany?
Jak wygląda ściana w stylu wabi-sabi? To płaszczyzna pełna niedoskonałości, gdzie miejscami farba niedokładnie kryje podłoże lub jest nieprecyzyjnie naniesiona czy wręcz przenika spod niej poprzednia powłoka. To, co pozornie brzmi jak niedociągnięcia w warsztacie malajskim, w przypadku wabi-sabi oznacza technikę celowego postarzania płaszczyzny, aby nadać jej wyjątkową fakturę. Jak pomalować ściany w stylu wabi-sabi?

Niezbędne akcesoria do pomalowania ściany

  • Farba kredowa w kilku odcieniach – najlepiej, aby były to przynajmniej dwa odcienie tego samego koloru, ciemny i jasny.
  • Okrągły pędzel do malowania
  • Ściereczka
  • Folia lub tektura i taśma malarska
Zanim przystąpisz do malowania,  dokładnie zabezpiecz sąsiednie powierzchnie. Na posadzce dobrze sprawdzi się tektura malarska, która skutecznie chroni przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Technika malowania wabi-sabi

Aby uzyskać efekt postarzonej ściany,  bardzo ważne jest umiejętne posługiwanie się pędzlem. Podczas malowania posłużysz się metodą krzyżykową oraz tapowaniem. Metoda krzyżykowa polega na wykonywaniu naprzemiennych ruchów pędzlem.  Z kolei tapowanie to nic innego, jak uderzanie czy stukanie okrągłym pędzlem o podłoże. To wszystko sprawi, że ściana nabierze ciekawszą fakturę .

Bazowym kolorem w przypadku techniki wabi-sabi powinna być jaśniejsza barwa. W trakcie malowania miejscowo należy aplikować ciemniejszy kolor i rozcierać go pędzlem. Ilość wykonanych przebarwień i połączeń kolorów zależy od twojej fantazji oraz efektu finalnego, jaki chcesz uzyskać. Im więcej tych połączeń kolorów, tym ściana będzie bardziej wyrazista. Zanim preparaty wyschną,  można je dodatkowo rozetrzeć przy pomocy wilgotnej ściereczki.