Czy wiesz, że ogrzewanie domu może mieć kiepski wpływ na twoje samopoczucie? Albo że odkręcone grzejniki mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji twoich roślin doniczkowych? Sezon grzewczy to specyficzny czas, dlatego przekonaj się, o czym musisz pamiętać, zanim odkręcisz grzejniki w swoim mieszkaniu.
Myślisz, że gdy przyjdzie właściwy moment, po prostu odkręcisz grzejniki i gotowe? Niezupełnie. Jeśli sezon grzewczy w twoim domu ma przebiegać bez przykrych niespodzianek, w postaci nagłego zwiędnięcia ulubionych kwiatów czy kolosalnych rachunków za ogrzewanie lub wreszcie kiepskiego samopoczucia, musisz mieć na uwadze kilka ważnych kwestii.
Pewnie doskonale wiesz, że to właśnie w sezonie grzewczym pojawia się problem smogu. Gdy występują odpowiednie warunki atmosferyczne, zanieczyszczenia otulają gęstą mgłą nasze miasta. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że smog nie znika, gdy zamykasz za sobą drzwi mieszkania?
Jeśli mieszkasz w centrum miasta, warto zadbać o solidne oczyszczanie powietrza. Najlepszym patentem jest oczyszczacz, który przefiltruje powietrze z nawet niewielkich zanieczyszczeń. Warto też postawić na rośliny, które są naturalnymi filtrami np. zielistkę czy dracenę odwróconą.
Ale na tym problem kiepskiej jakości powietrza w sezonie grzewczym się nie kończy. Dochodzi jeszcze kwestia niskiego poziomu wilgotności, za który odpowiadają oczywiście odkręcone grzejniki. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu są nawilżacze.
Masz tu wiele możliwości do wyboru – od najprostszych nawilżaczy, jakie wiesza się na grzejnikach, aż do zaawansowanych urządzeń elektronicznych. Warto jednak działać dwutorowo i wybrać nawilżacz powietrza połączony z oczyszczaczem – dzięki temu jedno urządzenia rozprawi się ze wszystkim.
Przeczytaj też: Uwaga smog – jak poprawić jakość powietrza w domu w sezonie grzewcznym?
Kolejny problem, jaki najprawdopodobniej pojawi się wkrótce po odkręceniu grzejników, to sucha i podrażniona skóra. Gdy poziom wilgotności powietrza w domu spada, twoja cera jest bardziej narażona na podrażnienia oraz infekcje.
Aby uchronić się przed kiepskim wypływem suchego powietrza na skórę twarzy po pierwsze postaw na nawilżacz – jak widzisz jego działanie będzie miało dobroczynny wpływ nie tylko na atmosferę w twoim domu, ale też na twoją cerę.
Ponadto pamiętaj, aby pić dużo wody. Nawilżacz powietrza i ogrzewanie mieszkania to jedno, ale nawadnianie organizmu to zupełnie inna sprawa. Dobrze nawilżona od środka skóra będzie gładka i elastyczna.
Sezon grzewczy może być też trudnym czasem dla twoich zielonych współlokatorów. Jesień i zima to dla roślin stan spoczynku. W tym okresie zaprzestajemy zasilania podłoża nawozem, ponieważ rośliny nie rosną i czekają na nadejście wiosny. Niestety odkręcone grzejniki i działające ogrzewanie podłogowe mogą zaburzyć ten naturalny cykl.
Jeśli więc chcesz uniknąć pojawiania się przesuszonych liści, a nawet opadania całych pędów roślin, zanim odkręcisz grzejniki, poznaj nową strategię pielęgnacyjną.
Po pierwsze konieczne mogą być pewne roszady. Niektóre gatunki w okresie spoczynku wymagają bowiem niższych temperatur niż te, jakie serwuje ci ogrzewanie domu. Jeśli to możliwe, przenieś te rośliny do najchłodniejszego pomieszczenia w domu. Jeśli nie masz takiej możliwości, umieść je jak najdalej od grzejnika.
To jednak nie rozwiązuje wszystkiego. Ponownie wraca nam jak bumerang problem zbyt suchego powietrza. Otóż w sezonie grzewczym musisz regularnie kontrolować poziom wilgotności podłoża i dodatkowo zraszać liście, co zmniejszy ryzyko ich usychania.
Kolejna rzecz, to walka z kurzem. Ogrzewanie mieszkania wprawia powietrze w ruch, a co za tym idzie, w pomieszczeniu unoszą się również kurz i niewielkie zabrudzenia.
Osiadają one na wszystkich przedmiotach w domu, w tym też na roślinach. Gruby kożuch zabrudzeń na liściach może hamować proces fotosyntezy, dlatego pamiętaj, aby regularnie przecierać rośliny ściereczką lub urządzać im prysznic.
Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe dla zapominalskich – gadżety i triki, dzięki którym nie zabijesz swoich roślin
Odkręcenie grzejników oznacza też trudny okres dla twoich domowych finansów. Jakby dotychczas mało było opłat za wszystkie rachunki, wraz z nastaniem jesieni portfel drenują również rachunki za ogrzewanie. Postaraj się zatem podejść do tematu z głową.
Po pierwsze uszczelnij okna i drzwi, co pozwoli zminimalizować straty ciepła. Sprawdź, czy twoje skrzydła drzwiowe posiadają funkcję sezonowej regulacji. W takim przypadku wystarczy zmienić ustawienie skrzydła tak, aby ściślej przylegało ono do ramy.
Pamiętaj też, że wietrzenie w zimie wcale nie jest taką oczywistą sprawą. Wymiana powietrza w mieszkaniu jest konieczna, ale nie ma co otwierać okien, ot tak.
Najpierw zakręć grzejniki i dopiero wtedy szeroko otwórz okna. Wietrzenie powinno być krótkotrwałe, ale intensywne. Tanie ogrzewanie zapewni ci też odkręcanie grzejników tylko wtedy, gdy przebywasz w danym pomieszczeniu – wszak nie ma co ogrzewać pokoju gościnnego, jeśli nikt w nim nie śpi.
Na koniec pamiętaj o jesiennych i zimowych otulaczach – koce i pledy sprawią, że nie będziesz odkręcać grzejników na maksa, a dodatkowo dadzą wrażenie przytulności w mieszkaniu.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny