Data modyfikacji:

Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła czy bez? Jaką wybrać?


Kondensacyjna suszarka bębnowa do ubrań jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem w domach czy mieszkaniach. Pozwala na zaoszczędzenie czasu związanego z rozwieszaniem i suszeniem odzieży, a także jej pielęgnacją, usuwaniem roztoczy, alergenów, sierści zwierzęcej. Stojąc przed wyborem nowego sprzętu AGD tego typu, pojawia się często pytanie, co będzie lepsze - suszarka kondensacyjna z pompą ciepła czy bez. Przeczytaj, jakie są zalety i wady tych rozwiązań i jakie produkty warto wybrać.
pralnia

Jaką suszarkę kondensacyjną wybrać?


Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła lub bez działa na zasadzie kondensacji wilgoci, która znajduje się w odzieży do wysuszenia. Odpowiada za to specjalny system podgrzewający odzież w bębnie i skraplający unoszącą się parę wodną dzięki jej schładzaniu. W odróżnieniu od suszarki wywiewowej woda zbierana jest w dedykowanym zbiorniku lub odprowadzana do kanalizacji. Jakie parametry są ważne, gdy wybierana jest suszarka do ubrań kondensacyjna z pompą ciepła lub bez niej? Warto zwrócić uwagę na:

• pojemność suszarki - maksymalny załadunek,
• klasę energetyczną sprzętu - ilość energii, jaką zużywa na standardowy cykl suszenia,
• wymiary urządzenia, konstrukcję - ładowana od frontu lub od góry, • obecność czujników wilgotności - automatyzacja suszenia,
• system filtracji, funkcje autoczyszczenia, • dostępne programy suszenia, długość ich trwania, temperatury,
• głośność pracy,
• programy parowe,
• dodatkowe funkcje smart urządzenia,
• akcesoria do suszenia na przykład butów czy delikatnych tkanin.

Zasadniczo, gdy kupowana jest suszarka kondensacyjna, pompa ciepła ma wpływ na energooszczędność urządzenia oraz jego cenę. Warto poznać różne rozwiązania i technologie stosowane w suszarkach czołowych producentów, przyglądając się różnym ich modelom na stronie Ceneo.p l.

Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła - zalety i wady urządzenia


Czy suszarka kondensacyjna a suszarka z pompą ciepła to ten sam typ sprzętu? Odpowiedź to oczywiście nie, choć suszarka wyposażona w pompę ciepła jest zwykle suszarką kondensacyjną, natomiast nie każda suszarka kondensacyjna pompę ciepła ma na pokładzie. Obecność pompy ciepła w automatycznej suszarce bębnowej pozwala na powtórne wykorzystanie ciepła generowanego do suszenia odzieży, tworząc niemalże układ zamknięty. Proces odzyskiwania ciepła i jego ponownego użycia powoduje wydłużenie cyklów suszenia, jednak mimo ich większej długości suszarka jest bardziej energooszczędna. Ma zwykle także niższe maksymalne temperatury suszenia, mniej się nagrzewa, nie oddaje zbyt dużej ilości ciepła do otoczenia. Główną wadą tego rozwiązania, poza dłuższym czasem działania uzależnionym także od temperatury sąsiedztwa, jest jego cena. Modele suszarek wyposażone w pompy ciepła potrafią być o około 500 - 1000 złotych droższe niż suszarki kondensacyjne bez pompy, choć te ostatnie są coraz mniej popularne.

Czy suszarka kondensacyjna bez pompy ciepła jest skuteczniejsza?


Panuje przekonanie, że suszarka kondensacyjna z pompą ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym, pomagającym również zmniejszyć rachunki za prąd, a suszarka kondensacyjna bez pompy ciepła będzie bardziej skuteczna. Być może efektywność czasowa suszenia w modelach bez pompy jest wyższa, jednak zwykle wykorzystywane są również wyższe temperatury, co nie jest obojętne dla wielu typów tkanin. Jednak jeżeli zastanawiasz się, co lepiej wysuszy ubrania, suszarka kondensacyjna z pompą ciepła czy bez, odpowiedź jest prosta - oba urządzenia, jeżeli zdecydujesz się na modele dobrej klasy, będą tak samo skuteczne. Wadą rozwiązania suszarki kondensacyjnej bez pompy ciepła jest jej większe nagrzewanie się uniemożliwiające zwykle zabudowę, a także zwykle niższa klasa energetyczna.

Sprawdzone modele suszarek kondensacyjnych z pompą ciepła


Osoby rozważające zakup - suszarka kondensacyjna a z pompą ciepła, częściej wybierają modele z pompą, z uwagi na lepsze klasy energetyczne i po prostu większy wybór. Wśród polecanych produktów znajdują się nowoczesne suszarki marki Bosch, Electrolux, Whirpool czy Gorenje, a także renomowanej firmy Haier. Warto sprawdzić przed zakupem ranking czy testy wybranych urządzeń, opinie użytkowników. Wybór powinien być uzależniony od aktualnych potrzeb osób mających korzystać ze sprzętu. Warto przy okazji zakupu dużego sprzętu AGD uzupełnić go o przydatne akcesoria. Może być to łącznik pralki z suszarką, w przypadku chęci postawienia ich w wieży, albo też specjalne podkładki lub mata antywibracyjna, zestaw odpływowy czy kosz do suszenia obuwia, dostępne w kategorii akcesoriów AGD.

A może pralkosuszarka kondensacyjna z pompą ciepła?


Do małych pomieszczeń, gdzie brak miejsca na pralkę i suszarkę, zawsze można wybrać połączenie tych dwóch urządzeń w jednym. Pralkosuszarka kondensacyjna z pompą ciepła to zakup dość kosztowny, jednak znacznie ułatwiający pranie i suszenie nawet na małych powierzchniach mieszkalnych. W tym przypadku nie jest ważne, jaka suszarka kondensacyjna, czy z pompą ciepła, tylko jaki jest system schładzania suszarki będącej częścią pralki, co ma wpływ na klasę energetyczną produktu. Sprawdzone modele pralkos uszarek kondensacyjnych z pompą ciepła znajdziesz na Ceneo.pl.
Bez względu na to, na jaki typ urządzenia się zdecydujesz, czy będzie to suszarka do ubrań kondensacyjna, czy z pompą ciepła, dobrze dobrany nowoczesny sprzęt ułatwi ci codzienne domowe zadania. Innowacyjne programy suszenia pozwalają zadbać o ubrania, zwiększyć ich trwałość, a często przy okazji uniknąć konieczności prasowania. Dodatkowo inteligentne rozwiązania i wysokie klasy energetyczne to minimalizacja kosztów, negatywnego wpływu na środowisko oraz konieczności kontrolowania pracy urządzenia. Warto wybrać sprzęt taki, który spełni wszystkie stawiane mu wymagania.
Jeśli nie zdecydujemy się na montaż półki, która rozdzielać będzie od siebie pralkę i suszarkę, skorzystać powinniśmy z łączników, które pozwolą bezpiecznie postawić jedno urządzenie na drugim i uchronić je przed ewentualnymi uszkodzeniami. Obecnie najbardziej popularne są łączniki, które przytwierdzamy samoprzylepnymi, gumowymi podkładkami. Poszukując ich, warto rozejrzeć się przede wszystkim za łącznikami stworzonymi przez producenta naszych urządzeń - mamy wówczas pewność, że będą one idealnie pasować.

Warto wspomnieć, że zabudowa pralki i suszarki nie musi mieć tylnej ściany - wprost przeciwnie, jej brak ułatwi nam montaż dopływu i odpływu wody oraz podłączenie do sieci energetycznej.

Podsumowując, samodzielne wykonanie zabudowy pralki i suszarki to rozwiązanie, które może wydawać się czasochłonne, jednak tak naprawdę nie jest niczym trudnym. Wybierając je, nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale również mamy wpływ na to, jak będzie wyglądać nasza szafka skrywająca urządzenia. Nic więc dziwnego, że sporo osób decyduje się na samodzielne próby majsterkowania zamiast wyboru gotowych rozwiązań.
Autorka: Aleksandra Ginalska