Data modyfikacji:

Szafa szyta na miarę – jak zaplanować szafę do zabudowy?

Szafa to wnętrzarski must have. Niezależnie od tego, jak designersko wyglądają otwarte wieszaki i garderoby, szafa do zabudowy robi robotę w aranżacji mieszkania. Dzięki niej utrzymasz porządek w pomieszczeniu i jednocześnie zadbasz o jakość swoich ubrań. Jednak szafa do zabudowy powinna pasować do ciebie, jak dobrze skrojona marynarka czy płaszcz. Przekonaj się zatem, jak zaplanować szafę wnękową na miarę twoich potrzeb.

Szafa wnękowa – w zgodzie z twoimi potrzebami

Znasz powiedzenie, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego? Jest w tym wiele prawdy. Otóż uniwersalne rozwiązania wymagają często pójścia na kompromisy, a w szafie idealnej nie ma na nie miejsca. Jeśli w twojej garderobie dominują długie sukienki, eleganckie płaszcze, a do tego wyrzyskiego możesz jeszcze poszczycić się efektowną kolekcją butów, szafa wypełniona półkami o jednakowym rozmiarze nie spełni twoich oczekiwań. Zanim więc zaczniesz planować swoją szafę, odpowiedz sobie na kilka pytań.

Przeczytaj też: Masz bałagan w szafie? 5 sposobów na zapanowanie nad nieporządkiem

Przede wszystkim chodzi tu o typ ubrań, jaki dominuje w twojej szafie. Jeżeli zazwyczaj nosisz dżinsy, zwykłe t-shitry, do tego dochodzą swetry czy kardigany, a eleganckie ubrania są jedynie wyjątkiem, sprawa jest dość prosta. W takim przypadku możesz z powodzeniem postawić przede wszystkim na półki, na których ułożysz ubrania. Cała ta zabawa komplikuje się nieco bardziej, jeśli cenisz sobie szykowne stylizacje – długie suknie, spódnice czy eleganckie płaszcze wymagają innego systemu przechowywania, niż wyżej wspomniane casualowe ubrania. W tym wypadku lepszą opcją będą drążki zlokalizowane na dwóch wysokościach, dzięki czemu marynarki, sukienki i płaszcze nie będą się gnieść w szafie.

Kolejne pytanie, dotyczy akcesoriów. Jesteś zbieraczem kapeluszy, apaszek, szalików i innych dodatków tego typu? Dobrym patentem będą wysuwane kosze i zasobniki, w których pomieścisz wszystkie te przedmioty.

Szafa wnękowa – półki

Miejsce dla nich należy zaplanować w centralnej części szafy. To na półkach umieścisz wszystkie najczęściej noszone ubrania, które wystarczy ładnie złożyć. Odległość między półkami nie powinna być zbyt duża, ponieważ utrudni ci to utrzymanie porządku – wysokie stosy koszulek czy swetrów są mniej stabilne i łatwo je rozrzucić przy poszukiwaniu tej konkretnej części garderoby, na którą akurat dziś chcesz postawić. Szacuje się, że odległość ta powinna wynosić około 25-30 cm.

Więcej miejsca, bo około 35 cm, warto natomiast zarezerwować dla najwyższej półki w szafie do zabudowy. To tam wyląduje twoja podróżna walizka, sprzęt sportowy czy inne tego typu przedmioty.

Szafa do zabudowy - szuflady

To kolejna bardzo ważna część układanki, jaką jest idealna szafa wnękowa. Szuflady powinny znaleźć się w dolnej części szafy, mniej więcej od wysokości pasa w dół. Tam wyląduje bielizna, skarpetki, niewielkie części garderoby oraz akcesoria. Możesz postawić na klasyczne szuflady lub wysuwane kosze wykonane np. z ażurowej siatki. Te pierwsze sprawią, że wnętrze twojej szafy przesuwnej będzie prezentować się schludniej, natomiast kosze pozwolą ci łatwiej zorientować się w swojej zawartości. Optymalna głębokość szuflad to około 20 cm.

Przeczytaj też: Jak przechowywać ubrania, aby służyły ci przez długi czas?

Szafa wnękowa – drążki

Jeśli jest to możliwe, warto podzielić szafę tak, aby dla drążków przeznaczone były dwa moduły. W jednym drążek znajdzie się na takiej wysokości, aby zawiesić na nim koszule, marynarki i krótkie kurtki. W drugim module przeznaczysz miejsce dla jednego drążka i to na nim umieścisz wieszaki z długimi płaszczami, sukienkami, spódnicami czy spodniami. Powinien się on znaleźć mniej więcej na wysokości 150 – 160 cm, ale tak naprawdę zależy to od rodzaju ubrań oraz twojego wzrostu. Takie rozwiązanie to świetny pomysł zwłaszcza, jeśli w twojej garderobie znajduje się wiele eleganckich ubrań – po wyjęciu z szafy nie będzie potrzeby ich ponownego prasowania.

Ciekawą alternatywą dla drążków są poprzeczne wieszaki wysuwane. Sprawdzają się świetnie, jeśli głębokość szafy do zabudowy jest mniejsza, niż zalecane 55 cm. W takim wypadku powieszone  na klasycznych drążkach marynarki i koszule mogłyby się gnieść z powodu niewystarczającej ilości miejsca. Sprawę rozwiązuje właśnie wieszak poprzeczny.

Szafa przesuwna czy standardowa?

Kolejną zagwozdką, jaką musisz rozstrzygnąć, jest rodzaj zabudowy. Szafa przesuwna będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli twoja garderoba będzie się mieścić w niewielkim pomieszczeniu – dzięki temu łatwiej wykorzystasz dostępną przestrzeń, a uchylone drzwi szafy nie będą ograniczać swobody ruchów w pokoju. Musisz jednak pamiętać, że szafa przesuwna ma też pewne ograniczenia. Chodzi tu przede wszystkim o wzgląd do wnętrza szafy – zawsze przynajmniej jeden moduł będzie zasłonięty przez przesuwne drzwi. W przypadku szafy wyposażonej w klasyczne skrzydła drzwiowe takiego problemu nie będzie.

Na koniec warto pamiętać też o dodatkowych akcesoriach, dzięki którym łatwiej utrzymasz porządek w szafie – pudełka na drobne dodatki, wieszaki na krawaty i kapelusze oraz inne dodatki tego typu sprawią, że rano nie będziesz mieć najmniejszego problemu ze skompletowaniem stylizacji.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny