Data publikacji:

Taras przy domu z zadaszeniem. Pomysły na aranżacje

Spędzanie czasu na tarasie przy domu jest przyjemne zarówno latem, jak i wiosną lub jesienią. Kącik wypoczynkowy we własnym ogrodzie daje upragniony cień w upalne dni, a w chłodniejszym okresie umożliwia wygrzewanie się w promieniach słońca, gdy tylko pojawi się taka okazja. Jak zaaranżować taras przy domu, by korzystać z niego przez cały rok?
taras przy domu

Budowa tarasu przy domu - od czego zacząć?

Budowę tarasu przy domu powinno się rozpocząć od wybrania odpowiedniego miejsca na przestrzeń do wypoczynku. Z pozoru jest to proste - wystarczy wyjść przed dom i wskazać miejsce, w którym rozpocznie się pracę. W polskim klimacie poleca się budowę tarasu przy domu od strony południowo-wschodniej. Jest to ciepła i mało wietrzna ekspozycja.

Ekspozycja południowa jest narażona na wiatry w niewielkim stopniu, jednak jest o wiele cieplejsza. Latem upały od strony południowej są trudne do zniesienia, gdyż taras jest przez większość dnia w pełnym słońcu. Zachodnia strona jest ciepła, jednak taka ekspozycja może zniechęcać do wypoczynku popołudniami i wczesnym wieczorem. Promienie słońca przez całe popołudnie padają na taras, przez co jest na nim gorąco.

Zaleca się unikanie budowy tarasu przy domu od strony północnej. Jest to najchłodniejsza i najmniej nasłoneczniona ekspozycja. Od północy przyjemnie odpoczywa się jedynie w czasie największych upałów. Wiosną i jesienią jest tam zbyt chłodno i ciemno, by przyjemnie spędzać czas.

Wyrównanie podłoża i wykonanie podłogi

Jak zrobić taras przy domu? Po wybraniu miejsca, rozpoczyna się od przygotowania podłoża. Podłoże pod taras powinno być dobrze ubite i wyrównane. Ważne jest jego wypoziomowanie oraz przygotowanie odprowadzania wody. Kolejnym krokiem jest wykonanie podłogi.

Podłogę tarasu przy domu można stworzyć z wylewki betonowej. Powinna być to wylewka mrozoodporna. Tylko taki produkt ma odpowiednie właściwości, by stosować go na zewnątrz budynku. Jest odporny na niskie temperatury, kontakt z wodą, a do jego utrzymania w czystości wystarcza myjka ciśnieniowa lub wąż ogrodowy.

Innym pomysłem na wykonanie podłogi jest ułożenie jej z kostki brukowej. Kostka brukowa jest trwała, jednak jej samodzielne układanie sprawia sporo problemów. Zwykle konieczne jest skorzystanie z pomocy fachowej ekipy, co generuje dodatkowe koszty związane z budową tarasu przy domu.

Najpopularniejszy jest drewniany taras przy domu. Jego podłogę układa się z desek, które można oprzeć na wylewce betonowej lub betonowych bloczkach zabezpieczonych folią. W modzie są obecnie deski z drewna egzotycznego, które cechują się wysoką trwałością i bezproblemową konserwacją. Podłogę wystarczy raz na sezon pokryć warstwą oleju, który zabezpieczy deski i podkreśli ich naturalny kolor.

Zadaszenie tarasu - z czego je wykonać?

Po wykonaniu podłogi powinno się pomyśleć o zadaszeniu na tarasie. Dach - podobnie jak podłogę - można wykonać na kilka sposobów.

Dla miłośników natury i zieleni odpowiedni jest taras przy domu zadaszony poprzez odpowiednie nasadzenia. Zielony dach stworzy się za pomocą kilku filarów i poprzecznych desek, które już w ciągu jednego sezonu staną się podporą dla szybko rosnących i dających cień winorośli lub bluszczów. Pomysł na taras przy domu może uwzględniać również nasadzenia z milinów amerykańskich. Są to pnącza o efektownych, dużych kwiatach, które pojawiają się na początku lipca i kwitną aż do wczesnej jesieni.

Nowoczesny, zadaszony taras przy domu wykona się z materiału. Na drewnianym stelażu rozsuwa się tkaninę, która chroni przed słońcem i upałem. Materiał można składać, gdy jest chłodniej. Złożenie materiałowego daszku sprawia, że na tarasie jest cieplej, gdyż promienie wiosennego lub jesiennego słońca ogrzewają wypoczywających przed domem.

Mały taras przy domu można zadaszyć za pomocą markizy. Markizę montuje się pod dachem domu, a w razie potrzeby rozsuwa się ją, by ochronić się przed upałem. Takie zadaszenie nie sprawdza się podczas deszczu i burzy. W czasie burzy powinno być złożone, gdyż porywy wiatru mogą uszkodzić markizę.

Solidne zadaszenie tarasu, chroniące przed upałem i deszczem, wykona się z gontu. Jest to materiał solidny i trwały, a po przymocowaniu do drewnianego szkieletu, tworzy zadaszenie na każdą pogodę.

Jak zaaranżować taras przy domu? Inspiracje na małą i dużą przestrzeń

Mały taras przy domu może być przytulny i funkcjonalny, jeśli zadba się o dobór odpowiednich mebli. Na ograniczoną przestrzeń poleca się lekkie meble aluminiowe lub wykonane z drewna. Nasadzenia warto umieścić w wiszących donicach, by zaoszczędzić miejsce na tarasie.

Jeśli chce się stworzyć nowoczesny taras przy domu, aranżacja może przyjąć za centralny punkt materiałową huśtawkę. Krzesło brazylijskie jest lekkie i wygodne, a do jego zamontowania wystarcza hak umieszczony pod dachem lub specjalny stelaż. Wokół krzesła warto umieścić wiszące lampy w formie lampionów, które stworzą wyjątkowy klimat.

Aranżacja dużego tarasu daje niemalże nieograniczone pole dla wyobraźni. Oryginalnym pomysłem na sporą przestrzeń jest wbudowanie w deski tarasowe jacuzzi lub ogrodowej piaskownicy. Jacuzzi zapewni chwile relaksu całej rodzinie, a piaskownica spodoba się maluchom i zachęci je do długich zabaw na świeżym powietrzu.
Na dużej powierzchni świetnie wyglądają duże zestawy modułowych mebli ogrodowych. Z licznych elementów stworzy się spory narożnik na wizytę gości, kanapę i pufy dla dzieci lub komfortowe łóżko ogrodowe, na którym można ułożyć się w słońcu wraz z książką. Do modułów mebli ogrodowych dołączone są miękkie poduchy, które z powodzeniem zastępują koce i inne tekstylia.
Autorka: Monika Kocher