Data modyfikacji:

Jak samodzielnie zrobić stół ogrodowy?

Stół ogrodowy własnoręcznie wykonany? Tak! To łatwe – wystarczą palety, skrzynki, deski i gwoździe. Prosty stół zrobi każdy. Podpowiadamy, jak się do tego przygotować i jak zrobić stół ogrodowy krok po kroku.

stół ogrodowy

Stół ogrodowy DIY

Stół w ogrodzie to mebel konieczny – nie ma nic przyjemniejszego niż jedzenie pysznego obiadu na świeżym powietrzu. Stół łączy ludzi, tak jak wspólne posiłki. Ale ten ogrodowy mebel może służyć też do grania w gry planszowe, rysowania, tworzenia i do pracy na komputerze – zastosowań stołu nie musimy chyba tłumaczyć – mebel ten w każdym ogrodzie po prostu powinien się znaleźć.

Wbrew pozorom wcale nietrudno go zrobić. Musisz zaopatrzyć się tylko w skrzynki, drewniane palety, narzędzia, gwoździe, papier ścierny i do dzieła! Podpowiadamy, jak zrobić stół ogrodowy, który jest znakomitem pomysłem na ogród.

Jak zrobić stół ogrodowy ze skrzynek?

Stół ogrodowy DIY, który będzie mobilny? To bardzo praktyczne rozwiązanie – można go łatwo przesunąć, np. z tarasu na trawę, ustawić w niedalekiej odległości od grilla lub w dowolnie wybranym miejscu. Bardzo łatwo zrobić stół ze skrzynek na kółkach.

Jak zrobić taki stół ogrodowy? Potrzebne będą skrzynki, np. po jabłkach, oraz cztery dokręcane kółeczka. W zależności od oczekiwanej wielkości stołu możesz wybrać dwie lub cztery skrzynki i zbić je gwoździami tak, by ich wnętrza tworzyły dodatkowe przestrzenie do przechowywania. Wystarczy przykręcić koła i gotowe.

Oczywiście możesz nadać stołowi jeszcze bardziej indywidualny charakter i polakierować lub pomalować skrzynki na wybrany kolor. Pamiętaj też, by przed ewentualnym malowaniem wypolerować deski tak, by nie miały zadr i nierówności.

Stół ogrodowy z palet – modny i ekologiczny

Bardzo łatwo również wykonasz samodzielnie stół ogrodowy z palet. Zanim przystąpisz do ich składania i zbijania, zadbaj o odpowiednie wygładzenie desek – stół nie może mieć niebezpiecznych nierówności i zadr. Możesz to zrobić szlifierką automatyczną lub ręcznie, wykorzystując gruby papier ścierny.

W zależności od tego, jaką wysokość ma mieć stół, zaplanuj, czy będzie miał dodatkowe nogi, czy wolisz, by był to stolik typu kawowego – niski, np. na kółeczkach. Ten ostatni będzie pasował do kanap ogrodowych w miejscu wypoczynku, z kolei stół wysoki może posłużyć jako jadalniany. Jeżeli chcesz mieć stół wysoki, potrzebne ci będą grube deski, które będą nogami oraz metalowe złączki do ich przymocowania do blatu.

Z czego zrobić blat stołu ogrodowego? Aby powierzchnia stołu była równa, możesz położyć na stół dodatkową płytę, np. typu OSB lub szkło. Blat szklany nie będzie zakrywał palet, więc jeśli chcesz, by efekt twojej pracy był zawsze widoczny, wybierz właśnie przezroczyste szkło.

Wykonując meble z palet, warto pamiętać, że niektóre mogą być impregnowane preparatami, które mogą być szkodliwe, jeśli meble będą stały we wnętrzach, dlatego lepiej, by stół ogrodowy pozostał meblem zewnętrznym.

Stół ogrodowy ze szpuli – nie trzeba go robić, bo jest już gotowy!

Ciekawym pomysłem – choć coraz bardziej popularnym – jest wykonanie stołu z przemysłowej szpuli z drewna, na której zwykle pracownicy budowlani owijają grube przewody lub rury. Taka szpula zrobiona jest z solidnego drewna, dlatego nie trzeba obawiać się o trwałość stołu. I właściwie to, co trzeba zrobić, by mieć stół, to wygładzić, oczyścić i pomalować szpulę, ponieważ konstrukcja stołu jest już w stu procentach gotowa.

Jak zrobić stół ogrodowy z koziołków? Propozycja dla leniwych

Ten stół również łatwo wykonać samodzielnie, co więcej, będzie to stół , który prosto zdemontujesz i przeniesiesz, np. na czas zimy do domu. Potrzebne będą dwa koziołki, na których ustawisz blat, oraz deska – np. płyta OSB lub MDF, ewentualnie droższe deski drewniane.

Po prostu ustaw koziołki i ułóż na nich blat. Oczywiście taki stół będzie mniej stabilny i trzeba będzie uważać, by zrównoważyć środek ciężkości. Blat można też zamocować gwoździami do nóg – wtedy jednak stół nie będzie składany.

Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.