Data publikacji:

Skarpa w ogrodzie. Pomysły na aranżację

Skarpa w ogrodzie wydaje się przekleństwem, ale po dobrej aranżacji może stać się kluczową ozdobą działki. Jak zagospodarować skarpę, by była atrakcyjna, bezpieczna i nie przeszkadzała podczas pielęgnacji ogrodu? Oto kilka pomysłów na aranżację skarpy w ogrodzie.

skarpa w ogrodzie

Działka ze skarpą w ogrodzie – czy warto ją wybrać?

W powszechnym przekonaniu najłatwiejsze do zagospodarowania działki to te płaski, pozbawione stromizn, zagłębień czy pagórków. Płaskie tereny pozwalają na dowolność w wyborze projektu domu i nie wymagają niwelacji terenu. Działka ze skarpą lub położona na stromiźnie wcale nie musi być zła. Odpowiednie zagospodarowanie terenu pozwala stworzyć wyjątkowy, nieszablonowy pomysł na ogród, który wyróżni się na tle pozostałych.

Kluczem do sukcesu jest nie tylko odpowiedni projekt, który wyeksponuje skarpę i uczyni ją ozdobą, ale i skuteczne zabezpieczenie ją przed erozją. Jeśli pominiesz ten etap, gleba ze skarpy może osunąć się na niższe partie trawnika lub doprowadzić do powstania wyżłobień lub kałuż. Podpowiadamy, jak zaaranżować skarpę w ogrodzie, by zapewnić sobie spokój na długie lata.

Jak umocnić skarpę w ogrodzie?

Wysokie skarpy ogrodowe położone na mocno pochyłych stokach wymagają umocnienia. Stroma ściana gruntu ulega erozji na skutek wypłukiwania próchnicy, jest żłobiona przez spływającą w dół stoku wodę, a z czasem ulega też wysuszaniu przez wiatr. Pozostawiona sama sobie może tworzyć ziemne i piaskowe zacieki na murawie lub tarasie, z którymi sąsiaduje.

Jednym ze skutecznych sposobów zabezpieczenia skarp przed osuwaniem jest zatopienie w gruncie geokraty komórkowej. Ma strukturę przypominającą plaster miodu, co nadaje jej sztywność i wytrzymałość. Geokrata wykonana jest z elastycznego tworzywa sztucznego, co pozwala dostosować jej kształt do profilu nasypu.

Zielona kratownica wtopi się w otoczenie ogrodu i nie zaburzy jego estetyki. Można ją wykorzystać także do umocnienia podjazdu lub miejsca postojowego dla samochodu. Warto wówczas wypełnić ją kamieniem.

Jakie rośliny na skarpę?

Jak obsadzić skarpę? Niewielkie skarpy ogrodowe wystarczy umocnić roślinami lub darnią. To dobra okazja do tego, by stworzyć atrakcyjny i naturalny kwietnik. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że warunki glebowe na skarpie nie są zbyt dobre. Ziemia na stromych spadkach nie jest żyzna i często ma odczyn kwasowy. Co zatem wybrać na rośliny na skarpy?

Najlepiej dobrać niewymagające rośliny, np. azalie, wrzosy lub różaneczniki. Dzięki temu pielenie, przycinanie roślin i usuwanie chwastów nie będzie konieczne. Dobrym wyborem będą rośliny zadarniające, czyli te o gęstym i mocno rozbudowanym systemie korzeniowym. Również wybierając trawę, warto postawić na tę, która mocno zakorzenia się w glebie.

Weź pod uwagę to, czy rośliny wymagają częstej pielęgnacji. Dostęp do roślin na pochyłym terenie może być ograniczony, więc wybierz mało wymagające odmiany, np. berberysy, barwinki czy rokitniki. Pięknie zaprezentują się także krzewy krzewy na skarpę i byliny.

Schody czy ścieżka na skarpie? Co wybrać?

Niewielkie pagórki dodają ogrodowi uroki i przełamują monotonię płaskiego terenu. Jeśli jednak skarpa leży na drodze do altany, basenu, ogródka warzywnego lub innego często używanego miejsca, nie zapomnij o wytyczeniu szlaku. Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie. Na niewielkiej stromiźnie wystarczy wysypać kamień lub ułożyć kamień łupany.

Większe pochyłości wymagają jednak zbudowania schodów. Nawet jeśli skarpa jest łatwa do pokonania, po deszczu lub podczas porannej rosy może stać się niebezpiecznie śliska.

Schody prowadzące przez skarpę najlepiej skomponować wraz z innymi elementami aranżacji. Jeśli decydujesz się na skalniak, wybuduj schody kamienne. Schody betonowe znajdą natomiast zastosowanie w przypadku ścianki z gazonów w ogrodzie.

Pięknie zaprezentują się również schody ogrodowe z klinkieru. Pamiętaj, by miały maksymalnie 15 cm wysokości i były skierowane delikatnie w dół stoku. Dzięki temu woda swobodnie spłynie ze stopni i nie stworzy lodowej powłoki.

Pomysły na aranżację skarpy ogrodowej

Skalniak na skarpie – alpejski widok we własnym ogrodzie

Popularnym i niedrogim sposobem na aranżację skarpy jest budowa skalniaka. Rośliny skalne wynurzające się spośród kwarcytów, wapieni, łupków i piaskowców mają swój niewątpliwy urok. Pamiętaj jednak o tym, że powinny znaleźć się w południowym, dobrze nasłonecznionym miejscu. Większość roślin skalnych lubi dostęp do słońca.

Alternatywą dla skalniaka wykonanego z dużych kamieni może być schludna rabata żwirowa. Zielone rośliny kontrastujące z jasnymi kamieniami prezentują się wyjątkowo pięknie.

Murek oporowy – niezawodny sposób na aranżację skarpy

Wyjątkowo strome skarpy najlepiej zabezpieczyć murkiem oporowym. To najskuteczniejsze zabezpieczenie przed osuwaniem terenu, a dodatkowo pozwala odzyskać powierzchnię ogrodu. Odcinając dolną część skarpy, zyskujesz powierzchnię na trawnik lub taras. Dodatkową zaletą jest fakt, że będzie to miejsce osłonięte przed wiatrem czy wzrokiem sąsiadów.

Murek w ogrodzie wykonany z kamienia może przy okazji być ciekawą ozdobą miejsca wypoczynkowego, zwłaszcza jeśli górny taras obsadzisz krzewami i roślinami.

Szerokie tarasy oddzielone palisadami – na długie i płaskie

Jeżeli skarpa w ogrodzie jest stosunkowo łagodna, ale ciągnie się na sporym odcinku, warto zastosować kilka małych murków oporowych. Dzięki temu uzyskasz szerokie tarasy oddzielone kamieniem, palisadami lub gazonami. Płaskie pasy terenu idealnie nadają się do zaaranżowania, np. jako taras rekreacyjny, rabata kwiatowa, ogród warzywny itd. Jeśli zdecydujesz się na trawnik, będą przy okazji stosunkowo łatwe w koszeniu.

Aranżacja skarpy ogrodowej bywa trudna, ale jest to wyzwanie, które warto podjąć. Potraktuj ją jak możliwość stworzenia pięknej ozdoby, a nie jako przeszkodę. Zwróć jednak uwagę nie tylko na estetykę, ale i użyteczność.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik