Data publikacji:

Tłustosz - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Choć w naszych domach i ogrodach z reguły występują dobrze znane i powszechnie wykorzystywane rośliny doniczkowe, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by od czasu do czasu urozmaicić florę naszego małego domowego ekosystemu i postawić na inny typ rośliny. Przedstawiamy Tłustosza - roślinę owadożerną. 
tłustosz

Tłustosz (Pinguicula)  - owadożerna roślina doniczkowa 

Rośliny owadożerne to wciąż ciekawostka, o której raczej wolimy słuchać, niż hodować samodzielnie. Ponad 700 odmian takich roślin występuje na świecie, a wbrew pozorom, mogą one stanowić nie tylko piękną ozdobę, ale także być praktycznym środkiem do pozbywania się uporczywych owadów w domu. 
Jednym z ciekawszych przedstawicieli tego typu roślin jest tłustosz, występujący także pod łacińską nazwą Pinguicula. To roślina, która występuje w Polsce w środowisku naturalnym, chociaż bardzo trudno na nią natrafić, między innymi ze względu na fakt, iż niektóre, najbardziej unikalne odmiany są objęte ochroną. Tłustosz to relatywnie mała roślina, która nawet w szczytowym momencie nie przekroczy wysokości kilkunastu centymetrów. Charakterystyczny wygląd tłustosza polega na tworzeniu się rozet z bardzo grubych, zielonych, przypominających łopaty liści. Prawidłowa pielęgnacja tłustosza wynagrodzi nam rozkwitem pięknych kwiatów o różowej i fioletowej barwie.  

Rodzaje hodowli tłustosza 

Tłustosz to roślina, która występuje w Polsce w wielu odmianach. Przedstawiamy te, z którymi możemy mieć do czynienia najczęściej. Przede wszystkim możemy natrafić na: 
  • Tłustosza w odmianie Tina - to roślina, która cechuje się kwiatami w kolorze fiołkowym, które pojawiają się nawet kilkanaście razy do roku. 
  • Tłustosza w odmianie Weser - Pojedyncze, różowe kwiaty, które z czasem i pomocą słońca mogą przybrać fioletową barwę to charakterystyczna cecha tej odmiany. Ponadto to właśnie Weser ma najbardziej zwartą budowę liściastych rozet. 
  • Tłustosza w odmianie Red Starfish - W tej odmianie tłustosz wynagrodzi nasze starania purpurowymi liśćmi. 
  • Tłustosza w odmianie Afrodyta - To rodzaj tłustosza, który osiąga największe wysokości. Zasługą tego są długie, łukowate iście, które pod wpływem słońca mogą przebarwić się na kolor czerwony.  

Pielęgnacja tłustosza  

Gdzie trzymać tłustosza doniczkowego? Najlepsze rozwiązanie to usadowienie go w miejscu, do którego dochodzi rozproszone światło słoneczne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by stanowisko to było nieco osłonięte - roślina przyzwyczajona jest do kwitnięcia także w cieniu. Powinniśmy zdecydowanie unikać bardzo nasłonecznionych miejsc, takich jak parapet. 
Optymalna temperatura dla tej rośliny to około 10, do 15 stopni Celsjusza. W jaki sposób podlewać tłustosza? To jedna z tych roślin, która ceni sobie bardzo obfite podlewanie. Dlatego też w cieplejszych miesiącach powinniśmy podlewać naszą roślinę codziennie lub ewentualnie co dwa dni. Dbajmy zawsze o to, by ziemia w doniczce była stale wilgotna.  
Dla wielu osób prawidłowa pielęgnacja tłustosza może być nieco kłopotliwa. Dlaczego? Ze względu na wymogi, jakie stawia przed nami roślina. Przede wszystkim podlewanie powinno odbywać się z dużą uwagą - tłustosz nie akceptuje zamoczenia rozety. Dodatkowo sama woda powinna być przegotowana, by zwiększyć jej jakość, co jest podstawowym czynnikiem gwarantującym sukces w pielęgnacji rośliny.  

Sadzenie oraz przesadzanie tłustosza 

Na szczęście tłustosz to roślina samowystarczalna pod innymi względami, dlatego też nawożenie jej nie jest wymagane. O dobrej kondycji tłustosza będzie świadczyła charakterystyczna substancja, którą zauważymy na liściach. To właśnie ta substancja wabi komary i inne owady.  
W jaki sposób podejść do sadzenia i przesadzania tłustosza? Przede wszystkim z dużą uwagą. Już na samym początku, przy zakupie rośliny, powinniśmy ją odpowiednio chronić podczas transportu. Zwracajmy szczególną uwagę na to, by żadne liście nie uległy zniszczeniu. Tłustosz powinien być przesadzony do doniczki, która jest nieco szersza niż średnica rozety. Wszystkie liście, które w międzyczasie opadły powinny być skutecznie dociśnięte do podłoża, co zagwarantuje nam bezproblemowe rozmnażanie się tłustosza.  

Jaka ziemia dla tłustosza? 

Jaka ziemia będzie najlepsza dla optymalnego wzrostu i kwitnienia tłustosza? Ta roślina najlepiej reaguje na kwaśne podłoże, które cechuje się przepuszczalnością. A zatem szukając idealnego podłoża, warto postawić na torf z dużą domieszką perlitu. Oba składniki powinny być dobrane w równej ilości. Alternatywnie możemy zastanowić się nad dodaniem piasku w takiej samej ilości. 

Rozmnażanie tłustosza 

W jaki sposób rozmnażać tłustosza? Odpowiednia pora na taki zabieg to zima, podczas której powinniśmy pobrać sadzonki liściowe. Gdy tłustosz wytwarza kwiaty, roślina wypuszcza także młode rozetki, które będą doskonałym materiałem do rozmnożenia rośliny.  
Oczywiście możemy postawić także na rozmnażanie z nasion, jednak zdaniem ekspertów jest to niezwykle długo proces, który w dodatku okupiony ryzykiem może okazać się niepowodzeniem. Dlatego też najlepszy sposób na rozmnożenie rośliny to posadzenie małych rozetek.  
Tłustosz to roślina, która może stanowić bardzo dużą wartość dodaną w każdym domu, w którym od czasu do czasu występują niezwykle irytujące owady, z komarami na czele. W okresie letnim dobrze rozwinięty i prawidłowo pielęgnowany tłustosz będzie działał znacznie skuteczniej, niż znane nam urządzenia odstraszające owady. Ze względu jednak na mało imponujący wygląd rośliny, częściej w polskich domach spotykane są inne owadożerne kwiaty, takie jak muchołówki. Warto jednak dać szansę tłustoszowi, a odpłaci się spokojem domowników, nawet podczas wieczornych posiedzeń w letni wieczór.  
Autor: Redakcja Ceneo