Data publikacji:

Trawa pampasowa: sposób na przezimowanie

Efektowna roślina, która zyskuje w Polsce coraz większą popularność i staje się w ogrodach coraz modniejsza – to oczywiście trawa pampasowa. Zimowanie tej rośliny bywa jednak wyzwaniem, ponieważ trawa pampasowa łatwo wymarza. Macie ją w swoim ogrodzie? Zastanawiacie się, jak zabezpieczyć ją na zimę? Zapraszamy do poniższego artykułu, w którym odpowiadamy na to pytanie.
Pampas Grass! NOMINATED!!

Trawa pampasowa – zimowanie. Jak zabezpieczyć trawę pampasową na zimę?

Roślina pochodząca z Argentyny i Brazylii, która tworzy kępy szarych, równych, wąskich i długich liści zwieńczonych pojedynczymi puszystymi kłosami w kolorze beżowym, a nawet różowym – to trawa pampasowa. Zimowanie tej rośliny jest możliwe – wbrew powszechnie przyjętej opinii. Co prawda trawa pampasowa ma problem ze znoszeniem minusowych temperatur ze względu na kraj pochodzenia, ale przy odpowiednim zabezpieczeniu będzie rośliną wieloletnią.
Jak więc zabezpieczyć trawę pampasową na zimę? Zacznijmy od tego, kiedy należy to zrobić. Jeśli temperatura minusowa utrzymuje się dłużej niż 3 dni to już 4–5 dnia należy zabrać się za zabezpieczenie trawy pampasowej na zimę.
Trawa pampasowa zimą przetrwa wtedy, jeśli zabezpieczysz ją na dwa sposoby. Pierwszy to zostawienie jej w glebie w ogrodzie i odpowiednie zabezpieczenie.

Zimowanie trawy pampasowej w glebie w ogrodzie

Jak to zrobić? Musisz podnieść liście trawy i owinąć je sznurkiem. Teraz obłóż je dokładnie słomą lub workiem (np. białą agrowłókniną) i ponownie ją zwiąż. Zrób to dokładnie, aby zabezpieczenie wytrzymało całą zimę. Regularnie też sprawdzaj takie zabezpieczenie i otulaj roślinę, jeśli warunki atmosferyczne na zewnątrz ponownie ją odkryją. Czy to wszystko? Nie. Ziemię wokół trawy musisz pokryć grubą warstwą materiału ocieplającego. Co sprawdzi się najlepiej? Pomyśl o korze, torfie, trocinach, liściach lub pociętej słomie. Gdy wysypiesz grubą warstwę ocieplenia, ponownie zasyp ją ziemią. To zabezpieczy ocieplenie przed wiatrem.
Czy to wystarczy? To dopiero część zabezpieczenia. Tak przygotowaną roślinę musisz dodatkowo w całości przykryć folią perforowaną. To zabezpieczy liście trawy przed deszczem. Liście trawy pampasowej są bardzo wrażliwe na wilgoć. Co ważne, jeśli wasza trawa pampasowa zostaje na zimę w gruncie, to nie podlewajcie jej. Tak zostawiona roślina jest zimą uśpiona. Ponadto opady deszczu czy śniegu zadbają o jej nawodnienie.
Drugi sposób zabezpieczenia jej przed zimą to przeniesienie trawy pampasowej w cieplejsze miejsce.

Zimowanie trawy pampasowej w donicy

Ten sposób sprawdzi się wtedy, kiedy wasza trawa pampasowa jest w donicy. Wasza trawa pampasowa jest w gruncie, ale na zimę chcecie przesadzić ją do donicy? Zróbcie to najpóźniej na koniec lata, ewentualnie na początku jesieni. Roślina musi mieć też czas, aby zaaklimatyzować się w nowej donicy zanim ją przeniesiecie.
Zimowanie trawy pampasowej w donicy polega na tym, aby razem z tą donicą przenieść ją w cieplejsze miejsce i zabezpieczyć przed mrozem, wilgocią czy wiatrem. Jakie stanowisko sprawdza się najlepiej? Chłodne i jasne pomieszczenie, np. szklarnia, oszklony taras czy piwnica lub garaż z dużą liczbą okien. Co ciekawe, tak przechowywana trawa pampasowa nie wstrzyma na zimę swojego wzrostu.
Jak dbać o trawę pampasową w donicy przeniesioną do cieplejszego miejsca? Należy ograniczyć jej podlewanie do absolutnego minimum. Róbcie to wtedy, kiedy ziemia w donicy będzie sucha na wierzchu i po włożeniu w nią palca. Nie podlewajcie trawy pampasowej zbyt intensywnie. W żadnym wypadku jej nie zraszajcie!
Trawa pampasowa to piękna ozdobna roślina, która może cieszyć wasze oko przez wiele lat – oczywiście, jeśli dobrze zabezpieczycie ją na zimę. A wy, macie w swoich ogrodach lub na tarasach trawę pampasową? Jak dbacie o to, aby przezimowała?
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.