Data publikacji:

Jak urządzić mały aneks kuchenny?


Mały aneks kuchenny połączony z salonem to wygodne rozwiązanie. Jeśli dobrze go rozplanujesz, to na niewielkiej powierzchni zmieszczą się wszystkie potrzebne w kuchni sprzęty. Sprawdzamy, jak urządzić mały aneks kuchenny.
kuchnia
Współczesne mieszkania bywają niewielkie. Ale to nie znaczy, że na małym metrażu nie zmieści się porządna kuchnia, np. w postaci aneksu. Salon połączony z aneksem kuchennym to coraz częstsze i zarazem bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza w lokalach użytkowanych przez młodych, aktywnych ludzi, dla których przygotowywanie posiłków to stały element życia społecznego i towarzyskiego. Mały aneks kuchenny otwarty na salon jest wygodny – wszystko jest blisko i pod ręką. Urządzając aneks, pamiętaj, że taka wspólna przestrzeń kuchenno-jadalno-salonowa dobrze wygląda, jeśli utrzymana jest w podobnym charakterze. Jeśli więc w twoim salonie dominuje biel, szafki mają prowansalski styl, a kanapa stoi na rzeźbionych nogach, dobierz pasujące kremowe szafki i kafle. Ale oczywiście możesz też urządzić aneks całkiem inaczej – wybrać nowoczesne szafki w minimalistycznym stylu, o błyszczących frontach i połączyć je z kolorowymi, hiszpańskimi kafelkami.

O czym pamiętać, urządzając mały aneks kuchenny?


• Przede wszystkim o wygodzie. Małą przestrzeń łatwo zagracić, dlatego zaplanuj jak najwięcej szafek. I choć współczesne trendy wnętrzarskie zachęcają do tego, by rezygnować z szafek wiszących na rzecz pojedynczej, długiej półki, to jednak miejsca do przechowywania z drzwiami wydają się bardziej praktyczne na małej przestrzeni.

• Weź pod uwagę aspekt dekoracyjny – przemyśl, co chcesz wyeksponować, a co zakryć. Garnki i kubki schowane za drzwiami nie muszą stać w idealnym porządku, a elementy dekoracyjne – takie jak zieleń, czy porcelanowe lub ceramiczne miseczki i kubki – zmieszczą się na jednej, mniejszej półeczce.

• Zastanów się, czy duże sprzęty kuchenne będą miały odpowiednią ilość miejsca w zabudowie szafek, czy też będą stały oddzielnie. Lodówka i zmywarka zajmują sporo miejsca, dlatego dobrze jest je wkomponować pod blat lub w przypadku lodówki – w róg aneksu.

• Przemyśl, gdzie będą znajdować się kosze na segregowane odpady. To zazwyczaj miejsce pod zlewem, ale może to też być inne miejsce. Kosze powinny mieć pokrywki, by zapachy ze śmieci nie wydostawały się do salonu.

• Przemyśl całą koncepcję urządzenia salonu z aneksem kuchennym, tzn. zaplanuj, gdzie będzie się znajdować kącik jadalniany ze stołem i krzesłami, gdzie strefa wypoczynku z kanapą i fotelem, a gdzie stanie regał z książkami. Nie umieszczaj stołu w bardzo odległym od kuchni miejscu, bo istnieje ryzyko, że nie będzie ci łatwo dojść do stołu i posiłki będziesz jeść gdzieś po drodze, np. na kanapie.

• Pamiętaj, że najlepiej wyglądają kuchnie w jednej linii – jeśli możesz nie zabudowywać rogów pomieszczenia, nie rób tego – kuchnie na jednej ścianie będą sprawiały wrażenie przestronniejszych.

Mały aneks kuchenny w bieli


W jakich barwach zazwyczaj utrzymany jest aneks kuchenny połączony z salonem? Najczęściej w białych – to ciągle modny kolor. Jest uniwersalny, ponadczasowy i ponadkulturowy – biel modna jest zarówno w Skandynawii, w której łączy się ją z kolorem żółtym, błękitnym oraz czarno-białymi kontrastującymi pasami, a także we Francji, gdzie na kuchennych ścianach króluje ceramika rodem z paryskiego metra. Te białe, podłużne kafelki bardzo lubiane są także przez polskich doradców wnętrzarskich. Mały aneks kuchenny utrzymany w bieli sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest doświetlenie – biel powiększa też optycznie przestrzeń i dodaje pomieszczeniom świeżości. Wybierz więc szafki z białymi frontami oraz drewnianym lub białym, marmurowym blatem. Ścianę nad blatem ozdób jasnymi kafelkami. Możesz też wykorzystać samoprzylepne panele imitujące kafelki.

Mały aneks kuchenny z oknem


Okno w aneksie kuchennym to bez wątpienia wielka zaleta. Dzienne światło dobrze doświetla pomieszczenie i sprawia, że nawet najmniejsza powierzchnia staje się samodzielną kuchnią, nawet jeśli w oczywisty sposób połączona jest z salonem czy całą powierzchnią kawalerki. A duża ilość światła daje większe pole do nieograniczonego aranżowania przestrzeni. W jasnym aneksie możesz np. zastosować ciemniejsze rozwiązania kolorystyczne, które w aneksie bez okna byłyby zbyt przytłaczające. Mogą to być np. czarne lub granatowe ściany albo ciemne szafki. Interesującym rozwiązaniem będzie też szkło nad blatem kuchennym, które w jasnym pomieszczeniu nie musi być wcale z białych, popularnych kafelków w kształcie cegiełek. Możesz wybrać np. brązowe lub czarne szkło. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo szklana powierzchnia jest łatwiejsza do czyszczenia niż drobne kafelki z fugą, która zwłaszcza w kuchni ulega szybkiemu zabrudzeniu.

A może mały aneks kuchenny w różu?


Pastelowe odcienie mebli dają wnętrzom wrażenie czystości i świeżości. Nie każdemu jednak podobają się cytrynowe lub limonkowe szafki w kuchni. Za to jasny róż ma szansę zyskać większe grono fanów. Pudrowy odcień jest na tyle oryginalny, że łatwo połączy się z bielą, szarościami, granatem, a nawet zielenią. Pięknie będzie wyglądał z drewnianym blatem i podłogą. Dobrze mu będzie w towarzystwie mebli w mleczno-brązowym odcieniu. A jeśli nie chcesz ryzykować i nie zdecydujesz się na różowe szafki, możesz wybrać kafelki w tym odcieniu. A jeżeli dekoracja ściany na różowo to także zbyt wiele, wybierz kubki i miseczki w tym odcieniu – zobaczysz, jak wspaniale będą wyglądać na białej półce.

Jaka podłoga w małym aneksie kuchennym?


Zastanów się, jaką chcesz mieć podłogę w małym aneksie kuchennym. Fragment przy szafkach kuchennych może być wyłożony płytkami – będzie to praktyczne rozwiązanie, ponieważ płytki łatwiej wyczyścić z tłuszczu, niż np. drewnianą podłogę. Dobierz kolor płytek tak, by pasował do podłogi w części salonu i jadalni. Podłoga w aneksie kuchennym może oczywiście być taka sama, jak w salonie, a żeby ją ochronić przed kuchennymi zabrudzeniami, możesz obok szafek położyć dywanik.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska