Data modyfikacji:

Urządzasz mieszkanie? Te aplikacje i narzędzia internetowe ci w tym pomogą

Obawiasz się wnętrzarskiej wpadki? Chcesz uniknąć nietrafionych wyborów dekoracyjnych, przez które twoje wymarzone gniazdko będzie wyglądać fatalnie? Zostań swoim własnym projektantem wnętrz. To nic trudnego, pod warunkiem, że skorzystasz z kilku sprytnych narzędzi internetowych i aplikacji.

Usługi profesjonalnego projektanta podczas wykańczania mieszkania to bezcenna pomoc. Niestety, wielu z nas nie może sobie pozwolić na ułatwienie tego typu, ponieważ takiej pozycji nie przewiduje plan remontowego budżetu. Nie załamuj jednak rąk i nie skazuj się z góry na wnętrzarską porażkę. Zanim zaczniesz urządzać dom możesz samodzielnie przygotować wizualizacje projektu i zaplanować wystrój mieszkania. Projektowanie wnętrz wcale nie jest takie trudne - wystarczy, że skorzystasz z poniższych aplikacji mobilnych i narzędzi.

Aplikacja Ceneo

Pewnie każdemu z nas zdarzyły się nietrafione wnętrzarskie zakupy. Na nic zdaje się ciągłe przestawianie z miejsca na miejsce, kolejne przymiarki i roszady – jeśli coś w wystroju mieszkania ci zgrzyta, nijak tego nie wpasujesz. Podobnych wpadek unikniesz dzięki Aplikacji Ceneo. Program posiada szeroko rozbudowaną gamę filtrów, dzięki którym dokładnie wyselekcjonujesz potrzebne ci produkty. Co więcej, przy okazji poznasz opinie innych użytkowników na temat danego produktu. Do tego jeszcze porównasz ceny w innych sklepach i ułatwisz sobie zakupy on-line.

Adobe Color Wheel

Jeśli obawiasz się, że wybrane przez ciebie zestawienia kolorystyczne mogą okazać się nietrafionym wyborem, zanim kupisz farbę i elementy wystroju wnętrz, zagraj w kolory z Adobe Color Wheel. To darmowe narzędzie internetowe, za pomocą którego samodzielnie sprawdzisz, czy dane kolory pasują do siebie. Przesuwając wskaźnik po kole barw program automatycznie dobiera barwy pasujące do danego koloru. Korzystanie z programu jest bajecznie proste, a jego wykorzystanie może przynieść świetne rezultaty. Bo jak zapewne wiesz doskonale, układanka kolorystyczna to bardzo trudna sztuka.

Możesz też iść o krok dalej i sprawdzić jak wybrany kolor będzie prezentował się w twoim domu. W tym celu wystarczy sięgnąć po aplikację mobilną jednego z producentów farb np. Dulux lub Dekoral. Programy tego typu pozwalają tworzyć wizualizacje na podstawie zdjęć twojego mieszkania. Wystarczy, że sfotografujesz pomieszczenie, a następnie zaznaczysz obszar ściany, jaki ma zostać pomalowany. Dalej należy już tylko wybierać kolory z bazy programu. To idealny sposób na sprawdzenie, czy dany kolor będzie się dobrze komponował np. z kolorem kanapy, zasłon itd.

Planner 5D

Grałeś kiedyś w Simsy? Jednym z etapów gry było budowanie i urządzanie domu dla Simów. Było to dość łatwe i szalenie przyjemne. Dlaczego wspominam o kultowych Simsach? Bo działanie programu Planner 5D do złudzenia przypomina budowanie domu w uniwersum Simsów. Aplikacja jest darmowa, a tylko niektóre bardziej zaawansowane narzędzia są płatne. Pobierzesz ją na urządzenie zarówno z Androidem, jak i IOS. Następnie ustalasz kształt, rozmiar i warunki architektoniczne całego mieszkania lub pojedynczego pomieszczenia. A dalej zaczyna się prawdziwa zabawa w projektowanie własnego domu. Oznacza to możliwość dowolnego żonglowania elementami wystroju, kolorami i dodatkami. W rezultacie otrzymasz wizualizację swojego wymarzonego gniazdka w 2D lub 3D.

A gdybyś chciał przy okazji projektowania wnętrz, stworzyć również wizualizację aranżacji ogrodu, sięgnij po program Autodesk Homestyler. Innym bardzo rozbudowanym narzędziem tego typu jest program do projektowania wnętrz pCon.planner, który wyróżnia się przede wszystkim bardzo przyjaznym interfejsem i łatwą obsługą.

Poziomica

Każdy, kto urządzał dom, wie doskonale, jak ważna jest w tym przypadku precyzja. Krzywo zawieszone ramki, nieprecyzyjnie przytwierdzona półka i inne tego typu wpadki mogą skutecznie popsuć cały aranżacyjny wysiłek. Dlatego jeśli nie chcesz zaopatrywać się w tradycyjną poziomicę, z którą po zakończeniu remontu nie wiadomo co zrobić, zainstaluj ją na swoim telefonie. Aplikacja poziomica to łatwy sposób na wykonanie precyzyjnych pomiarów. A jak wiadomo, pion w aranżacji wnętrz trzeba trzymać zawsze.

Jak widzisz, projekt i wizualizację wystroju wnętrz w swoim domu możesz wykonać samodzielnie. Odrobina wysiłku przed ekranem komputera lub wyświetlaczem smartfona wystarczy, abyś uniknął aranżacyjnej wpadki. Więc jeśli z pewnych powodów nie chcesz lub nie możesz skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta, udana aranżacja wnętrz na własną rękę jest całkowicie możliwa.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny