Data publikacji:

Jak urządzić mały przedpokój, aby wydawał się większy?

Przedpokój to pomieszczenie, które musi spełniać zarówno rolę użytkową, jak i reprezentacyjną, dla gości jest bowiem pierwszym kontaktem z naszym domem lub mieszkaniem. Niestety wiele osób traktuje przedpokój po macoszemu – jest on dla nich wyłącznie przedłużeniem szafy na ubrania i buty, a czasem także graciarnią i magazynem najróżniejszych drobiazgów. Jest to poważny problem zwłaszcza w przypadku niewielkich pomieszczeń – niewłaściwie zaaranżowany i zaniedbany przedpokój może przyprawić nas o klaustrofobię. Jak zatem urządzić mały przedpokój, aby wydawał się większy?
jak urządzić mały przedpokój żeby wydawał się większy

Mały przedpokój – jak go zaaranżować?

Niewielkie przedpokoje są bardzo często spotykane w polskich mieszkaniach, zarówno w blokach z wielkiej płyty, jak i nowym budownictwie deweloperskim. Często małe wymiary pomieszczenia są też wynikiem remontów i przebudów, podczas których jest ono zmniejszone kosztem innych pokojów w domu. Z problemem dobrego urządzenia ograniczonej przestrzeni zmaga się więc duża grupa rodaków.
Mały przedpokój pozostawiony sam sobie bardzo często wypełnia się z czasem dużą ilością mebli i ozdób, które jeszcze mocniej ograniczają jego kubaturę. Jeżeli nie zachowujemy wstrzemięźliwości, nieraz trudno się przecisnąć przez niego nawet dwóm osobom naraz, nie mówiąc już o wygodnym założeniu obuwia czy płaszcza. Poprawna aranżacja takiej przestrzeni jest bardzo dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób lubiących zbierać różne przedmioty. 
Urządzanie małego przedpokoju zaczynamy od zrobienia listy wszystkich znajdujących się w nim rzeczy i dokładnego wymierzenia jego wymiarów. Na tym etapie warto zdecydować, co chcemy zostawić wewnątrz, a czego się pozbyć, i przygotować wstępny plan działań

Pomysł na mały przedpokój w bloku

Kluczem do optycznego powiększenia przedpokoju jest duża ilość światła i jasne kolory. Z tego powodu warto rozważyć wymianę oświetlenia – zamiast jednej punktowej lampy warto np. postawić na wiele jasnych reflektorów. W przypadku wysokich pomieszczeń możemy pomyśleć o obniżeniu i podwieszeniu sufitu i zainstalowania w nim światła lub listwy LED. Jeżeli pomieszczenie jest wydzielone od innych pokojów drzwiami, warto wymienić je na modele wyposażone w duże, przeszklenia, wpuszczające w dzień promienie światła. Dla małych przedpokojów zalecane są aranżacje w popularnym stylu skandynawskim, wykorzystującym duże ilości białych akcentów, a także minimalistycznym lub nowoczesnym – wymuszają na nas stosowanie bardzo oszczędnych w formie mebli oraz niewielkiej ilości dodatków, a także jasnych barw i naturalnych materiałów.

Kolory w małym przedpokoju

W małych przedpokojach nie używamy wyłącznie jasnych odcieni i kolorów – zaleca się duże ilości bieli, lekkich szarości i beżu. Przełamać możemy je barwnymi akcentami, a więc błękitem, zielenią, żółcią lub turkusem. Dla większego kontrastu można sięgnąć również po czerń (tylko w niewielkiej ilości), a także mocną czerwień lub pomarańcz. Ze względu na wielkość pomieszczenia ograniczamy się jednak do góra trzech lub czterech kolorów. 

Podłogi i ściany w małym przedpokoju

Jeżeli chodzi o podłogę w małym przedpokoju, idealnym rozwiązaniem są wytrzymałe panele podłogowe (najlepiej winylowe). Poleca się szczególnie modele w jasnych kolorach, naśladujące strukturę drewna lub betonu czy kamienia. Zwróćmy też uwagę na to, że pomieszczenie optycznie powiększają wąskie deski.
Alternatywnie wybieramy też glazurę. Płytki powinny być względnie małe i jasne, unikamy stosowania szerokich fug między kafelkami. Ze względu na ograniczoną przestrzeń nie mieszamy płytek w różnych kolorach. Dobrym pomysłem jest wybranie produktów o połyskliwym wykończeniu, dodatkowo odbijającym światło i nadającym wnętrzu lekkości. 
Ściany najlepiej wykończyć zwykłą farbą. W małych przedpokojach unikamy tynków strukturalnych, a także paneli lub boazerii (chyba że zostanie zastosowana wyłącznie punktowo, np. pod lustrem). Listwy przypodłogowe powinny być wąskie i niskie. 

Meble w małym przedpokoju

Najważniejszym meblem w małym przedpokoju powinna być wykonywana na zamówienie szafa. Jeżeli nie mamy na nią miejsca, bo pomieszczenie pozbawione jest odpowiedniej wnęki lub przestrzeni, musimy zadowolić się regałem. Meble te warto wyposażyć w szklane lub połyskliwe drzwi – to samo dotyczy dużych szaf. W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziemy wiele interesujących systemów przechowywania, które sprawdzą się nawet w najmniejszych przedpokojach. Kolejnym niezbędnym elementem jest wieszak na ubrania, a także półka na buty. Jeżeli zostanie nam jeszcze wolne miejsce, warto zainwestować w siedzisko, na którym założymy obuwie. 

Dodatki w małym przedpokoju

Najważniejszym dodatkiem w małym przedpokoju powinno być duże lustro, które wizualnie powiększy przestrzeń. Unikamy modeli z grubymi ramkami, które będą przytłaczać wnętrze. Dodatkowy element ozdobny stanowią chodniki lub dywaniki, wybieramy jednak względnie małe produkty, które nie będą zasłaniać podłogi. Z umiarem dobieramy też ozdobne akcenty, takie jak ramki na zdjęcia, obrazy, grafiki lub plakaty. Nie bójmy się pozostawić wolnego fragmentu ściany. 
Zdjęcie: Envato Elements