Data publikacji:

Wrzesień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Ogród we wrześniu chyli się bardziej w stronę jesieni niż zimy, jednak nadal można w nim z powodzeniem spędzać jedne z ostatnich ciepłych dni roku. Wrzesień w ogrodzie to przede wszystkim prace porządkowe i przygotowywanie go do następnego roku. Zbiera się wtedy ostatnie owoce i warzywa oraz uprząta się go. Jak wygląda pełny zakres prac i obowiązków w ogrodzie podczas września? Oto nasz krótki przewodnik.
wrzesien w ogrodzie

Drzewa i ozdobne krzewy

We wrześniu możesz zająć się sadzeniem oraz przesadzaniem. Pamiętaj jednak o dość obfitym ich podlewaniu podczas pierwszych dni od posadzenia lub przesadzenia. Dzięki temu rośliny te zdołają się odpowiednio ukorzenić i nie będzie grozić im przesuszenie. Podczas wrześniowych prac pamiętaj, aby nie przycinać gałęzi u krzewów, które wykazują wrażliwość na mróz. Mimo że jest to początek jesieni, to jednak prace w ogrodzie we wrześniu nie powinny zawierać jesiennych cięć. Jest na nie jeszcze za wcześnie.

Kwiaty

Wrzesień to dobry czas na usunięcie z rabatek przekwitniętych kwiatów. W suchy i ciepły dzień warto pokusić się jeszcze o zebranie nasion, z niektórych gatunków kwiatów po to, aby móc je zasadzić ponownie w kolejnym roku.

Rośliny sadownicze

Wrzesień to dobry czas na zbiór części upraw. To właśnie wtedy zbiera się ostatnie jabłka, gruszki czy też śliwki. Po zbiorach dobrym rozwiązaniem jest także przygotowanie podłoża pod przyszłoroczne uprawy. W tym celu należy więc usunąć wszelkie chwasty, a następnie spulchnić podłożę. Do połowy tego miesiąca zaleca się również wykonać cięcia letnich drzew pestkowych, ziarnkowych, a także jeżyn.

Obornik granulowany do przygotowania ziemi na następny rok.

Warzywnik

Na początku września dobrze jest wysiać takie warzywa jak sałata, koperek i rzodkiewkę. To okres na zbiór fasoli, pomidorów, cukinii czy też kojarzącej się właśnie z jesienią dyni. We wrześniu warto też wykopać wcześniejsze odmiany ziemniaków. W tym czasie można również pozyskać kilka odmian ziół do suszenia. Wśród nich jest min. cząber, estragon, mięta oraz tymianek.

Trawnik

Jesienią trawa zaczyna rosnąć wolniej. Mimo to konieczne jest jej regularne koszenie przynajmniej raz na 2 tygodnie. Podlewanie trawnika zależne jest od sytuacji pogodowej panującej we wrześniu. W przypadku ciepłego i słonecznego września warto systematycznie ją podlewać. Gdy jednak wrzesień jest bardziej deszczowy, można robić to znacznie rzadziej. Wrzesień to również dobry miesiąc do tego, aby na miejscu starego trawnika założyć nowy. Koniec miesiąca będzie również obfitował w spadające liście, które nie powinny jednak pozostawać długo na powierzchni trawnika. W innym przypadku trawa zacznie niszczeć, ponieważ nie będzie miała dostępu do światła. Pomocny przy zbiorach liści może okazać się specjalny koszt ogrodowy taki jak Progarde.

Zwalczanie chorób

Wśród chorób, których zwalczanie dobrze jest rozpocząć właśnie we wrześniu, wymienić można osutkę sosny, fytoftorozę, szarą pleśń, mączniaki i alternariozę.

Zwalczanie szkodników

Ogród we wrześniu narażony jest szczególnie na działanie takich szkodników jak połyśnica marchwianka, stonka ziemniaczana, bielinek kapustnik, mszyce, mączlik szklarniowy, przędziorki i wciornastki. To dobry czas, aby zabezpieczyć swoje rośliny i uprawy przed ich działaniem.

Koncentrat na mszyce.

Co zasadzić we wrześniu?

Wrzesień to czas, w którym można zasadzić kilka rodzajów kwiatów takich jak kokorycze, narcyzy, przebiśniegi, psizęby czy też puszkinie. Najlepiej jest to zrobić w pierwszej połowie miesiąca. Druga z połów września będzie bowiem okresem na sadzenie hiacyntów, krokusów, szczawików, a także tulipanów.
Autor: Jakub Barabasz