Data publikacji:

Bezpieczeństwo w twoich rękach: wykorzystaj zaawansowany system monitoringu do domu i śpij spokojnie 

monitoring w domu
Coraz większa liczba właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na instalację monitoringu. Niegdyś kupno kamer i osprzętu do jego montażu było niezwykle kosztowną inwestycją, na którą decydowali się nieliczni. Dzięki postępowi technologicznemu oraz spadającym cenom obecnie w prosty i w pełni funkcjonalny zestaw może pozwolić sobie prawie każdy właściciel domu jednorodzinnego. Radzimy, o czym pamiętać podczas wyboru monitoringu do domu. 

Zalety monitoringu do domu

Domowy monitoring służy przede wszystkim do ochrony posesji przed nieproszonymi gośćmi. Wchodzące w jego skład kamery montujemy na zewnątrz domu, w jego najbardziej newralgicznych punktach, a więc np. przy drzwiach wejściowych, bramie do garażu, ogrodowym tarasie itd. Monitoring pomaga w identyfikacji intruzów i zazwyczaj jest niezbędny, jeżeli będziemy chcieli ich znaleźć przy pomocy policji lub prywatnych śledczych. Kamery pomogą też w przypadku wystąpienia różnego typu wypadków losowych, ponadto mogą rozwiać wątpliwości w razie konfliktów z sąsiadami, np. kiedy należące do nich zwierzęta przedostają się na naszą działkę, niszcząc rabaty. Pozwala też rodzicom mieć stałe oko na bawiące się w ogrodzie dzieci, bez potrzeby opuszczania wnętrza. 
Częścią monitoringu są też kamery zainstalowane wewnątrz domu. Umieszcza się je w pomieszczeniach, w których przechowujemy cenne przedmioty, a więc np. w salonach, sypialniach oraz gabinetach. Zazwyczaj rejestrują one znacznie bardziej wyrazisty obraz, co przydaje się, gdy zależy nam na rozpoznaniu sprawców kradzieży. 

Elementy systemu monitoringu

Systemy monitoringu mają zazwyczaj budowę modułową, co oznacza, że można z czasem rozszerzać je o nowe elementy, wymieniając lub dodając kamery w nowym miejscu.

Kamery do monitoringu domu

Wybór odpowiednich kamer ma szczególne znaczenie dla właściciela domu, bowiem jakość rejestrowanego przez nie obrazu zdecyduje o jego przydatności w sytuacji awaryjnej. Do obserwacji domów specjaliści polecają modele pracujące w wysokiej rozdzielczości, najlepiej Full HD 1920 × 1080 pikseli. Pozwala ona na wychwycenie drobnych detali, które mogą pomóc policji. W przypadku sprzętu montowanego wewnątrz zalecane jest również to, by obraz był w kolorze, może mu też towarzyszyć dźwięk, co pozwala np. wychwycić rozmowy złodziei. 
Zupełnie inne kamery wybieramy do montażu wewnątrz i na zewnątrz budynków. Te pierwsze odznaczają się znacznie większa trwałością i są zamknięte w obudowach odpornych na zmiany temperatury, wilgoć, pył i wiatr. Istotną kwestią jest również to, czy kamery korzystają z komunikacji przewodowej, czy bezprzewodowej. Ta pierwsza wymaga położenia wielu metrów kabli, a także wiercenia otworów w ścianach. Druga opcja opiera się na komunikacji radiowej zazwyczaj w obrębie sieci Wi-Fi, dając większą wolność, jeżeli chodzi o umiejscowienie kamery. Z drugiej strony, zasięg sygnału uzależniony jest tutaj od wielkości domu i działki oraz jakości domowej sieci.
Bardzo ważna jest tu też możliwość pracy w słabym oświetleniu, która przydaje się w nocy, kiedy dokonywanych jest najwięcej włamań i rozbojów. Najlepiej, by kamery miały możliwość wspomożenia się rejestracją promieniowania podczerwonego, tak jak klasyczne noktowizory. Obraz taki będzie pozbawiony kolorów oraz drobnych detali, ale nadal może być skuteczną pomocą podczas poszukiwania przestępców.
W przypadku kamer do monitorowania terenu wokół domu wybieramy modele z szerokokątnymi obiektywami, mającymi bardzo duże pole widzenia. Warto zadbać tutaj, żeby kamery były ustawione w taki sposób, by nie zostawać „,martwej przestrzeni”, której nie widzi żadna z nich. Rozwiązaniem może być tutaj też kamera z obrotowym obiektywem.
Ostatnią cechą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest integracja kamer z czujnikami ruchu lub światła. Niektóre modele przyjmują zewnętrzne sygnały pochodzące od tego typu sensorów, inne z kolei to konstrukcje 2 w 1, wyposażone w odpowiednie czujniki. Dzięki temu sprzęt nie musi nieustannie nagrywać materiału wideo, włącza się wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. 

Rejestratory

Rejestratory są sercem systemu monitoringu i zamknięte są w skrzynkach przypominających odtwarzacze multimedialne. W urządzeniu znajdują się układy elektroniczne odpowiedzialne za komunikację z kamerami oraz odbiór przesyłanego przez nie sygnału. Mają one wyjścia wideo, które pozwalają na śledzenie obrazu z kamer na monitorze lub telewizorze, a także dyski lub karty pamięci, na których zapisywany jest materiał wideo. 
Nowoczesne modele łączą się też z internetem i domową siecią, szybki podgląd z kamer możemy mieć więc w telefonie. Wymiary oraz możliwości rejestratora są powiązane z tym, jak rozległy jest system monitorujący. Do dwóch lub trzech kamer wystarczą najprostsze urządzenia. 

Czujniki, sensory i alarmy

System monitoringu można także zintegrować ze wspomnianymi już czujnikami i sensorami ruchu lub światła, a także alarmami, które uruchamiają się automatycznie po wykryciu intruzów. 

Monitoring do domu – gotowy zestawy czy samodzielne dobranie urządzenia?

O ile prosty system alarmowy możemy zbudować z gotowych komponentów, zwłaszcza jeżeli stawiamy na rozwiązania bezprzewodowe, bardziej kompleksowe wielokamerowe zestawy stanowią już jednak większe wyzwanie. W takim wypadku warto postawić na gotowe zestawy do monitoringu posiadające wszystkie niezbędne elementy do szybkiego montażu. Mamy tutaj gwarancję, że będą one ze sobą współpracowały od razu po wyjęciu z pudełka.