Data modyfikacji:

Zabudowa geberitu: jak zabudować? Poradnik krok po kroku


Obecnym trendem w aranżacji łazienek jest tzw. geberit, czyli stelaż do zabudowy, w którym znajduje się spłuczka toalety. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne, ponieważ pozwala stworzyć spójną i elegancką przestrzeń w łazience. Aby jednak tak było, musimy wykonać odpowiednią zabudowę geberitu. Na szczęście nie jest to zadaniem trudnym i nie musimy zlecać go specjaliście. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby i odpowiadamy, jak zabudować geberit. Podpowiemy też różne rozwiązania, które można zastosować.
łazienka

Czym właściwie jest geberit?


Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest geberit. Mówiąc najprościej, jest to zestaw podtynkowy, który pozwala na zabudowę spłuczki toalety oraz zawieszenie miski sedesowej w powietrzu. Rozwiązanie to nie tylko oszczędza miejsce, ale również pozwala nam zachować elegancki wygląd łazienki bez wystających elementów. Skąd jednak ta nazwa? To bardzo proste. Potocznie zestaw podtynkowy nazywamy geberitem, ze względu na to, że jako pierwsza rozpowszechniła go marka o tej właśnie nazwie. I choć obecnie znajdziemy zestawy podtynkowe wielu różnych producentów, te stworzone przez firmę Geberit wciąż cieszą się największą popularnością, ze względu na swoją jakość, funkcjonalność oraz wytrzymałość. Gotowe zestawy podtynkowe w dobrej cenie znajdziesz na stronie Ceneo.pl.

Jaki rodzaj stelażu wybrać?


Aby wykonać zabudowę geberitu potrzebujemy stelaża, do którego przytwierdzone zostaną płyty gipsowo-kartonowe. Obecnie mamy do wyboru dwa rodzaje stelaży - ciężki oraz lekki. Pierwszy z nich przeznaczony jest do montażu na ścianach wykonanych z cegieł. Sprawia on bowiem, że ciężar konstrukcji przenosi się głównie na ścianę. Drugi rodzaj stelaża, czyli stelaż lekki, przenosi ciężar geberitu na podłogę, dlatego stosowany jest w przypadku ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj stelażu znajdziesz na stronie Ceneo.pl.

Zabudowa geberitu krok po kroku


Zabudowę geberitu zaczynamy od dokonania dokładnych pomiarów. Jego rozmiar powinien być dostosowany nie tylko do wielkości zestawu podtynkowego, ale również ilości miejsca, jaką dysponujemy. Szacuje się, że wymiary zabudowy geberitu to około 50 cm szerokości, 20 cm głębokości i około 120 cm wysokości.

Niezwykle ważne jest również sprawdzenie szczelności oraz prawidłowego działania instalacji przed wykonaniem prac. Musimy również zakupić odpowiednie materiały. W związku z wilgotnością powietrza powinniśmy stawiać przede wszystkim na zielone płyty gipsowo-kartonowe, które odporne są na działanie wilgoci.

Kolejne kroki to montaż stelaża, docięcie elementów płyty gipsowo-kartonowej, wycięcie niezbędnych otworów na rury oraz przycisk spłuczki. Tak przygotowane elementy przytwierdzamy do stelaża za pomocą metalowych wkrętów.

Płytki ceramiczne - czy są jedynym wyborem?


Kiedy myślimy o wykończeniu ścian w łazience, większość z nas uznaje, że płytki ceramiczne są najlepszym rozwiązaniem. W istocie, są łatwe w utrzymaniu w czystości, nie szkodzi im wilgoć oraz pozwalają na stworzenie różnorodnych aranżacji. Nie inaczej jest w przypadku zabudowy geberitu. Pamiętać jedynie należy, aby decydując się na nie, dokładnie obliczyć szerokość zabudowy, biorąc pod uwagę ich wymiar. Unikniemy wówczas konieczności docinania płytek, co jest zadaniem trudnym, wymagającym posiadania odpowiedniego noża oraz precyzji. Jeśli zamierzasz wykorzystać to właśnie rozwiązanie, szeroki wybór płytek ceramicznych, które sprawdzą się w przypadku zabudowy geberitu, znajdziesz w serwisie Ceneo.pl.
Warto jednak mieć świadomość, że geberit możemy zabudować nie tylko za pomocą płyt gipsowo-kartonowych oraz płytek. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest bowiem zabudowa geberitu płytą meblową. Szczególnie efektownie prezentuje się płyta imitująca surowe, lite drewno z widocznymi słojami, choć nie jest to oczywiście jedyny wzór, jaki możemy wykorzystać. Płytę możemy montować bezpośrednio do stelażu, dzięki czemu wykonanie prac zajmie nam mniej czasu. Jednocześnie jednak pamiętajmy, że w łazience panuje zwiększona wilgotność, dlatego też niezbędne jest zabezpieczenie brzegów płyt aby nie rozpulchniały się one pod wpływem wilgoci. Możemy zrobić to za pomocą bezbarwnych impregnatów, które nie wpłyną na estetykę płyty meblowej.

Zabudowa geberitu z półkami - prosty sposób na dodatkową przestrzeń


Zastosowanie płyty meblowej ma jeszcze jedną, dla wielu osób bardzo istotną zaletę. Pozwala bowiem na stworzenie modnej obecnie zabudowy geberitu z półkami. Wystarczy, że nieco podwyższymy zabudowę, wykonamy jej dwa poziome zakończenia, aby otrzymać efektowną półkę, na której możemy zmieścić kosmetyki, postawić świeczkę zapachową lub dekorację.

Modne jest również tworzenie zabudowy geberitu z wnęką, w której umieścić możemy np. szczotkę toaletową. W tym przypadku jednak zabudowa musi być szersza o co najmniej 10-15 cm, dlatego też rozwiązania tego nie da się wykorzystać w każdej łazience. Niemniej jednak elementy, takie jak półki czy wnęki, wymagają rozrysowania prostego projektu oraz dokładnego docięcia wszystkich elementów płyt. Niezwykle istotne jest również ich precyzyjne połączenie, najlepiej za pomocą kołków meblowych, które pozostają niewidoczne z zewnątrz.

Podsumowując, choć zabudowa geberitu nie jest zadaniem trudnym, wymaga podstawowych umiejętności z zakresu wykonywania prac remontowych oraz precyzji. Pamiętajmy o tym, że zabudowa, choć bardzo elegancka, będzie utrudniała nam wszelkie naprawy spłuczki czy instalacji wodnej. Dlatego też kluczowe znaczenie ma wybór dobrego jakościowo geberitu oraz dokładne sprawdzenie szczelności wszystkich elementów. Jeśli o to zadbamy, możemy mieć pewność, że geberit posłuży nam przez długie lata, prezentując się doskonale.
Autor: Kamila Łońska-Kępa