Data publikacji:

Zabudowa pralki i suszarki - jak wykonać?


W dzisiejszych czasach w coraz większej liczbie domów oprócz pralki automatycznej pojawia się suszarka, która pozwala szybko i bezproblemowo wysuszyć pranie niezależnie od pogody. Nie da się jednak ukryć, że obydwa urządzenia nie należą do najmniejszych, przez co stojąc obok siebie, zabierają naprawdę sporo miejsca. Na szczęście, można tego uniknąć. Rozwiązaniem jest zabudowa pralki i suszarki. W jaki sposób ją wykonać? Czy lepiej postawić na gotowe meble do zabudowy pralki i suszarki, czy też samodzielnie wykonać odpowiedni słupek? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Wspólna zabudowa pralki i suszarki ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala oszczędzić sporo miejsca, co ma znaczenie szczególnie dla osób, które nie dysponują dodatkowym pomieszczeniem mogącym pełnić wyłącznie funkcję pralni. Stawiając suszarkę na pralce, oszczędzamy około 60 centymetrów kwadratowych powierzchni podłogi. Wbrew pozorom, w małych mieszkaniach jest to naprawdę spora oszczędność.

To jednak nie wszystko. Zabudowa pralki i suszarki w słupku to również większy komfort ich użytkowania. Nie musimy bowiem przenosić prania w inne miejsce, a jedynie szybko, sprawnie i wygodnie przełożyć je z bębna pralki do suszarki.

Możemy oczywiście zdecydować się na wykorzystanie specjalnych łączników i po prostu ustawienie dwóch sprzętów na sobie, niemniej jednak - jeśli nie posiadamy pralni, nie jest to najbardziej estetyczne rozwiązanie. Z tego właśnie powodu wiele osób decyduje się na zabudowę pralki i suszarki.
pralnia

Jakie urządzenia wybrać do zabudowy?


Decydując się na zabudowę pralki i suszarki, warto wybrać odpowiednie urządzenia. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zakup sprzętów tego samego producenta, najlepiej pochodzących z tej samej linii produktów. Jest to podyktowane nie tylko względami estetycznymi (urządzenia mają podobny design i kolorystykę), ale również praktycznymi - zazwyczaj mamy bowiem do czynienia z tymi samymi rozmiarami sprzętów i możemy być pewni, że żaden z elementów nie będzie wystawał z zabudowy.

Ponadto warto stawiać na urządzenia ładowane od przodu, które pozbawione są wystających elementów typu klamki czy pokrętła. Tego typu pralki i suszarki o wiele łatwiej jest zbudować.

Najważniejsze sprzęty w pralni


  • Pralka i suszaka automatyczna – to wokół nich wszystko kręci się w aranżacji domowej pralni. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie tych urządzeń na nieco wyższym poziomie np. dzięki szafkom do zabudowy. W takim przypadku odpada kłopotliwe schylanie się do drzwiczek pralki czy suszarki w celu załadunku lub rozładunku komory. 

Meble do zabudowy pralki i suszarki - gotowe rozwiązania


Pierwszym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać, jest wybór gotowych szaf do zabudowy pralki i suszarki. Najczęściej mają one postać pionowego słupka, choć zdarzają się również meble, które pozwalają na zabudowanie urządzeń w poziomie. Szafa składa się z solidnych półek, na których umieszczamy urządzenia, często ma również dodatkowe szufladki lub półeczki, dzięki którym możemy utrzymać porządek i przechowywać np. środki do prania. Meble takie możemy znaleźć między innymi na Ceneo.pl.
Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością fakt, że wszystko, co musimy zrobić, to ustawić szafkę w wybranym przez siebie miejscu. Oszczędzamy więc sporo czasu. Niestety, musimy liczyć się z tym, że koszty gotowych mebli do zabudowy bywają wysokie. Poza tym zdarza się, że znalezienie rozwiązania, które byłoby dopasowane wymiarami do naszych urządzeń, dostępnej przestrzeni oraz kolorystyki i stylu łazienki bywa zadaniem bardzo trudnym. Z tego właśnie powodu wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług firm, które wykonują meble na wymiar. Mamy wówczas pewność, że będą one odpowiednich rozmiarów. Zyskujemy również możliwość swobodnego wyboru koloru frontów meblowych. Nie da się jednak ukryć, że meble tego typu również nie należą do najtańszych.

Jak zabudować pralkę i suszarkę samodzielnie?


Dlatego też warto rozważyć również trzecie rozwiązanie, jakim jest samodzielne wykonanie zabudowy do pralki i suszarki. Wbrew pozorom wcale nie musi być to trudne. Warto bowiem mieć świadomość, że urządzenia nie muszą wcale być przedzielone półką, dlatego też stworzenie całej konstrukcji polega po prostu na obudowaniu urządzeń z boków oraz góry, a także przykręceniu odpowiednio dociętych drzwi.

Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów. Pamiętać musimy, że w łazience panuje podwyższona wilgotność, dlatego stawiajmy na laminowane płyty meblowe, które są odporne na jej działanie, a przy tym bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Wybór kolorów i wzorów płyt jest bardzo szeroki, o czym przekonać się możemy odwiedzając stronę Ceneo.pl.
Jeśli nie zdecydujemy się na montaż półki, która rozdzielać będzie od siebie pralkę i suszarkę, skorzystać powinniśmy z łączników, które pozwolą bezpiecznie postawić jedno urządzenie na drugim i uchronić je przed ewentualnymi uszkodzeniami. Obecnie najbardziej popularne są łączniki, które przytwierdzamy samoprzylepnymi, gumowymi podkładkami. Poszukując ich, warto rozejrzeć się przede wszystkim za łącznikami stworzonymi przez producenta naszych urządzeń - mamy wówczas pewność, że będą one idealnie pasować.

Warto wspomnieć, że zabudowa pralki i suszarki nie musi mieć tylnej ściany - wprost przeciwnie, jej brak ułatwi nam montaż dopływu i odpływu wody oraz podłączenie do sieci energetycznej.

Podsumowując, samodzielne wykonanie zabudowy pralki i suszarki to rozwiązanie, które może wydawać się czasochłonne, jednak tak naprawdę nie jest niczym trudnym. Wybierając je, nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale również mamy wpływ na to, jak będzie wyglądać nasza szafka skrywająca urządzenia. Nic więc dziwnego, że sporo osób decyduje się na samodzielne próby majsterkowania zamiast wyboru gotowych rozwiązań.
Autor: Kamila Łońska-Kępa