Data publikacji:

Zebra – pielęgnacja, uprawa, rodzaje oraz kwitnienie 

Zebra jest niezwykle atrakcyjna wizualnie, dlatego będzie szczególną ozdobą każdego domu. Roślina ta cieszy się rosnącą popularnością ze względu na walory kolorystyczne i mnogość odmian. Jednak trzeba mieć na uwadze jej potrzeby, które mogą okazać się wyjątkowo wymagające. Roślina ta potrzebuje specjalnych warunków, aby móc się rozwijać i cieszyć oko zdrowymi liśćmi. Warto je dokładnie poznać, zanim podejmie się decyzję o zakupie. 
zebra

Zebra – pielęgnacja, która może okazać się naprawdę wymagająca 

W przypadku roślin tropikalnych, do których zalicza się zebra, pielęgnacja może być naprawdę trudnym wyzwaniem. Jest to roślina wymagająca zaangażowania i odpowiedniej opieki. Aby utrzymać zebrę w jak najlepszym stanie, należy stosować się do poniższych zaleceń.  
  • Zebra lubi stale wilgotne podłoże, dlatego wymagane jest regularne jej podlewanie. Doprowadzenie ziemi do przesuszenia nawet na jeden dzień sprawi, że zebra straci liście. Samo podlewanie również musi być przeprowadzone umiejętnie, ponieważ przelanie rośliny prowadzi do gnicia jej korzeni.  
     
     
  • Nawożenie zebry może trwać cały rok. Jednak, w zależności od pory roku, stosuje się inny rodzaj nawozu lub odżywki. Zimą wystarczy jej dokarmianie zwykłym nawozem, przeznaczonym dla roślin doniczkowych. Natomiast przez resztę roku należy odżywiać ją preparatami dla gatunków kwitnących oraz o ozdobnych liściach. 
     
     
  • Zebrę należy co roku przesadzać do większej doniczki. Wykonuje się to wczesną wiosną. Również co roku powinno się roślinę przyciąć, skracając pędy oraz wycinając przekwitłe kwiatostany. 

Jaka ziemia? Zebra i jej wymagania względem podłoża  

Jest to jedno z pierwszych, podstawowych pytań, które może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia rośliny – jaka ziemia? Zebra jest wymagająca i w tym przypadku. Podłoże musi być dostosowane do specyficznych potrzeb tej rośliny. Powinno ono przepuszczać powietrze oraz wodę. Dobrze sprawdzi się tu, jako dodatek, ziemia torfowa o kwaśnym odczynie, około 30%. Cechuje się ona zawartością dużej ilości substancji organicznych oraz próchnicy, które korzystnie wpłyną na stan zdrowia tak wymagającej rośliny, jaką jest zebra. Można ją wymieszać z ziemią uniwersalną, zyskując bogate i odpowiednie podłoże.  
Dobrze jest się również zaopatrzyć w perlit ogrodniczy, który wspomoże poprawny rozrost korzeni. Jest to minerał pochodzenia wulkanicznego, który dodany do ziemi, chroni roślinę przed wysuszeniem lub zalaniem. Co najważniejsze, jest niedrogi i łatwo dostępny. 

Zebra – uprawa, która wymaga pewnych zmian w domu 

Jak bardzo wymagająca jest zebra? Uprawa tej rośliny polega w dużej mierze na odtworzeniu jej naturalnych warunków środowiskowych. Zebra pochodzi z tropików, dlatego preferuje wilgotne powietrze i ciepłe pomieszczenia. Odpowiednie dla niej miejsce powinno być nasłonecznione, chociaż może to zależeć od konkretnego gatunku rośliny. Nie lubi jednak bezpośredniego wystawienia na promienie słoneczne, które mogą poparzyć jej liście, w rezultacie sprawiając, że będą one żółte. 
Optymalna temperatura dla zebry to 18°C do 22°C. Latem roślina ta lubi gorąco, sięgające nawet 28°C. Zimą, gdy trwa jej okres spoczynku, należy umieścić ją na około dwa miesiące w chłodnym miejscu, o temperaturze około 13°C. 
W pokoju, w którym ustawimy zebrę, powietrze powinno być wilgotne. Nie zawsze jednak takie warunki panują w naszych mieszkaniach. Dlatego dobrze sprawdzi się w tym przypadku użycie nawilżaczy powietrza, które utrzymają w pobliżu rośliny najlepsze dla niej warunki. Urządzenie wytwarza mgiełkę, która nawilży suchą przestrzeń. Jest to idealne rozwiązanie szczególnie w okresie grzewczym. Duża część modeli nawilżaczy dostępna na rynku sama monitoruje poziom nawilżenia pomieszczenia i utrzymuje poprawny poziom, który powinien wynosić około 60%.  

Zebra a kwitnienie – czy i kiedy następuje? 

Kwiaty zebry przypominają wyglądem szyszki. Mogą być różnokolorowe, w zależności od rodzaju. Aphelandra squarrosa „Dania” ma najczęściej kwiaty koloru żółtego, chociaż zdarzają się również czerwone akcenty. Inne gatunki będą cieszyły oko kwiatami o barwie m.in. łososiowej, białej, szkarłatnej lub pomarańczowej.  
W większości przypadków roślin z rodzaju zebra, kwitnienie ma miejsce latem. Niektóre rodzaje, np. Kalatea zebrina, do rozwoju kwiatów potrzebuje uprzedniego, dwumiesięcznego zimowania w określonej temperaturze pomiędzy 13°C a 15°C. Dopiero wtedy pozwoli nacieszyć oczy rozwijającymi się w czerwcu kwiatami.  

Zebra rodzaje, które zachwycą swoim bajecznym wyglądem 

Jakie rośliny mają piękne pasiaste wzory niczym zebra? Rodzaje dostępne na rynku zachęcają różnorodnością kolorów, kształtów i wielkości. Oto jedne z popularniejszych roślin doniczkowych o odmianie ubarwienia zebra
  • Sanchezia speciosa – ma niezwykle intensywne, żółte unerwienie, które w połączeniu z soczystym zielonym kolorem liści tworzy piękne ulistnienie. Osiąga wysokość około 70 cm. 
  • Aphelandra squarrosa – ceniona za swoje atrakcyjne ubarwienie, będące połączeniem ciemnozielonych wzorów oraz białego unerwienia rośliny. Liście są owalne, o falistej fakturze. Roślina osiąga wysokość najczęściej do 30 cm.  
  • Alokazja zebrina – charakteryzuje się smukłym wyglądem oraz długimi liśćmi o strzałkowatym kształcie i pasiastym wzorze. Roślina ma mocno kontrastowe, przyciągające wzrok barwy, łącząc jasną zieleń oraz brązowe paski. Jest to wysoka roślina, która może osiągnąć nawet 120 cm wysokości.  
  • Kalatea zebrina – inaczej kalatea pasiasta, popularna odmiana doniczkowa, osiągająca około 90 cm wysokości. Jej liście są duże, o owalnym kształcie, połączone z kłączem prawie niewidoczną łodygą. Ma na całej powierzchni aksamitne, drobne włoski. 
  • Aphelandra squarrosa „Dania” – atrakcyjna odmiana, która może urosnąć do około 25 cm. Jej atutem są błyszczące liście z widocznymi nerwami w kolorze białym. Roślina to może pochwalić się wyjątkowo pachnącymi, żółtymi kwiatami, które po zakwitnięciu utrzymują się przez kilka dni.  
  • Aglaonema „Zebra Feathers” – odmiana ta charakteryzuje się pięknymi, dużymi liśćmi o zaostrzonym wierzchołku, które posiadają wzory w kształcie pióra. Wysoka do 50 cm, tworzy krępy kształt. Roślina ma kontrastowe ubarwienie, łączące ciemnozielony margines liścia z jasnozielonym, momentami kremowym środkiem w formie pasków. 
Jak widać, pod nazwą zebra może kryć się sporo roślin. Najbardziej znaną jest jednak Aphelandra squarrosa „Dania”. Choć nie jest to kwiat łatwy w uprawie, naprawdę warto dołączyć go do swojej kolekcji roślin. Wybarwienie liści tej rośliny jest przepiękne i wyjątkowe. 
Autor: Marcin Krawczyk