Data publikacji:

Zielnik na balkonie: jak zrobić domowy zielnik na balkonie?

Domowy zielnik na balkonie może być świetnym źródłem aromatycznych dodatków do przygotowywanych przez ciebie potraw. Co więcej, samodzielna pielęgnacja ziół na balkonie jest też satysfakcjonującym zajęciem, więc może to być dobra okazja do rozwoju ogrodniczej pasji. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z domową uprawą ziół na balkonie lub tarasie, zobacz, jak się przygotować do tego zadania.

zielnik na balkonie

Domowy zielnik na balkonie – jakie miejsce wybrać?

Większość ziół do prawidłowego wzrostu wymaga słonecznych stanowisk. Zanim jednak wybierzesz miejsce dla swojego domowego zielnika na balkonie, przekonaj się, czy dany skrawek przestrzeni nie jest zbyt mocno nasłoneczniony. Zbyt długa ekspozycja na działanie intensywnych promieni słonecznych może niekorzystnie odbić się na jakości twojej uprawy.

Jeśli twój balkon jest skierowany w kierunku południowym lub zachodnim, czyli pada na niego bardzo dużo światła, zadbaj o to, aby zielnik był przynajmniej częściowo osłonięty w ciągu dnia. Dzięki temu ziemia w doniczkach nie będzie nadmiernie wysychać, a intensywne promienie nie poparzą delikatnych listków.

Jakie donice do zielnika balkonowego?

Rodzaj pojemników, do których trafi twoja balkonowa uprawa, ma bardzo duży wpływ na jakość zbiorów. W praktyce najlepiej sprawdzają się donice z naturalnych materiałów, czyli wykonane z gliny, terakoty lub ceramiki. Naczynia tego typu pozwalają na odparowywanie wilgoci i nagrzewają się w mniejszym stopniu, niż plastik czy metal. W efekcie, jeśli przesadzisz z podlewaniem, nadmiar wilgoci odparuje z czasem. Natomiast wysokie temperatury nie będą tak dokuczliwe dla systemu korzeniowego.
Podczas wyboru doniczek zwróć uwagę na otwór drenażowy w dolnej części doniczki. Dzięki niemu nadmiar wody zostanie usunięty na zewnątrz, co uchroni rośliny przed gniciem korzeni. Do kompletu dobierz także podstawkę, aby woda nie spływała na parapet czy balkonową podłogę.

Przygotowanie podłoża – ziemia i drenaż

Ziemia do domowego zielnika na balkonie powinna być żyzna i bogata w składniki odżywcze, co wprost przełoży się na jakość uprawy. Warto postawić na gotowe mieszanki do uprawy warzyw i ziół, które zapewnią odpowiedni zasób minerałów, niezbędnych do rozwoju roślin. Alternatywnym rozwiązaniem może być uniwersalna ziemia ogrodowa.

Bardzo ważnym etapem zakładania zielnika na balkonie jest wykonanie warstwy drenażowej na spodzie doniczek. W tym celu możesz zastosować kulki keramzytu lub niewielkie kamienie otoczaki. Drenaż sprawi, że nadmiar wody z podlewania nie będzie gromadził się wokół korzeni, co mogłoby doprowadzić do ich gnicia i w efekcie obumierania roślin.

Wysiew nasion czy gotowe sadzonki?

Aby założyć zielnik, możesz postawić na dwa rozwiązania – samodzielnie przygotować rozsady z nasion lub zakupić ukorzenione już sadzonki. W tym pierwszym przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ale może być źródłem dodatkowej satysfakcji. Sadzenie ukorzenionych sadzonek jest znacznie łatwiejsze i jest polecane zwłaszcza początkującym domowym ogrodnikom, którzy nie mają jeszcze doświadczenia z wysiewem nasion.

Jak dbać o zielnik?

Poza częściowo zacienionym stanowiskiem, najważniejszym elementem pielęgnacji domowego zielnika na balkonie jest systematyczne podlewanie sadzonek. W okresie upałów może okazać się, że powtarzanie tej czynności będzie konieczne codziennie. Warto także zasilać podłoże nawozem, co poprawi wzrost uprawy, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na uprawę ziół wieloletnich. Podczas poszukiwania idealnego preparatu warto postawić na te pochodzenia naturalnego.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny