Data publikacji:

Jaki zmiękczacz wody wybrać? Poradnik 

Running water from the tap
Z problem tzw. twardej wody w większym lub mniejszym stopniu spotyka się większość z nas. Jednym z najbardziej widocznych jej skutków jest łatwo widoczny osad mineralny, który zbiera się szybko na wszystkich powierzchniach mających z nią kontakt. Aby pozbyć się uciążliwego kamienie, zazwyczaj sięgamy po różnego rodzaju filtry, jednak to rozwiązanie sprawdza się głównie wtedy, gdy woda jest używana do celów spożywczych. Jeżeli zależy nam na urządzeniach odkamieniających dla całego domu, sięgamy po zmiękczacze wody. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych urządzeń. 

Czemu warto pozbyć się twardej wody?

W twardej wodzie rozpuszczone są przeróżne związki mineralne wapnia, magnezu i żelaza, pochodzące zazwyczaj wprost z instalacji hydraulicznej i będące jedną z pozostałości procesu mechanicznego i chemicznego oczyszczania cieczy. 
Twarda woda przyczynia się do szybszego zużywania się sprzętu AGD, takiego jak zmywarki, bojlery lub pralki, pogarsza jakość prania (ubrania są bardziej szorstkie i twarde), a także przyczynia się do powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń na płytkach i podłodze w łazience i kuchni. Kamień w wodzie używanej do ogrzewania domu wpływa też negatywnie na wydajność energetyczną grzejników i pieca. Na koniec należy też wspomnieć o tym, że kamień pogarsza smak potraw i napojów. 
Choć twarda woda nie jest wprost szkodliwa dla zdrowia, może ona prowadzić do wysuszania się skóry lub powstawania jej podrażnień. W rzadkich przypadkach jest w stanie również wywoływać reakcje alergiczne. Kamień nie służy też włosom, zmniejszając ich naturalny blask i miękkość. 

Zmiękczacz wody – budowa i działanie 

Zmiękczacze wody są urządzeniami montowanymi przede wszystkim w domach jedno- lub wielorodzinnych. Ze względu na ich rozmiary, wagę wynoszącą kilkadziesiąt kilogramów, a także sposób instalacji, nie są polecane dla właścicieli mieszkań w blokach. Sprzęt ten bardzo często określany jest również mianem stacji uzdatniania wody, obie nazwy są więc używane zamiennie, choć stacje spełniają kilka dodatkowych funkcji (o czym dalej).
Wyróżniamy dwa typu zmiękczaczy do wody. Pierwszy to urządzenia kompaktowe, w których wszystkie elementy są zamknięte w jednej obudowie. Drugi, znacznie mniej popularny typ, to sprzęt składający się z butli na wodę oraz osobnym zbiornikiem na sól. 
Zmiękczacze podłączamy bezpośrednio do ujścia zimnej wody w budynku, co oznacza, że najczęściej montuje się je w piwnicach lub pomieszczeniach gospodarczych, w których umieszczony jest też np. bojler. Dzięki temu woda w całym domu jest pozbawiona kamienia. Zmiękczanie wody odbywa się metodą przepływową– odpływ wody zamontowany jest u dołu urządzenia, co oznacza, że sprzęt nie musi używać żadnych pomp, które mogłyby ulec awarii. 
Najważniejszą częścią zmiękczacza jest zbiornik na wodę z sieci wodociągowej. Jest on wypełniony specjalną żywicą jonowymienną, która na skutek wieloetapowego procesu wychwytuje cząstki wapnia i magnezu rozpuszczone w wodzie. Zmiękczona woda jest odprowadzana do dalszego obiegu, podczas gdy popłuczyny zawierające zanieczyszczenia są usuwane do kanalizacji. Warto zaznaczyć, że żywica musi być regularnie regenerowana i „ładowana” jonami za pomocą specjalnych soli. Nowoczesne zmiękczacze wyposażone są również w panele sterujące z wyświetlaczami, które pozwalają na łatwą zmianę trybów pracy i stałe monitorowanie działania sprzętu. 
Bardziej rozbudowane modele zmiękczaczy potrafią także poprawiać inne parametry wody. W ich wnętrzu zamknięte są dodatkowe zestawy filtracyjne, które poza usuwaniem kamienia i innych drobnych zanieczyszczeń (pył, muł, rdza), pozbywają się też chloru oraz śladowych ilości metali ciężkich. Rozprawiają się one przy okazji również z drobnoustrojami, do czego używają specjalnych środków chemicznych, a nawet lamp ultrafioletowych. Opcja ta przydaje się zwłaszcza w gospodarstwach czerpiących wodę ze studni. 

Zmiękczacze wody – polecane modele

Viessmann Aquastilla 25

Zmiękczacz wody z filtrami poprawiającymi jakość wody. Urządzenie przeznaczone jest dla cztero- lub pięcioosobowych gospodarstw domowych. Sprzęt wyróżnia nowoczesny i minimalistyczny design, a także łatwa obsługa. 

Viessmann Aquahome 20 l Smart 

Zmiękczacz wody w wąskiej i niskiej obudowie, przeznaczony dla maksymalnie czteroosobowej rodziny. Producent zapewnia, że model odznacza się bardzo małym zużyciem wody i soli podczas regeneracji. Sterowanie odbywa się z poziomu panelu sterowania lub aplikacji mobilnej w telefonie, która może odbierać sygnały alarmowe wysyłane przez sprzęt.

Viessmann Aquastilla 12 

Stacja uzdatniania wody zaprojektowana specjalnie z myślą o instalacji w małych domach i pomieszczeniach. Sprzęt usuwa nie tylko kamień, ale również środki chemiczne oraz metale ciężkie. Pojemność zbiornika wynosi tutaj 12 litrów. Panel sterowania wyposażony jest w wyraźny wyświetlacz i intuicyjne przyciski funkcyjne.

Viessmann Aquastilla Duo 

Stacja uzdatniająca wodę z aktywnymi filtrami przeznaczona dla gospodarstw domowych, w których mieszka maksymalnie pięć osób. Urządzenie skupia się na zmiękczaniu wody oraz usuwaniu z niej szkodliwych substancji. Sprzętem sterujemy dzięki panelowi kontrolnemu. Pojemność zbiornika (objętość złoża) tego modelu to 20 litrów.