Data publikacji:

Najcieplejsza kołdra na zimę. Jaką pościel zimową wybrać?

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – potraktujemy dosłownie to przysłowie i w tym poradniku podpowiemy, jaka powinna być pościel zimowa. Sprawdź, czy najcieplejsza kołdra na zimę musi być puchowa i w jakim kolorze wybrać poszwę.

kołdra na zimę

Najcieplejsza kołdra na zimę – jak wybrać?

Zadbaj o zdrowy sen zimą z ciepłą i komfortową kołdra zimową. Jaka powinna być pościel zimowa? Ciepła kołdra zimowa to nie wszystko. Pościel na zimę powinna też być miła w dotyku. Idealnie byłoby, gdyby była dobrana do osobowości śpiących w niej ludzi, a także harmonizowała z otoczeniem. Ale to ostatnie wymaganie nie jest konieczne – pościel powinna być po prostu taka, żeby dobrze ci się w niej spało.

Jeśli lubisz nowoczesny design i twoja sypialnia urządzona jest w minimalistycznym, szarosrebrnym stylu, ale jednocześnie masz słabość do motywów ludowych, np. łowickich, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprawić sobie właśnie taką pościel. Kolorowe powłoczki na kołdrę i poduszki dodadzą pomieszczeniu tradycyjnych rysów i ożywią stonowany wygląd miejsca do spania, a to sprawi, że lepiej wypoczniesz.

Pościel zimowa – biała czy kolorowa kołdra na zimę?

Biała pościel jest bardzo elegancka i uniwersalna. Kojarzy się z luksusową świeżością dobrego hotelu, ale też kolor ten może sprawiać wrażenie chłodu. Rozwiązaniem może być pościel zimowa z białej flaneli. To niewątpliwie jedna z najcieplejszych tkanin pościelowych. Bawełniana tkanina o grubym splocie, w którym nitki są „szarpane”, na powierzchni materiału tworzy delikatny meszek, dzięki czemu tkanina jest bardzo miękka i przyjemna dla skóry. Z flaneli szyje się też piżamy – są wyjątkowo ciepłe. Flanela doskonale sprawdza się w charakterze bielizny pościelowej ze względu właśnie na swoje walory grzejące. Jest też bardzo wytrzymała.

Jaki wzór najcieplejszej kołdry na zimę?

Nie decydujesz się na białą pościel zimową, mimo jej walorów estetycznych? Wolisz pościel w ulubionym kolorze? Istnieją barwy, które ocieplają, choć faktycznie wcale nie grzeją. Należą do nich oczywiście ciepłe odcienie – ceglasta czerwień, jesienne brązy i słoneczny żółty. Wybierając pościel zimową w tych kolorach, dodasz swojej sypialni przytulnego charakteru. A jeśli martwisz się, że zmarzniesz, dobierz do pościeli zimowej solidną, ciepłą kołdrę zimową, najlepiej puchową. Jeżeli szukasz kołdry zimowej antyalergicznej, wybierz modele z wypełnieniem syntetycznym, które wprawdzie nie odprowadzają wilgoci tak doskonale jak te z naturalnego pierza, ale za to nie uczulają.

Pościel zimowa z lnu

Dla ciała i naszego zdrowia najlepsze jest to, co prawdziwe i powstałe z natury. Piękną, naturalną i jednocześnie ciepłą pościelą będą komplety z lnu. Stuprocentowa tkanina lniana nie należy co prawda do tanich, ale z pewnością warto w nią zainwestować – len starczy na wiele lat. Lnianych poszew nie trzeba też prasować, bo właśnie lekko wygniecione wyglądają najlepiej. Są doskonałe dla alergików, nie elektryzują się, a len jest przewiewny i ma działanie antybakteryjne.

Najcieplejsza kołdra na zimę w świąteczne motywy

Myśląc o zimie, nie można zapomnieć o świątecznym nastroju. Ozdoby choinkowe czy naturalne dekoracje bożonarodzeniowe sprawiają, że atmosfera w domu staje się ciepła i przytulna, a bożonarodzeniowy czas nieodmiennie kojarzy się z choinkowymi gałązkami, gwiazdkami i mikołajami. Pościel zimowa w świąteczne wzory to doskonały wnętrzarski prezent na gwiazdkę. Ciągle modny jest zwłaszcza popularny motyw skandynawski – renifery. Nie może ich więc zabraknąć na zimowej pościeli.

Kwiatowa pościel zimowa

Bardzo modnym motywem pościelowym są też nadal kwiaty oraz wszelkie odcienie soczystej zieleni, zwłaszcza w postaci nadruków w drzewa i liście, w tym popularne monstery. Choć botaniczne wzory i kwieciste desenie kojarzą się z ciepłą wiosną i upalnym latem, to w sypialni sprawdzają się cały rok – dodadzą pomieszczeniu świeżości, a tobie przypomną czas gorących wakacji.

Pościel i kołdra zimowa dla dziecka

Najmłodsi też lubią piękną pościel. Kołdra dziecięca dla niemowlaka powinna być komfortowa i kolorowa. Starsze dzieci zwracają uwagę na design i modny wygląd. Wielką popularnością cieszą się zarówno wśród rodziców, jak i dzieci wspomniane wzory łowickie. Kocyki i kołderki podszyte są dodatkowo ciepłą i miękką tkaniną zwaną minky, którą najmłodsi bardzo lubią.

Jak prać pościel zimową?

  1. Nową pościel upierz w niskiej temperaturze z dodatkiem delikatnego detergentu – oczyścisz w ten sposób tkaninę z ewentualnych resztek farb lub kurzu.
  2. Poszwy wywracaj na lewą stronę – usuniesz w ten sposób kurz, który zbiera się w wewnętrznych rogach poszew.
  3. Pierz pościel oddzielnie – nie dodawaj do prania brudnych skarpet i ręczników, które wymagają wyższej temperatury i silniejszego proszku.
  4. Susz pościel w miarę możliwości na zewnątrz, ponieważ promienie słoneczne działają jak naturalny środek dezynfekujący.
  5. Prasuj pościel zimową – gładka, czysta i pachnąca pościel to przyjemny i spokojny sen.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.