Data publikacji:

Jakie oświetlenie podbitki dachowej wybrać?

Oświetlenie odgrywa ogromną rolę nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz budynku. Odpowiednio dobrane zapewni nam nie tylko komfort i bezpieczeństwo poruszania się po zmierzchu, ale również będzie stanowiło element dekoracyjny, który podkreśli kształt budynku lub piękno elewacji. Jednym z popularnych rozwiązań, które możemy zastosować, jest oświetlenie podbitki. Na krok taki decyduje się coraz więcej osób. Niestety, często nie wiedzą, które z pośród dostępnych rozwiązań warto wybrać. My odpowiadamy na to pytanie.

Jakie oświetlenie podbitki dachowej wybrać?

Czym jest oświetlenie podbitki?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest oświetlenie zewnętrzne domu w podbitce. Mówiąc najprościej, jest to rodzaj oświetlenia, które montuje się w elemencie wykończeniowym dachu, który wystaje poza linię ścian. Podbitka jest bowiem widocznym od spodu elementem wykończenia połaci dachowej. W jej skład wchodzą często nie tylko deski, ale również grube krokwie, które można podkreślić w ciekawy sposób, nadając charakter naszemu domowi.

Dlaczego warto zamontować oświetlenie w podbitce?

Oświetlenie podbitki bije rekordy popularności. Mimo to wciąż wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście warto zdecydować się na taki krok, który oznacza przecież dodatkową pracę oraz wydatki. Tymczasem oświetlenie podbitki ma wiele zalet.

Pierwszą z nich jest niewątpliwie estetyka. Po zmierzchu budynki, które są oświetlone w ten sposób, przyciągają wzrok, prezentują się wyraziście i ciekawie, nierzadko wręcz zachwycają. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne domu w podbitce może bowiem podkreślić piękno poszycia dachowego, elewacji lub bryły budynku.

Nie da się również ukryć, że oświetlenie podbitki spełnia funkcję praktyczną. Dzięki niemu przestrzeń bezpośrednio przy budynku staje się lepiej doświetlona, co ułatwia nam poruszanie się i sprawia, że możemy czuć się bezpieczniej.

Czym powinno się charakteryzować oświetlenie podbitki?

Wybierając oświetlenie w podbitce, musimy pamiętać, że jest to rodzaj lamp, który będzie spełniał określoną rolę, a przy tym narażony jest na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego też warto wybierać źródła światła, które:

  • są wodoodporne,
  • nadają się do użytku zewnętrznego,
  • generują niskie zużycie prądu,
  • są łatwe w montażu.

Nie da się ukryć, że obecnie wymagania te spełniają dwa rodzaje oświetlenia. Halogeny oraz bardzo popularne w nowoczesnym budownictwie taśmy LED. Poznajmy więc bliżej ich zalety oraz wady.

Zobacz nasze propozycje na oświetlenie blatu kuchennego

Halogeny w podbitce. Kiedy będą dobrą opcją?

Halogeny to jedna z pierwszych, a jednocześnie wciąż popularnych opcji oświetlania budynku z zewnątrz. Rozmieszczone w pewnej odległości od siebie niewielkie lampy halogenowe mają sporo zalet. Wśród nich wymienić możemy:

  • szeroki kąt świecenia umożliwiający oświetlenie okolicy przy domu,
  • możliwość „grania światłem” - brak jednolitej linii pozwala na podkreślenie niektórych elementów konstrukcyjnych budynku,
  • odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Taśma LED w podbitce

Taśma LED w podbitce to coraz popularniejsze rozwiązanie, które prezentuje się niezwykle efektownie, a przy tym wyróżnia się łatwością montażu. Tego rodzaju oświetlenie zewnętrzne:

  • montuje się je w profilach aluminiowych lub wodoszczelnych modułach,
  • zapewnia ciągłe oświetlenie całej linii budynku,
  • jest łatwe w montażu,
  • cechuje się niskim zużyciem energii oraz trwałością.

W dzisiejszych czasach wybór rodzajów, kolorów i intensywności światła w przypadku oświetlenia podbitki jest naprawdę szeroki i różnorodny. Dlatego też, dokonując wyboru, warto brać pod uwagę przede wszystkim to, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz stylistykę budynku, kształt dachu oraz nasze własne potrzeby. Pozwoli nam to na stworzenie wykończenia, które będzie zarówno efektowne, jak i funkcjonalne.

Zdjęcie: Envato Elements

Autor: Kamila Łońska