Data modyfikacji:

Pomysł na sufit. Nie musi być nudny!

Z reguły traktujemy go po macoszemu – malujemy na biało, a jedyną ozdobą, jaka znajduje się przy suficie, jest lampa lub żyrandol. Okazuje się jednak, że sufit wcale nie musi być nudny. Zobacz, jak w ciekawy sposób wykończyć tę płaszczyznę. Oto kilka ciekawych sposobów na dekorację sufitu.
pomysł na sufit
Polecamy:Sypialnia w stylu nowojorskim

Podwieszany sufit dekoracyjny

To nowoczesny sposób na wykończenie sufitu. Konstrukcja wykonana z lekkiego stelażu oraz płyt gipsowo-kartonowych pozwala na przygotowanie minimalistycznego oświetlenia np. za pomocą listw LED oraz ukrycie przewodów elektrycznych czy wentylacyjnych. Płyty używane do wykonania sufitu podwieszanego łatwo poddają się obróbce, więc można je kształtować w niemal dowolny sposób, nadając konstrukcji ciekawy kształt i formę.

Za pomocą sufitu podwieszanego można też łatwo zamaskować niedoskonałości pierwotnie wykończonej powierzchni, poprawić akustykę pomieszczeń i dodatkowo zminimalizować straty ciepła. 

Drewniany sufit, czyli belki stropowe i boazeria

Jeśli hołdujesz tradycyjnym rozwiązaniom aranżacyjnym i lubisz styl rustykalny, drewniany sufit z pewnością ci się spodoba. Powierzchnię tego typu można wykończyć na kilka sposobów. Aby osiągnąć ciekawy rustykalny efekt, do sufitu wystarczy przytwierdzić dekoracyjne belki, które imitować będą elementy konstrukcji nośnej więźby dachowej. 


Przeczytaj także: Jak zaaranżować zabudowę pod schodami?


Innym sposobem na drewniany sufit są panele lub drewniana boazeria. Za ich pomocą ukryjesz różnego rodzaju niedoskonałości i ubytki w tynku, możesz też zamaskować przewody, jeśli np. chcesz zmienić położenie lamp. Panele czy boazeria tego typu świetnie prezentują się w białym wydaniu i dają przytulny efekt.

Tapeta na sufit

W aranżacji sufitu najlepiej sprawdzą się tapety na podkładzie flizelinowym, ponieważ aby je zamontować, klej nanosi się jedynie na sufit. To znacznie ułatwia całe przedsięwzięcie. Wzorzysta tapeta może być ciekawym dopełnieniem ścian pomalowanych na intensywny kolor.

W praktyce dobrze sprawdzają się tapety z motywem kwiatowym, co może szczególnie dobrze wypaść w stylizacji zmysłowej sypialni. Równie dobrym rozwiązaniem są tapety w stylu skandynawskim, czyli subtelne wzory na białym lub szarym tle. W tym ostatnim przypadku uzyskasz minimalistyczny efekt, dzięki czemu tapeta nie przytłoczy aranżacji wnętrza.

Sztukateria

Sztukateria to efektownie zdobione listwy dekoracyjne, najczęściej wykonane z gipsu lub styropianu. Przytwierdza się je do sufitu oraz ścian, tworząc ozdobne kompozycje. Na suficie szczególnie dobrze prezentują się ozdobne rozety, które montuje się w miejscu, gdzie wyprowadzone są przewody do lamp. Dzięki temu żyrandol jest dodatkowo podkreślony. Ponadto sztukaterię z reguły montuje się w szczytowej części ścian, gdzie zbiegają się z sufitem, co tworzy elegancką opaskę.

W najpopularniejszym wydaniu sztukateria jest biała, ale materiał można z powodzeniem malować, więc jeśli chcesz dodatkowo podkreślić sufit, dekoracyjne listwy również można pokryć farbą do sufitu. Dodatkowym atutem tego sposobu dekoracji powierzchni jest fakt, że obróbka i montaż listw to proste zadanie, które z powodzeniem można wykonać samodzielnie.

Malowanie sufitu

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o najprostszej metodzie stylizacji sufitu, czyli malowaniu. Z reguły na tej powierzchni stosujemy białą farbę, ale nie jest to reguła. Modnym rozwiązaniem jest malowanie sufitu na intensywniejszy kolor. W takim przypadku warto znaleźć kolorystyczny wspólny mianownik dla odcienia farby, którą pomalujesz sufit z innym elementem wystroju. Dzięki temu całość będzie się dobrze komponować.

Jaki kolor wybrać? Wszystko zależy od charakteru wnętrza, aranżacji i twojej wyobraźni. Nawet sufit pomalowany na czarno może wyglądać świetnie, jeśli będzie pasować do całości stylizacji. 


Przeczytaj także:
  1. Sypialnia w stylu skandynawskim. Popularne aranżacje i inspiracje
  2. Trawertyn na ścianie - jak uzyskać modny efekt?
  3. Styl hampton. Jak urządzić salon i sypialnię w stylu hampton

Autor: Kamila Zalińska-Woźny