Data modyfikacji:

Basen kanadyjski w ziemi: montaż krok po kroku. Jakie są plusy i minusy?

Z roku na rok lato bywa w naszym kraju coraz bardziej upalne. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób poszukuje ochłody. Jednym z rozwiązań, które cieszą się sporym zainteresowaniem, jest posiadanie własnego basenu. Poza basenami dmuchanymi, rozporowymi czy modelami na stelażu ciekawą opcją jest basen kanadyjski. Basen ten może być bowiem nie tylko stojący na powierzchni, ale również zostać wkopanym w ziemię, co jest ciekawą alternatywą dla basenów murowanych.
basen kanadyjski

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest basen kanadyjski. Mówiąc najprościej, jest to basen ogrodowy, który jest montowany na stelażu. W przeciwieństwie do znanych większości basenów ogrodowych, nie mamy do czynienia ze ścianami wykonanymi z tworzywa sztucznego, lecz gotowymi arkuszami stali, które przytwierdzane są do głównej konstrukcji basenu. Blacha basenu kanadyjskiego bywa falowana, dzięki czemu jest to rozwiązanie znacznie bardziej wytrzymałe niż baseny wykonane z tworzyw sztucznych. Szeroką ofertę basenów kanadyjskich znaleźć możemy na stronie Ceneo.pl.

Rodzaje basenów kanadyjskich

Mówiąc o basenach kanadyjskich, warto wspomnieć, że na rynku są one dostępne w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest basen wolnostojący, W przypadku tych basenów wystarczy jedynie ustawić je na równym podłożu, podobnie jak stelażowy basen ogrodowy. To właśnie baseny wolnostojące wykonane są z falistej blachy. Nie wymagają one wykonania obudowy czy dodatkowych zabezpieczeń.

Drugim rodzajem są baseny kanadyjskie, które częściowo wkopujemy w ziemię. Ten rodzaj basenów posiada inną budowę - blacha jest prosta, co ułatwia wkopanie go w głąb gruntu. Co ważne, większości basenów nie wkopuje się całkowicie, dlatego też mogą wymagać od nas wykonania obudowy oraz schodków, które ułatwią nam wejście do wnętrza basenu. Obudowę najczęściej wykonuje się z desek tarasowych, choć możemy również zdecydować się na betonową wylewkę i płytki ceramiczne.

Warto wspomnieć o tym, że baseny kanadyjskie dostępne są w wielu różnych wielkościach (niektóre z nich są w stanie pomieścić nawet 20 tysięcy litrów wody i mają średnicę wynoszącą nawet 5 metrów) oraz kształtach. Wśród nich wymienić możemy najpopularniejsze baseny okrągłe, jak również baseny prostokątne i owalne. Dzięki temu bez trudu dopasujemy basen do naszych potrzeb oraz ilości miejsca, którym dysponujemy.

Zalety i wady basenów kanadyjskich

Baseny kanadyjskie są coraz popularniejszym rozwiązaniem, które posiada wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy między innymi niską cenę oraz łatwość montażu. Wiele osób docenia je również za trwałość, funkcjonalność oraz elegancki wygląd. Nie bez znaczenia jest również fakt, że basen możemy rozbudowywać oraz dołączać do niego wiele akcesoriów poprawiających nasz komfort (np. panele solarne, które podgrzewają wodę). Szeroki wybór dodatków tego typu znajdziemy na stronie Ceneo.pl.

Niestety, jak każde rozwiązanie, tak również basen kanadyjski nie jest wolny od minusów. Wśród nich wymienić możemy niską trwałość wkładu foliowego, który powinien być systematycznie wymieniany (najczęściej raz w roku). Jeśli nie zadbamy o to, może dojść do uszkodzeń blachy basenu.

W jakim miejscu ogrodu warto wkopać basen kanadyjski?

Aby basen kanadyjski zapewnił nam pełnię komfortu, warto wybrać odpowiednią lokalizację, w której wkopiemy go w ziemi. Przede wszystkim miejsce powinno być słoneczne oraz osłonięte od wiatru - pozwoli to na uzyskanie odpowiedniej temperatury wody bez konieczności jej podgrzewania.

Poza tym, zatroszczmy się również o to, by basen znajdował się z dala od drzew i krzewów. Dzięki temu unikniemy większości zanieczyszczeń, takich jak listki, igły, gałązki czy płatki kwiatów. Oczywistym jest również, że teren powinien być równy.

Montaż basenu w ziemi - krok po kroku

Montaż basenu kanadyjskiego nie jest trudny, niemniej jednak, ze względu na jego wielkość, prace warto wykonywać w większym gronie osób, co znacząco skróci ich czas. Zaczynamy od wyboru miejsca oraz zaznaczenia położenia, wielkości oraz kształtu basenu. Możemy zrobić to np. za pomocą desek lub wykonać obrys.

Kolejny krok to usunięcie darniny oraz ziemi. Wykopujemy otwór o głębokości kilkudziesięciu centymetrów, który powinien mieć równą powierzchnię dna. Dno to warto podsypać piaskiem, który zwilżamy i zagęszczamy za pomocą zagęszczarki lub walca.

Następnie możemy przejść do montażu basenu. Większość producentów dołącza do swoich produktów szczegółowe instrukcje montażu, którymi należy się posługiwać. Po złożeniu basenu umieszczamy go w przygotowanym w ziemi otworze, podłączamy pompy oraz filtry i inne akcesoria. Delikatnie, aby nie uszkodzić blachy, zakopujemy basen oraz utwardzamy ziemię wokół niego. Pozostaje nam jedynie zapełnić basen wodą oraz wykonać schodki i obudowę basenu, która sprawi, że nie będzie on wystawać z gruntu. Zazwyczaj basenu nie zakopuje się bowiem równo z powierzchnią gruntu, by uniknąć zanieczyszczeń.

Jak dbać o basen kanadyjski?

Podobnie jak w przypadku innych basenów ogrodowych, najważniejsze jest zastosowanie odpowiedniej chemii basenowej. Podstawą jest chlor, który hamuje rozwój szkodliwych bakterii oraz glonów. Możemy również zastosować preparaty do klarowania wody, środki przeciw glonom oraz granulat do obniżenia wartości współczynnika pH wody w basenach. W wielu sklepach znajdziemy gotowe zestawy startowe, które zawierają wszystkie niezbędne produkty chemii basenowej. Konieczne jest również regularne czyszczenie basenu z zanieczyszczeń, takich jak gałązki, liście czy owady. W tym celu możemy wykorzystywać specjalne sitka oraz odkurzacze pozwalające na skuteczne zbieranie zanieczyszczeń leżących na dnie basenu.

Bardzo ważne jest również filtrowanie wody. Pompa w basenie powinna pracować przynajmniej raz dziennie. Wiele osób decyduje się na podłączanie jej na noc.

Zabezpieczenie basenu na zimę

Większość osób nie decyduje się na wymontowywanie basenu na okres zimowy - jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ wiązałoby się to z koniecznością demontażu obudowy, co jest bardzo czasochłonne. Aby jednak basen posłużył nam przez długi czas, musimy odpowiednio zabezpieczyć go przed zimą. W tym celu należy:
  • spuścić wodę z basenu,
  • upewnić się, że woda nie znajduje się w wężach, pompach oraz filtrach,
  • spuścić wodę poniżej dyszy wylotowej oraz zabezpieczyć ją za pomocą korka,
  • w pozostałej wodzie rozpuścić specjalny środek chroniący przed zamarzaniem,
  • zabezpieczyć basen pokrywą,
  • obciążyć jej środek odrobiną wody.

Warto pamiętać, że pokrywa powinna idealnie pasować do wielkości i kształtu basenu, dlatego też najlepiej kupić produkt ten u tego samego producenta.

Podsumowując, basen kanadyjski to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy cieszyć się trwałym i funkcjonalnym basenem na stałe znajdującym się w naszym ogrodzie. Jego największą zaletą jest łatwość montażu oraz cena znacznie niższa od kosztu wykonania basenu murowanego. Nic więc dziwnego, że z roku na rok rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Kamila Łońska-Kępa