Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest basen kanadyjski. Mówiąc najprościej, jest to basen ogrodowy, który jest montowany na stelażu. W przeciwieństwie do znanych większości basenów ogrodowych, nie mamy do czynienia ze ścianami wykonanymi z tworzywa sztucznego, lecz gotowymi arkuszami stali, które przytwierdzane są do głównej konstrukcji basenu. Blacha basenu kanadyjskiego bywa falowana, dzięki czemu jest to rozwiązanie znacznie bardziej wytrzymałe niż baseny wykonane z tworzyw sztucznych. Szeroką ofertę basenów kanadyjskich znaleźć możemy na stronie Ceneo.pl.
Drugim rodzajem są baseny kanadyjskie, które częściowo wkopujemy w ziemię. Ten rodzaj basenów posiada inną budowę - blacha jest prosta, co ułatwia wkopanie go w głąb gruntu. Co ważne, większości basenów nie wkopuje się całkowicie, dlatego też mogą wymagać od nas wykonania obudowy oraz schodków, które ułatwią nam wejście do wnętrza basenu. Obudowę najczęściej wykonuje się z desek tarasowych, choć możemy również zdecydować się na betonową wylewkę i płytki ceramiczne.
Warto wspomnieć o tym, że baseny kanadyjskie dostępne są w wielu różnych wielkościach (niektóre z nich są w stanie pomieścić nawet 20 tysięcy litrów wody i mają średnicę wynoszącą nawet 5 metrów) oraz kształtach. Wśród nich wymienić możemy najpopularniejsze baseny okrągłe, jak również baseny prostokątne i owalne. Dzięki temu bez trudu dopasujemy basen do naszych potrzeb oraz ilości miejsca, którym dysponujemy.
Niestety, jak każde rozwiązanie, tak również basen kanadyjski nie jest wolny od minusów. Wśród nich wymienić możemy niską trwałość wkładu foliowego, który powinien być systematycznie wymieniany (najczęściej raz w roku). Jeśli nie zadbamy o to, może dojść do uszkodzeń blachy basenu.
Poza tym, zatroszczmy się również o to, by basen znajdował się z dala od drzew i krzewów. Dzięki temu unikniemy większości zanieczyszczeń, takich jak listki, igły, gałązki czy płatki kwiatów. Oczywistym jest również, że teren powinien być równy.
Kolejny krok to usunięcie darniny oraz ziemi. Wykopujemy otwór o głębokości kilkudziesięciu centymetrów, który powinien mieć równą powierzchnię dna. Dno to warto podsypać piaskiem, który zwilżamy i zagęszczamy za pomocą zagęszczarki lub walca.
Następnie możemy przejść do montażu basenu. Większość producentów dołącza do swoich produktów szczegółowe instrukcje montażu, którymi należy się posługiwać. Po złożeniu basenu umieszczamy go w przygotowanym w ziemi otworze, podłączamy pompy oraz filtry i inne akcesoria. Delikatnie, aby nie uszkodzić blachy, zakopujemy basen oraz utwardzamy ziemię wokół niego. Pozostaje nam jedynie zapełnić basen wodą oraz wykonać schodki i obudowę basenu, która sprawi, że nie będzie on wystawać z gruntu. Zazwyczaj basenu nie zakopuje się bowiem równo z powierzchnią gruntu, by uniknąć zanieczyszczeń.
Bardzo ważne jest również filtrowanie wody. Pompa w basenie powinna pracować przynajmniej raz dziennie. Wiele osób decyduje się na podłączanie jej na noc.
Warto pamiętać, że pokrywa powinna idealnie pasować do wielkości i kształtu basenu, dlatego też najlepiej kupić produkt ten u tego samego producenta.
Podsumowując, basen kanadyjski to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy cieszyć się trwałym i funkcjonalnym basenem na stałe znajdującym się w naszym ogrodzie. Jego największą zaletą jest łatwość montażu oraz cena znacznie niższa od kosztu wykonania basenu murowanego. Nic więc dziwnego, że z roku na rok rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością.