Kolor beżowy pochodzi od francuskiego określenia wełny owczej. Współcześnie jednak beż niejedno ma imię i kryje się w nim wiele odcieni – od delikatnego brązu aż po szarości wpadające w kolor żółty. Gama jest bardzo szeroka, a wybór konkretnej barwy będzie zależał od preferencji twoich i domowników. Decydując się na konkretną farbę, przemyśl całą koncepcję wnętrza, które ma mieć beżowe ściany i zaplanuj meble i dodatki w taki sposób, by wszystko tworzyło spójną całość.
Beżowy kolor ma wiele zalet – pomieszczenia pomalowane na beżowo wydają się większe i przestronniejsze. Barwa działa uspokajająco – pozwala wyciszyć się i zebrać myśli, daje także uczucie spokoju, porządku i harmonii. Wybór beżu gwarantuje więc, że wnętrze będzie sprawiać wrażenie spokojnego, zadbanego i uporządkowanego. Uważaj jednak – nieumiejętne dobranie mebli i koloru ścian może wywołać wrażenie nudy.
Beżowy kolor ścian – z czym łączyć?
Beżowy kolor ścian – z czym go łączyć, żeby pomieszczenie wyglądało stylowo? Salon, sypialnia czy pokój dla dziecka pomalowany na beżowo to wyzwanie dla wszystkich, którzy lubią nieoczywiste połączenia kolorystyczne? Dlaczego? Ponieważ stosunkowo łatwo zestawić beż z neutralną paletą barw – bielą, szarością, kremowym, czy brązem – z każdym z tych kolorów beż będzie tworzył spokojny, stonowany zestaw. Za to nieoczywiste rozwiązania powstaną, gdy połączysz beż z kontrastującymi barwami. Interesujące połączenie stworzy beż z kolorami z gamy niebieskiego, np. z pastelowym błękitem, ciemnym granatem, turkusem. Jeszcze ciekawiej będzie z różem czy fioletem. Wrażenie świeżości osiągniesz, malując fragment ściany na miętowo lub ustawiając zieloną kanapę na beżowym tle.